Upravo pročitah i...

Upravo pročitah i...

• 161 Replies
  • 37867 Views
*

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • Administrator
  • Sr. Member
  • 394
  • Nemojte
Re: Upravo pročitah i...
« Reply #60 on: August 02, 2016, 04:32:13 PM »
Four Roads Cross  mu dođe peta knjiga u Craft Sequence, jel može samostalno ili moram ceo serijal da deljem?

*

Irena Adler

• Newbie
  • *
  • 13
« Reply #61 on: August 02, 2016, 05:03:30 PM »
Pazi kad je čovek morao da se izvinjava:

http://www.tor.com/2014/05/26/this-is-how-i-numbered-my-books-and-im-sorry/

Po mom dosadašnjem iskustvu od dve i po knjige, u principu je svaka manje-više zaokružena epizoda.

*

Miodrag Milovanovic

• Global Moderator
  • Hero Member
  • 624
« Reply #62 on: August 02, 2016, 09:17:34 PM »
Quote from: Miodrag Milovanovic on Today at 12:17:24 PM
Ubedio si me. Ovo sa advokatima mi je posebno zanimljivo. Kupiću čim nađem...

Ovaaj... imaš li kindl?
Modify message

Ma, ne. Ja knjige čitam gotovo isključivo na papiru. Pogotovu debele.
BTW, našao sam Podzemni tok. Možda ću sledeće nedelje da jedan dan skočim do grada, pa da ti doturim negde...
Pošalji mi na pm telefon da se čujemo kad budem išao do grada...

*

nightflier

• Newbie
  • *
  • 39
  • Always an even trade
« Reply #63 on: August 03, 2016, 12:04:29 PM »
Four Roads Cross  mu dođe peta knjiga u Craft Sequence, jel može samostalno ili moram ceo serijal da deljem?

Ovo je neposredni nastavak prve - za koju mi se i dalje čini da mu je najbolja - i nećeš imati potpuni utisak ako ne budeš pročitao prvu, tako da preporučujem da počneš s njom. Pa, ako ti se dopadne, da čitaš dalje - ali ne po redosledu objavljivanja, pošto hronologija objavljivanja ne prati unutrašnju hronologiju serijala.

*

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • Administrator
  • Sr. Member
  • 394
  • Nemojte
« Reply #64 on: August 03, 2016, 03:04:04 PM »
Аааа хвала... Пратим редоследе писања/објављивања, пусти сад интерне хронологије =)

Видећу да прво ишчитам ове приче са Тора, да видим дал ми лежи.

*

nightflier

• Newbie
  • *
  • 39
  • Always an even trade
« Reply #65 on: August 03, 2016, 04:34:00 PM »
Ja ih nisam čitao, pa ne znam da li se odigravaju u istom svetu. Rekao bih da u ovim romanima svet donekle diktira i piščev jezik, u koji sam ja potpuno zaljubljen. E, sad, kako ja prezirem poigravanja s kontinuitetom, potpuno sam propustio da pročitam četvrti roman u seriji, budući da se odigrava stanoviti broj godina pre drugog, a protagonista četvrtog je otac protagoniste iz drugog, tako da je ceo drugi roman zapravo spojler za četvrti... you get where I'm going with this?

Edit: And there's this: http://www.tor.com/2014/05/26/this-is-how-i-numbered-my-books-and-im-sorry/

« Reply #66 on: August 05, 2016, 11:57:41 AM »
Upravo čitam Nož nade (tj. The Knife of Never Letting Go) Patrika Nesa i baš sam iznenađena time koliko mi se knjiga do sada sviđa (prešla sam polovinu). Iako se marketinški tretira kao YA distopija ovo je (bar za sada) SF čist kao suza, kolonizovanje novih planeta i... slede spojleri, a knjizi je najbolje pristupati bez njih:

...

