Тачно је, цењена Либеат, да је СФ когнитивни жанр, то је суштина и главни део његове привлачности и његове књижевне, дакле литерарне, вредности. Специфичан жанр, специфична и аксиологија! Дакле: I want to know! Vorrei sapere!
Е, сад,
са знатним закашњењем, али, ипак, ево вести:
(1) За хорористе: у данашњем “Блицу”, на стр. 24, у рубрици “Фантастикологија”, па под насловом “Вампири у позоришту”, Ивков приказује књигу за коју не бисте помислили да постоји: наслов је Драмска баштина, издавач је Музеј позоришне уметности Србије (да ли сте знали да такав музеј уопште постоји?), а ако смо добро разумели, они су објавили неколико српских старих драма у којима се појављују вампири, али, само у једној за озбиљно, а у осталима само као део комедије, само кобајаги.
(2) У данашњој “Политици”, на стр. 3 (дакле, то је близу почетка, обично је то место за веома важне теме) имате чланак под насловом “Роботи убице силазе са филмског платна”, потписује Јелена Каваја; ово је о војним и полицијским дроновима, који су све мање научна фантастика, а све више су стварност. Ауторица на самом крају закључује, оправдано и истинито, да ће такви роботи моћи да се користе, цитирамо, “ … и против цивила у репресивним режимима. Док учесници побуне против диктатуре могу да рачунају на савест и самилост оружаних снага, роботи би свакако бранили режиме без много преиспитивања”.
Да; то је тако. Диктатор кога буду бранили роботи, моћи ће да им нареди… било шта.
(3) Такође у данашњој “Политици”, али на стр. 11, два чланка из астрономије, и то оба о планетама, а то је тема за коју се народ доста интересује; један је под насловом “Лов на нову настањиву планету”, дакле, о трагању за таквом планетом изван Сунчевог система, потписује Слободан Бубњевић, а други је под насловом “Најлакши смо на Плутону, најстарији на Меркуру”, потписује С. Гуцијан (то ће бити Сандра Гуцијан, вероватно), где се, са илустрацијом, приказује да година различито траје на разним планетама, а и ваша тежина била би веома различита на тим планетама, па, рецимо, ако имате овде тежину 70 кг, на Плутону бисте имали тежину од само 4,6 кг, дакле нешто преко четири и по. Е сад, због једноставности Сандра је користила “кг” као меру тежине, мада је то, строго узев, мера за масу, док је килопонд мера тежине. Килопонд, неки га зову (на енглеском) и: kilogram-force. Дакле ваша маса, строго узев, остала би свуда 70 килограма, и ви на Земљи имате тежину 70 килопонда, али бисте на Плутону имали исту масу а тежину од само 4,6 килопонда – али, у популаризацији науке, та врста компликације се често избегава, да не би многи читаоци “укрстили очима” и одустали.
(4) Басара се опет ближи неким нашим терминима, данас у “Данасу” на стр. 20 (задњој) свом чланку даје наслов “Миленијумска робија” и размишља да ли би то значило хиљаду година робије. Али наравно оријентише се на политику и сатиру.