Recent Posts

Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41
Vesti iz Fantastike / promakao nam Svetolik Ranković?
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 08, 2023, 05:01:47 PM »
Цењени   ,
у данашњем „Политикином забавнику“ па на стр. 57-59 (три пуне странице, са две илустрације) објављена је српска прича из, изгледа, године 1895, а може да се провуче (једва) као СФ; дакле, ипак јесте СФ прича. Аутор је српски писац Светолик П. Ранковић (1863-1899, то значи да је живео само 36 година; имате његову биографију у Википедији). Прича се зове „У XXI веку“ (дакле, у двадесет првом), и дешава се у ноћи између 8. и 9. јануара године 1895; млади гимназијски професор Никола Николић заспи, мало припит, и сања какав ће свет бити у 21. веку, тамо су зграде велике и дивне, а небом лете машине које машу крилима и носе људе, своје путнике (стр. 57, први стубац). Никола одлази у своју гимназију и тамо у разговору са директором сазнаје каква су та нова времена: сад је мир и добар живот, више нема ратова, жене су на власти, мушкарци раде традиционално женске послове (у кући, домаћинству, око деце) итд.

У књизи која је садашње канонско дело (са највишим ауторитетом) историје српске књижевности, а зове се Историја српске књижевности, професор Јован Р. Деретић помиње (у другом тому) Светолика Ранковића чак на петнаест места, и посвећује му на једном месту чак девет узастопних страница (!) (наиме, у другом тому, стр. 220-228), али, тамо где је било најважније за нас, на стр. 222, догодила се словна грешка, мала, тешко приметна, само у римском броју, али (за нас) катастрофална. Ситна грешка али са поразним последицама: наслов Ранковићеве приче дат је овако: „У XIX веку“, дакле, у деветнаестом! Тиме је уништена цела научнофантастичност тог наслова.
А ту, баш на тој страници, професор Јован Р. Деретић у једном јако обимном пасусу (више од пола странице 222) помиње и научну фантастику (на самом дну тог пасуса).

Професор Деретић између осталог каже и ово (цитирамо): „Ранковић је дао футуристичку пројекцију савремених теорија о научном напретку човечанства, коју можемо упоредити с касније насталим орвеловским антиутопијама, али и с ранијом и, уз то, домаћом визијом будућности људског рода у драми Драгутина Илића После милијон година. Њему, додуше, није требало да иде толико далеко у будућност да би видео упечатљиве слике будућег света: потпуну аутоматизацију друштвених односа, свеопшту контролу државе над појединцима (...) превласт жена над мушкарцима, култ врховног вође. Као у Домановићевим просторним визијама, и у Ранковићевом футуризму основу антиутопије чини тоталитаризам који, између осталог, почива и на неприкосновеном ауторитету врховног вође, једној од доминантних фигура у футуристичким антиутопијама XX века. Иако уметнички није нарочито успела, та приповетка, као и наведена Илићева драма, показује да је наша књижевност тог доба била знатно шира него што се мисли на основу сведеног, по правилу, школског избора писаца и дела. У њој, поред осталог, откривамо елементе разних врста фантастике, од фолклорних сујеверја до научне фантастике, жанра који ће тек у XX веку доживети буран развитак.”

Дакле, можете погледати ту причу у најновијем, данашњем ПЗАБ.

42
Vesti iz Fantastike / u Blicu Lem, u Danasu Art Anima
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 04, 2023, 03:22:32 PM »
... допуна,
(3)  у данашњем „Блицу“ на стр. 22, Ивков у својој колумни даје приказ књиге Станислава Лема Конгрес футуролога коју је недавно објавио издавач „Еверест медија“ тј. Бобан.

(4)  у данашњем „Данасу“, на стр. 20, имате опширну најаву да ће у Кући краља Петра Првог (улица Васе Пелагића 40, Сењак) бити представљен (у четвртак 7. септембар у 19 ч) девети број алманаха Књижевна фантастика, у издању „Арт Аниме“; водитељ Лаура Барна.

