Хвала на преносу те информације, др Гул.
Е сада:
(1) програм “Лазе К“ за данас, и за остатак овог месеца, успели смо да добавимо тек данас, и то само у овом врло концизном облику:
Program Laze za novembar 2017:
06.11.2017
Емитор 492
10. – 12.11.2017
целодневни догађај, Беокон 2017
13.11.2017
Накнадне истине
20.11.2017
фолклорна фантастика: У врзином колу
27.11.2017
Фантастична читаоница 52: Подземна железница
То је то.
Ето дакле није била тачна наша претпоставка да ће понедељак после Беокона бити дан одмора.
У програму не видимо часопис “Знак сагите” 24, неки су се надали да ће бити сад. Због Сајма књига, итд. Али Бобан Кнежевић је непредвидив, могло би се то појавити данас… или кроз икс година…
(2) У данашњем “Блицу”, на стр. 21, Слободан В. Ивков приказује, веома позитивно, антологију са 25 српских хорор прича Страх и трепет, и помиње да су ту заступљене, између осталих, и приче, цитирамо, “већ деценијама познатих српских књижевника (Горан Скробоња, Бобан Кнежевић, Иван Нешић, Илија Бакић, Ђорђе Бајић Дарко Тушевљаковић…)”.
(3) “Политикин забавник” бр. 3430, петак 03.11.2017, нема СФ причу, али има на стр. 8-9, чланак, како је Џон Бел својом теоремом доказао да Ајнштајнова идеја о скривеним варијаблама (као у ЕПР појави квантне спрегнутости, quantum entanglement) не може бити тачна.
На стр. 10-13, истраживања како функционишу неурони у људском мозгу, па и забадањем оптичких влакана, много рђава ствар!
На стр. 21, торијум би се такође могао користити за нуклеарне реакторе.
На на стр. 63, стубац десно, граматика па рекли бисмо и стилистика српског језика, глаголски парови типа поштовати – испоштовати, попуњавање празних места у категорији глаголског вида. (Не придевског вида; дакле није то оно, видим црн бор, тај црни бор је… некакав… итд.) Интересантно.
Шта сад с тиме чинити, или учинити? (несвршени глагол, и, свршени) Да ли то треба контролисати, или исконтролисати? Само да не буде да нас то малтретира, или измалтретира!
(4) У “Данасу” је у суботу 4. новембра 2017, дакле у викенд-броју, био, у уметнутом прилогу “Недеља”, па на стр. IX, врло кратак приказ колекције осам прича: Дарко Тушевљаковић, Накнадне истине. Стиче се утисак да је то све фантази, не СФ. Приказ потписује, само иницијалима, К.А.Д. – О тој колекцији је најављен разговор у „Лази“ 13. новембра.
(5) Тог истог дана, 4. новембра, на ТВ каналу Сци Фи (Сај Фај) био је филмски маратон, сва три филма о Јура парку, један за другим. То је похвално као покушај тог канала да мало живне.
Да се подсетимо, у складу са битним холивудским принципом strut your stuff (демонстрирај оно што имаш, шепури се с тиме...), сценарији су морали бити намештени да се диносауруси максимално размахну, тј. да буде максимално искоришћен цео њихов драмски потенцијал, отуд се у сва та три филма људи прилично намештају (јер су некомпетентни, глупи, корумпирани, несложни, суицидални итд) да настрадају од диносауруса, разних; па, чак и они врло мали добију прилику да поједу једног пијанца, који је у шуми врљао ноћу по мраку и пао у јендек... тачно пред њих...