Цењени ,
(1) у данашњој “Политици” па у уметнутом културном прилогу (Култура, уметност, наука) па на стр. 1 тог прилога, имате чланак, потписује чувени историчар др Предраг Ј. Марковић, наслов “Век (не)рада”, поднаслов “Повратак у будућност”, а тема је: како нам генерални напредак науке и технике, и, нарочито, такозвана вештачка интелигенција, постепено одузима поједине професије (занимања), за којима престаје потреба; “тај процес, који је доскора звучао научнофантастично, мења природу људског рада” (каже он, у првом ступцу; чланак укупно има четири ступца).
На пример, да ли се уопште сећате једне професије, која се звала “дактилографкиња”? (Марковић то помиње у другом ступцу).
Чланак је усмерен и на питање да ли идемо ка цивилизацији људског нерада, у којој ће доминирати пензионери и незапослени, и да ли ће то бити остварена утопија.
(2) У истом културном прилогу, али на стр. 9, имате чланак, потписује Никола Здравковић, наслов “Шест умова Џорџа Заркадакиса”, поднаслов “Једна прича о интелигентним машинама и сличним заблудама”, други поднаслов (верзалом; сва слова велика) “Вештачка интелигенција”. Аутор тврди да смо врло далеко од ма какве вештачке интелигенције, јер, да бисмо је икада направили, морали бисмо прво да проучимо до детаља како функционише људска интелигенција, а за то ће нам (каже он) требати можда још векови.
У првом пасусу, Заркадакис (грчки аутор, ради у Лондону) цитира да је Илон Маск рекао да је вештачка интелигенција “опаснија од нуклеарног оружја”, и затим носиоце таквих уверења карактерише као “алармисте”, дакле људе склоне да дижу узбуну без оправданих разлога. “Поред многих истраживача, футуриста, инвеститора и писаца научне фантастике, међу алармисте се убрајао и недавно преминули Стивен Хокинг”.
Зашто шест умова? Па, Заркадакис каже да је у историји људске цивилизације досад било шест главних метафора за описивање како функционише људски ум, у складу са развојем технике; од времена кад је доминирала пољопривреда (?), па, индустријска револуција, па наука о електрицитету, па сад компјутери… шест разних метафора, а све је то било само зато што нисмо умели стварно да разумемо људски ум.
У чланку се, у петом ступцу, помињу и “прашки голем, Франкенштајново чудовиште … (и) … HAL9000”.
(3) Исто у “Политици”, али негде око двадесете странице, фељтон о Андреју Тарковском, његова сестра наставља са описивањем својих успомена, а у другој половини петог ступца помиње и филмове Сталкер и Соларис.