Nego, pošto se stalno spotičemo o onih par kamičaka na koje nalazimo, možda bi korisnije bilo fokusirati se na bar jednu stipulativnu definiciju koja bi bila dovoljno praktična za upotrebu.
Onaj simpozijum čiju knjigu imamo, mislim da je on bio poslednji veliki organizovani napor stare garde da se SF demarkacije konsoliduju pred plimom novog talasa. Koji je, jelte, uz mnoge neosporno kvalitetne dobre stvari doneo i neke formalne književne postupke više urođene nemimetičkoj prozi, bilo nadrealizmu bilo oniričkoj fantastici.
E sad, u tim esejima se ne koristi ta mimetička/nemimetička podela, nego se samo insistira na SFu kao „realističkoj“ prozi, a ona se pak najjednostavnije definiše kao „reprezentacija ili imitacija stvarnog sveta u umetničkim delima“.
Sad, koliko je ovo precizno i aktuelno danas, ja stvarno ne znam, ali priznajem da mene i dalje dobro služi.
Van te odrednice po pitanju formalnog postupka, postojao je isto tako konsenzus po pitanju prirode pogodbenog sveta, samo što je ta odrednica bila striktno deskriptivna, i više je proizlazila iz same definicije. Što bi se otprilike dalo sažeti ovako:
1. SF je realistička proza... (to je pokriveno)
2. ... koja predstavlja pogodbeni svet... (o tom kasnije)
3. ... kojem je nemoguće pristupiti empirijski, bilo zato što je reč o...
4. ... realnostima neprepoznatljivim ljudskoj spoznaji... (taj deo pokriva domene multiverza u svim obličjima, klasičnog vremeplova, i uopšte SF razmatranja prirode stvarnosti ((tu dobro fituje Dik, recimo))
5. ... tehnološkim / društvenim fenomenima čiji istorijski kontekst još uvek nije u potpunosti ostvaren... (to bi pokrilo domene svih tehnološki baziranih futurizama, tu uključujući AI, vanzemaljske ekspanzije, vanzemaljske inteligencije, posthuman model zajedno sa svim utopijama/distopijama koje koriste čisto SF koordinate (KSR Mars trilogija, recimo)...
6. ... virtuelnoj stvarnosti i njenim entitetima... (opet posthuman virtuelni imprint/konstrukt ljudske svesti, to pored dalje evolucije klasičnih modela kiborga, androida)
7. ... garant ima još ali mi trenutno ništa ne pada na pamet, ovo je ionako deo koji bi trebalo da pravi kompromise sa rubnim domenima.

E sad, što se onog 2. tiče: Živkovićevo sažeto zapažanje da SF pogodbeni svet nipošto
ne mora biti verovatan ali je nužno da bude
moguć također dobro služi kao baza odrednice.
Drugi deo bi trebalo da pokrije obaveznu ekstrapolaciju koja bi služila da makar formalno pogodbeni svet „spoji“ sa stvarnim svetom kakvog danas znamo. Za većinu oblika pogodbenog sveta to više nije ni nužno: AI se toliko podrazumeva da je naprosto datost svakog futurističkog modela, isto kao i virtuelna realnost i vanzemaljska ekspanzija. Mislim da se ekstrapolacija danas više podrazumeva kad su u pitanju same konkretne specifičnosti modela, ali i tu se velik deo toga može podrazumevati.
Ovo je najpraktičnija definicija za koju nalazim da je dovoljno elastična da obuhvati glavninu bitnog korpusa a ujedno i dovoljno precizna da isfiltrira začudnost čije je poreklo striktno fentezi prirode.
Isto tako, bila je očigeldno aktuelna krajem 60tih, a funkcionalna je i danas, s tim što su se njeni domeni itekako „produbili“, da tako kažem, ali nisu suštinski
izmenili svoj identiet: postDNA digitalni imprint čovekove... „svesti“, uslovno rečeno, jeste znatno drugačiji od kiberpankovskog modela, ali ne po svojoj suštini, nego više po svojoj modernizovanoj racionalizaciji.