Цењени ,
пошто не можемо ово да окачимо на форум Арт Аниме, јер је тамо систем пао (после толико година...) и не ради, онда, качимо овде. Хвала организаторима овог новог форума, и надамо се да ће имати успеха. Хвала Дражи, за толике године одличног рада Арт Аниме.
Дакле.
У четвртак 16. јун 2016, у “Блицу“, на стр. 26, Милан Влајчић је дао приказ фантази филма Ловац и ледена краљица, режија Седрик Николас Тројан (The Huntsman: Winter's War, Cedric Nicolas-Troyan, 2016), заснован на Андерсеновим бајкама, и изразио мишљење да радња није баш много логична нити уверљива, али да то, у таквом филму, и не смета много. (Склони смо да претпоставимо да је у праву.)
А у “Данасу” такође 16. јуна, на стр. 18-19 био је обиман промо чланак (интервју са редитељем, а то је Роланд Емерих) за филм Дан независности 2 (Independence Day 2 – вероватно би било најбоље да га тако назовемо) који наводно стартује у београдским биоскопима у четвртак 23. јуна. Гле исти дан кад Британци гласају да ли да изађу из Европске Уније. Хм. Ту као да је нешто подударно. Тај дан је дан чега? независности?
(али неки дан касније стигле су вести да тај филм не ваља.)
“Политикин забавник” бр. 3358, петак 17.06.2016, нема СФ, али, на стр. 4-6 имате чланак (Немања Баћковић) о тајним ангажовањима Доситеја Обрадовића у дипломатији и контра-шпијунажи. Добар материјал за алтернативне историје.
На стр. 8-11 је чланак о неким генетичарима који су успели да одгаје бактерију која опстаје и размножава се иако има само 473 гена у себи.
На стр. 20 је један мали чланак о природи свести, они признају да свест као појава измиче научном проучавању (јер заправо не знамо шта је, то је један као осећај, није материјално ухватљив…) и питају се да ли можда и рибе, на пример златне рибице, имају свест. (Знамо да је ни највећи наши компјутери немају, нимало.)
У “Политику” је 17. јуна био убачен колорни прилог, њихова уобичајена (петком) Политикина ТВ ревија, а у њој, на стр. 38 и стр. 39 (претпоследња) имали сте репортажу о једном америчком глумцу који је српски зет; а то је и наслов чланка, огромним словима - - СРПСКИ ЗЕТ; наиме у серији “Морнарички истражитељи” он је (био) агент Тони Динозо (NCIS, Tony DiNozzo) а његова главна сарадница је Зива. Е па он је глумац Мајкл Ведерли, а његова супруга је српског порекла, докторка је, Бојана Јовановић, он је био у Београду а и коментарисао о Београду. Има то неке далеке везе са научном фантастиком, јер, у серији се понекад појави наука и техника до тог ступња развијена, да је то блиско научној фантастици. Али на великој фотографији која покрива скоро целу страницу 38, видимо, не њега и Бојану, не, него њега и глумицу Коте Де Пабло која је играла Зиву. Она левом руком дискретно намешта хаљину.
У “Политици” је 19. јуна 2016, на стр. отприлике-20 (нема пагинације) фељтон, написала Радина Вучетић, наслов овог наставка је “Отвореност према забрањеном”, а у првом ступцу се каже да је било велико изненађење кад је роман Џорџа Орвела 1984 објављен, легално, у Љубљани 1967, а онда и у Београду 1968. године. Ауторица фељтона каже: “О разлозима зашто је роман Џорџа Орвела штампан у Југославији и о политичким и другим потезима који су до тога довели нема трагова. Може се, зато, претпоставити да су југословенске власти, објављивањем 1984, желеле да пошаљу поруку да не виде сличност тоталитаризма Великог Брата и југословенске стварности.”
Требало је да о томе питамо Жику Богдановића! на Арт Анима фестивалу! заправо требало би га питати и сад.
Ту је и она одлична слика Џорџа Орвела са микрофоном Би-Би-Сија.
Ех такође у “Политици” али на стр. некој-мало-ту-негде (око двадесете) је вест, да је Бил Гејтс понудио да достави сиромашним нацијама у Латинској Америци бесплатно 100.000 пилића за узгајање, али да је једна држава, Боливија, то одмах одбила. Боливијски функционер који је одбио пилиће зове се Сесар Кокарико.
У „Блицу“ је 22. јуна 2016. на стр. 26, Татјана-Тања Њежић дала приказ Кинговог романа који је код нас изашао под измењеним називом, Далас 63, а то је уствари 11 22 63.
Дан касније, 23. јуна 2016, на истом месту, дакле на стр. 26, Милан Влајчић је дао приказ филма, насталог на основу једне компјутерске игрице, Воркрафт: почетак (то је код нас написано делимично на енглеском, у циљу препознатљивости, је онда некако логично да остатак буде латиницом: Warcraft: početak), али, њему се тај филм није нешто много допао, био му је досадан и бесмислен.