Patrik Nes je očigledno čitao i Alfreda Bestera i Tiptrija i to se u ovoj knjizi vidi. I ako počnete da gunđate kako je nezanimljivo prežvakavati ideje matorih autora za mlade generacije - u načelu jeste, ali bojim se da je Screwfly Solution i dalje itekako relevantna priča :/
Ključna ideja do sada (i postujem ovo pre kraja knjige samo zato što sam BAŠ zaintrigirana) jeste: koloniste su (navodno) lokalni vanzemaljci zarazili planski skrojenim virusom koji kod nosilaca izaziva... telepatiju. S tim što muškarci i emituju i primaju sve misli i emocije, a žene samo primaju. S tačke gledišta dečaka-pripovedača, muškarci su pokretna ostrvca buke ("haos koji hoda") a žene su ostrvca tišine. Ali to saznaje tek kad upozna prvu ženu, jer ih u njegovom rodnom gradu nema - odgajen je uz priču da su sve žene umrle od virusa. (Ko je čitao Tiptrija, ovde je u nepoštenoj prednosti nad neupućenim čitaocima, kojima se istina otkriva tek postepeno i fragmentarno, što se više dečak udaljuje od rodnog mesta.) Nes piše vrlo dobro i *za sada* izbegava dobar deo gluposti standardno ugrađenih u najnoviji omladinski SF worldbuilding, javiću kad stignem do kraja knjige da li je nešto od toga iskrsnulo.

*

Miodrag Milovanovic

• Global Moderator
  • Hero Member
  • 624
« Reply #67 on: August 05, 2016, 03:25:42 PM »
Uh. Pa to je trilogija... Kako ti je uopšte palo na pamet da to uzmeš u ruke?
Vrlo pozitivne kritike.
Na primer: treća knjiga je ušla u nominaciju za nagradu Artur Klark, što je vrlo retko za knjige namenjene YA.
Hvala na informaciji. Pošto sam podetinjio, možda se i dohvatim toga...

*

Ghoul

• Hero Member
  • 523
    • the cult of ghoul
« Reply #68 on: August 05, 2016, 04:24:28 PM »
Pošto sam podetinjio, možda se i dohvatim toga...

sva sreća što sam ja još nedovoljno star za čitanje young adult!  8)

« Reply #69 on: August 05, 2016, 05:27:42 PM »
Uh. Pa to je trilogija... Kako ti je uopšte palo na pamet da to uzmeš u ruke?
Vrlo pozitivne kritike.
Na primer: treća knjiga je ušla u nominaciju za nagradu Artur Klark, što je vrlo retko za knjige namenjene YA.
Hvala na informaciji. Pošto sam podetinjio, možda se i dohvatim toga...
Dobri ljudi na Gudridsu poludeše za Nesom, pritom sasvim različiti čitalački profili, a to je uvek intrigantno  :) a meni nije teško da batalim serijal posle prve knjige ako mi se ne svidi.

@ghoul ali si dovoljno star da čitaš Rensoma Rigsa?

*

Anomander Rejk

• Full Member
  • 105
  • Strah je ubica uma.
« Reply #70 on: August 05, 2016, 06:05:01 PM »
Pošto sam u duši detinjast, nije mi problem da čitam YA  :)
Naravno, ako je kvalitetno napisan...

*

Ghoul

• Hero Member
  • 523
    • the cult of ghoul
« Reply #71 on: August 06, 2016, 06:01:17 PM »
@ghoul ali si dovoljno star da čitaš Rensoma Rigsa?

rigs mi je granični slučaj: mogao bih to, barem na osnovu prvih 50 strana PREGRINKE, ali pitanje je da li ću ikada dovršiti, a kamoli ići u nastavke...

