Цењени ,
(1) „Политикин забавник“ бр. 3626, петак 06.08.2021,
стр. 1, насловна, врло лепа фантази илустрација са елементима СФ: кроз свемир лети лаки чамац, чун, са два весла, нешто као кану (на енглеском би то могао бити и “скиф”?) а у њему су двоје младих; он, са осмехом, рукама сакупља планете Сунчевог система и товари их у чамац, и, гле, већ су убацили и планету Земљу. Изнад њих су написане речи, провокативно, “свемирско правило 30” које вас наводи да размишљате шта би то могло бити. (Подсећа мало на правила трговаца званих Ференги, у “Звезданим стазама”.)
Па, на стр. 6-9 је чланак, у коме су неке нејасне и неуверљиве космолошке хипотезе, дао их је научник Стивен Волфрам, па се ту и помиње некакво његово “правило 30” које се односи, ако смо добро разумели, на неку његову (јер ју је он смислио) геометријску фигуру, фрактално репетитивну, која изгледа као пирамидална хрпа троуглића или квадратића. Наводно то има неке везе са космологијом.
(2) Заборависмо, о промоцији Књижевне фантастике 7 била је тог дана, у четвртак 5. августа 2021, опширна вест такође и у “Данасу”, на стр. 24.
А кад је промоција одржана, онда је, следећег дана (петак 6. август) у “Политици” на страници са рубриком “Синоћ у Београду” изашао извештај, у коме се налази и пасус из кога сазнајемо о чему се тамо говорило; између осталог и да ли нам СФ помаже да лакше савладамо ову светску епидемију (тј. пандемију) вируса корона-19, и може ли СФ бити оружје против страха од сутрашњице, итд.
(3) У јучерашњем и данашњем, викенд-броју “Данаса”, па у прилогу “Недеља” па на стр. XIII, имате у десном ступцу три ствари. Прво, са наднасловом “СФ“ и насловом „Чудесни сунчев систем 22. века“, приказ књиге: Ијан Мекдоналд, Луна – вучји месец, превео Горан Скробоња.
Друго, хорор-хумор и фантазијска Мала продавница страве, ауторица је Магдалена Хаи.
И треће, један међународни зборник научних радова, о односу књижевних и филмских дела, под насловом Филм и књижевност, уредили Марија Грујић и Кристијан Олах, у издању београдског Института за књижевност и уметност. Ово је потенцијално интересантно за нас јер је СФ толико присутна у оба та медија.
(4) јуче је у „Политици“ (требало је да вам јавимо тад... пардон, заборависмо... била је то субота, 7. август 2021), на стр. 3 културног прилога, био велики чланак „Југословенска лета Орсона Велса“, потписује Станко Црнобрња, о многобројним везама тог проблематичног и контроверзног али врло истакнутог филмског посленика са Југославијом. Он је био значајан и за СФ.