У “Данасу” је 21. јуна 2016. Нина Хрушчова (да ли је она рецимо можда унука једног од последњих лидера СССР, Никите Хрушчова??) имала је на стр. 13 чланак, где већ у наслову приписује садашњем председнику Путину “орвеловски говор”, који она описује као “двоструки говор”, претпостављамо да мисли на новоговор, new-speak, у коме је слобода ропство, а ропство је слобода, итд. Углавном, то је узето из СФ.
У “Данасу” је 23. јуна 2016. на средње две странице изашао чланак, наводно преведен са енглеског; аутор је потписан на енглеском, као Sebastian Buckup, што би вероватно требало на српском да буде написано Себастиан Бакап (не, није бек-ап; није back-up), а као преводилац његовог чланка је потписана Александра Равас; чланак је на један младалачки и почетнички начин пре-амбициозан, далеко и огромно пре-амбициозан, покушава да представи комплетну историју СФ од Мери Шели до данас, али, уједно, и комплетну историју људске цивилизације у новијих неколико векова, и још моралну дијагнозу шта није у реду са човечанством; ову претераност видимо већ у дибидус-промашеном наслову, који гласи „Свет је одустао од напретка и моралног побољшања“. Све у свему, тај чланак је велики промашај, али једно је тачно погодио: научна фантастика јесте почела са романом Мери Шели Франкенштајн.
На опште изненађење, и вероватно своје сопствено, Британци су изгласали да изађу из Европске Уније. Вероватно су многи хтели само да гласање буде максимално неизвесно, да би уплашили ЕУ, па да би могли да уцењују, да изнуде још много привилегија за себе (да не носе заједнички терет чланства, а да имају специјални повлашћени положај и много више користи него други) али, ако је то, ако је била та себична и непоштена, блеф-комбинација, прешли су се, омакли су се за око два посто, и – ето их ван. Они су били главни извор опструкције, ометали су, користећи своје право вета, сваки даљи прогрес ЕУ у правцу чвршћег и бољег уједињења. Апсолутно су спречавали напредак Уније. Сад сви гледају шта ће даље да буде. Могуће је да ће Британци сад настојати да једно двадесетак година, као, преговарају о тачним модалитетима и роковима изласка, да би током још тог периода вукли за себе све користи као још увек чланови ЕУ, а можда без много одговорности, обавеза или трошка. А континенталци који остају чланови вероватно ће то предвидети, па ће настојати да Британце што пре испрате сасвим напоље. У сваком случају, свет се са тим референдумом 23. јуна 2016. неочекивано много променио.
“Политикин забавник” бр. 3359, петак 24.06.2016, нема СФ, али има на стр. 60-61 интересантне чланке о новим производима, нпр. гугл-наочаре чија камера снима, и ставља вам на располагање да видите, и слику иза вас, дакле видите и шта вам је иза леђа, као да имате четири ока. И да снимате то. И да одмах шаљете на нет, некоме...
На стр. 4-7 обимна приповест, историјски чланак, Немања Баћковић, како је експлодирала муниција у тврђави Смедерево, 1941. године.
У понедељак 27.06.2016, у “Блицу“, на стр. 26, Ивков, у колумни „Фантастикологија“, дао је приказ романа: Жозе Сарамаго (добитник Нобелове награде), Смрт и њени хирови, о земљи где су људи престали да умиру, и шта се онда дешава у друштву кад више нико не умире. Стекли смо утисак да је то без научног фантастичног објашњења, него само тек онако, као, што кажу, „литерарна конвенција“, дакле – фантази жанр, није СФ. Али јесте некаква фантастика.
Такође у “Блицу”, био је убачен један прилог, то су као корице за сликовницу, која ће излазити неколико недеља али увек само по једна страница, па, читаоци (а нарочито њихова деца) могу да то сакупљају и на крају да имају комплетну сликовницу, тема је астрономија, то је све на финој хартији (полу-кунстдрук?) и у боји, а наслов је баш претеран – “Све о свемиру”. (Данас, прилог, други лист тога.)
Тог истог дана Басара је у својој колумни на последњој страници “Данаса”, инспирисан неочекиваним исходом референдума у Британији (о изласку из Европске Уније, познатом као Brexit) дао чланак под насловом Srexit, дакле “српски егзит”, а његова сатирична поента, типична за њега, отприлике је, да ми Срби какви смо, не вреди нам ни да уђемо у ЕУ, али, ни да не уђемо.
(А неко је на телевизији рекао форицу да реч Srbin значи, као, Srb-in, дакле “Срби улазе“ док Енглези излазе.)
И, тог истог дана у “Данасу” на стр. 5, обиман чланак, потписује Ј. Лукач о грађанским протестима због фантомског рушења у Савамали, и, на самом крају чланка, помиње се СФ, овако: “Да је СФ филм, били би то Побуњени грађани против Бот републике, рецимо”.