*

Berserker

• Jr. Member
  • **
  • 68
« Reply #72 on: August 14, 2016, 08:31:54 AM »
Završio sam sa čitanjem Monolitha 2. Ovaj je bolje uredjen od prethodnog, sa samo par priča i čak dva romana na kraju. Kao i u prvom delu, sva dela dolaze od zvučnih imena, i uz to su bolja nego izbor u prvom Monolithu. Simonsovih zubatih žena se sećam od ranije. Priča ''Pali'' Ijana Benksa mi je bila prvi susret sa ovim autorom o kome sam slušao puno pozitivnih stvari, i zaista me nije razočarao. Dikova priča ''Ratni veteran'' je standardna paranoična zavera ali to je upravo onakav Filip Dik kakvog uživam da čitam. Lavkraftov ''Pikmenov model'' mi je dosad prošao bar 3 puta kroz ruke pa tu nije bilo iznenadjenja. Onu crticu R.E. Hauarda o mačkama ne mogu nazvati pričom, ali ajde, gde je Lavkraft red je da mu bude objavljen i najbolji drug....Tu je još i domaća horor pričica Viktorije Faust, primerenija zlatnom naivnom dobu Sirijusa, ali ne odskače previše od ostatka antologije. Za kraj su tu romani ''Vilinska priča'' Rejmonda Fajsta (inače moj prvi susret sa ovim piscem) i ''Chaga'' Ijana Mekdonalda. Fajsta nisam uspeo da dočitam, uz najbolju volju. Ok je on, korektno piše, nije nepismen kao što sam se plašio mada mu je stil ravan, školski i pomalo prepunjen pridevima za moj ukus. Prosto nije uspeo da me zainteresuje da dočitam roman, toliko mu je isprazna i bledunjava priča. Možda sam i ja kriv jer sam se načitao negativnih komentara o njemu pa sam celoj stvari prišao sa negativnim očekivanjima.
Sa druge strane, ''Chaga'' je za mene verovatno najiščekivaniji roman od kada sam počeo da čitam Mekdonalda. Priča ''Toward Kilimanjaro'', čija je nadgradnja ovaj roman, je jedna od mojih najomiljenijih priča uopšte. Sećam se raspona emocija koje je u meni izazvala, zajedno sa klimaktičnim završetkom. Roman Chaga (za ignorantne Amerikance preimenovan u Evolution shore) je direktan nastavak priče, mada se sam Mekdonald ogradjuje na početku romana da nije u pitanju nastavak, već više nova verzija i razrada ideje o invaziji vanzemaljskih artefakata koji pogadjaju oblasti zemlje u području ekvatora da bi ih zatim nezaustavljivo kolonizovali i pretvarali u nezemaljske arteficijalne predele.
Na žalost, roman nije ni prinet fenomenalnoj priči. Po prvi put naišao sam na Mekdonalda koji je podbacio (u mojim očima naravno, nisam gledao šta kaže kritika). Jasno mi je da saspens i misterija koje nosi priča kao kratka forma ne može da se održi u romanu, ali je Mekdonald neke stvari pojednostavio do banalizacije, obraćajući na Chagu minimalnu pažnju i odbacujući mnoge postavke kojih se držao u priči, dok je težište romana na ličnom probijanju drčne novinarke kroz vojne i civilne birokratske mašine u pokušaju da se proslavi (btw, po prvi put da mi je Mekdonald predstavio antipatičnog, iritantnog glavnog lika, za koga u toku celog romana nisam uspeo ni za mrvu da se vežem).  Dakle, umesto SF gozbe dobili smo ljbavno-špijunski roman u kome praktično ceo svet ignoriše vanzemaljski fenomen za koji je samo pitanje godina kada će progutati planetu. Neuverljiva početna postavka priče, a kamoli kasnija razrada. Da ne dužim sa analizom, samo bih tužno priznao da je Chaga veliko razočaranje za mene, i da me je potpuno odbila od pomisli da nastavim da pratim taj serijal (koji valjda uključuje još par knjiga).

Idemo dalje, 2 Monolitha otišla, ostalo još 5 :)

*

Lidija

• Administrator
  • Hero Member
  • 1.222
« Reply #73 on: August 17, 2016, 09:41:17 AM »
Sa eksplozijom kindle single fenomena odjednom imamo na raspolaganju silan izbor noveleta u vanmagazinskom delu tržišta… divota jedna, za predah između romana.

Warren Ellis, Dead Pig Collector

Bizarno i morbidno, ne odviše nego taman da bude lako čitljivo i pamtljivo, iako je zapravo tanušno ko paučina… recimo da je ovo prozna verzija jedne Breaking bad dileme. Ali silno je zabavno - proleti vreme ko rukom odnešeno, pogotovo kad treba da se dekontaminira strah od letenja.    ;D

The Arrival of Missives - Aliya Whiteley

Ovo je stvarno ljupko i privlačno napisano, Aliya je neko kome ću se rado vratiti. Bio je tu onaj uvek tako dobrodošao moment kad se pitate u koji vas je to žanr autor namamio, jer se tu tako lepo barata kanonima da ta lepota nagađanja i prepoznavanja nekako postane bonus užitak pri čitanju. A i sama priča je veoma angažovana ali na neki zaista delikatan i nenametljiv način… sve u svemu, prava uživancija, i odlično pogođen format, jer tu je gomila impresivnih stvari zaista vešto kondenzovana. Sve preporuke za ljubitelje mekog pera i nenapadnog ali stvarno dubokog angažmana.

*

nightflier

• Newbie
  • *
  • 39
  • Always an even trade
« Reply #74 on: August 24, 2016, 10:15:49 AM »
Moj nedavno završeni odmor izgledao je ovako:

Behind the Throne (The Indranan War #1) by K.B. Wagers

Meet Hail: Captain. Gunrunner. Fugitive.

Quick, sarcastic, and lethal, Hailimi Bristol doesn't suffer fools gladly. She has made a name for herself in the galaxy for everything except what she was born to do: rule the Indranan Empire. That is, until two Trackers drag her back to her home planet to take her rightful place as the only remaining heir.

But trading her ship for a palace has more dangers than Hail could have anticipated. Caught in a web of plots and assassination attempts, Hail can't do the one thing she did twenty years ago: run away. She'll have to figure out who murdered her sisters if she wants to survive.

A gun smuggler inherits the throne in this Star Wars-style science fiction adventure from debut author K. B. Wagers. Full of action-packed space opera exploits and courtly conspiracy - not to mention an all-out galactic war - Behind the Throne will please fans of James S. A Corey, Becky Chambers and Lois McMaster Bujold, or anyone who wonders what would happen if a rogue like Han Solo were handed the keys to an empire . . .

4/5

Foul Tide's Turning (Far Called Trilogy #2) by Stephen Hunt

Jacob Carnehan rescued his son from slavery but he may have started a war – one in which he is hopelessly overmatched – and his wits and ruthlessness will only take him so far.

Carter Carnehan has gone from slave to revolutionary – but what will his ideas be worth when they come under fire?

The Carnehans are about to find out…

2/5 Ovu trilogiju/serijal neću nastavljati.

Shattering the Ley (Erenthrall #1) by Joshua Palmatier

Erenthrall—sprawling city of light and magic, whose streets are packed with traders from a dozen lands and whose buildings and towers are grown and shaped in the space of a day.

At the heart of the city is the Nexus, the hub of  a magical ley line system that powers Erenthrall. This ley line also links the city and the Baronial plains to rest of the continent and the world beyond. The Prime Wielders control the Nexus with secrecy and lies, but it is the Baron who controls the Wielders. The Baron also controls the rest of the Baronies through a web of brutal intimidation enforced by his bloodthirsty guardsmen and unnatural assasins.

When the rebel Kormanley seek to destroy the ley system and the Baron’s chokehold, two people find themselves caught in the chaos that sweeps through Erenthrall and threatens the entire world: Kara Tremain, a young Wielder coming into her power, who discovers the forbidden truth behind the magic that powers the ley lines; and Alan Garrett, a recruit in the Baron’s guard, who learns that the city holds more mysteries and more danger than he could possibly have imagined . . . and who holds a secret within himself that could mean Erenthrall’s destruction -- or its salvation.

2/5 Ni ovo neću nastavljati. Potpuno non-engaging

The Guns of Empire (The Shadow Campaigns #4) by Django Wexler

As the “audacious and subversive”* Shadow Campaigns novels continue, the weather is growing warmer, but the frosty threat of Vordan’s enemies is only growing worse...

As the roar of the guns subsides and the smoke of battle clears, the country of Vordan is offered a fragile peace…

After their shattering defeats at the hands of brilliant general Janus bet Vhalnich, the opposing powers have called all sides to the negotiating table, in hopes of securing an end to the war. Queen Raesinia of Vordan is anxious to see the return of peace, but Janus insists that any peace with the implacable Sworn Church of Elysium is doomed to fail. For their Priests of the Black, there can be no truce with heretics and demons they seek to destroy, and the war is to the death.

Soldiers Marcus d’Ivoire and Winter Ihernglass find themselves caught between their general and their queen. Now, each must decide which leader truly commands their loyalty—and what price they might pay for final victory.

And in the depths of Elysium, a malign force is rising—and defeating it might mean making sacrifices beyond anything they have ever imagined.

3/5 Verovatno najlošija knjiga u serijalu (do sada), ali i dalje dovoljno zabavna da bih nastavio s čitanjem. Doduše, ceo serijal se pokazao nedovoljno zabavnim da bih čitao novele objavljivane između romana.