43
Vesti iz Fantastike / u Danasu Đura o kriogenom
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on August 30, 2023, 06:10:55 PM »
... допуна,

(2)  у данашњем „Данасу“, на стр. 19, Владимир Ђурић Ђура има чланак под насловом „Криогеника, заблуда или шанса“, о идејама да се путем расхлађивања живот продужи итд, у стварности и у СФ. Чланак има доста грешака и промашаја, али има и интересантних мисли и формулација. Помиње неке филмове итд. Пред крај каже: „Кључно питање је како ће нова супериорна медицина направити душу, електромагнетно поље које нас спаја са енергијама универзума. (...) Такав андроид готово је сигурно никад неће сањати електричне овце“.


44
Vesti iz Fantastike / Re: u Politici Vule Žurić o SF, F, i H
« Last post by Ghoul on August 12, 2023, 11:48:38 PM »
(7)  ... допуна,

у данашњој „Политици“, књижевник и истакнути полемичар Вуле Журић дао је у културном додатку велики чланак у коме знатан простор посвећује научној фантастици и, што је најважније,


јасно диференцира три жанра – СФ, Ф и хорор.

Ово је веома добро, и важно, јер ће допринети да се и у српским главно-токовским књижевним круговима јасно уочи и прихвати да су то три жанра.


"F" nije žanr, F je dijagnoza.

Molim vas da ne širite tlapnju da postoji nekakav žanr koji se zove F.
Žanr pod tim imenom ne postoji.

Takođe, ne postoji ni "СФ" - postoji samo SF.

Molim za više terminološke preciznosti oko ovako važnih stvari.

45
Vesti iz Fantastike / u Danasu, kako nastaje SF
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on August 10, 2023, 04:41:26 PM »
Цењени    ,
(1)  у данашњем „Данасу“, на стр. 19, имате чланак, потписује Нина Савчић, наслов је „Како настаје научна фантастика“. Она објашњава да је почела да пише нови роман, са темом из реалног савременог живота у Србији, али је осетила да заправо баш и не зна неке ствари сасвим поуздано, па је одлучила да се консултује са неким стручним особама. На пример, један од ликова у њеном роману је болестан, али, она није сигурна да тачно зна како изгледају симптоми, лечење, итд, за ту болест, па је питала једног свог пријатеља који је лекар, и он јој је рекао да је, са становишта медицинске струке, направила (у роману) читав низ грешака, које треба да исправи. Слично је прошла и кад се обратила једном правнику, у вези са неким правним стварима у свом роману, итд. Најзад се разочарала и изгубила вољу да уклапа своје књижевне ликове „у мучан контекст реалности“. У последњем пасусу она каже:

„Можда је заиста решење да измаштам свет неке друге звезде или планете, неког другог сунчевог система, да у њега поставим јунаке саздане према лику какав желим ја, без консултација са стручњацима (...)“

Да ли је могуће да су се неки писци заиста усмерили на СФ зато што немају довољно знања о стварности? То би било неко бежање од стварности, компликоване и мукотрпне?

46
Vesti iz Fantastike / to u Politici o 3 žanra
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on July 30, 2023, 02:50:33 PM »
... допуна,

јавили смо јуче, сасвим кратко, да је у „Политици“ у културном додатку (на стр. 3 тог додатка) Вуле Журић дао велики чланак у коме знатан простор посвећује научној фантастици и помиње чињеницу да постоје три жанра фантастике. Али не стигосмо да кажемо нешто детаљније.

Изнад чланка је врло велика колорна слика споменика партизанском херојском пробоју на Тјентишту, током битке на Сутјесци, јуна 1943.

Наслов чланка је „Одјеци пригушеног хука“. Опширни поднаслов гласи:

Можда је дошао прави тренутак да неко од домаћих приврженика научне фантастике напише роман који ће се дешавати на Тјентишту или на врховима Зеленгоре. Тада не бисмо могли да кажемо како се ама баш нико на српској јавној сцени није сетио да обележи осамдесету годишњицу Битке на Сутјесци

На почетку чланка, Вуле Журић каже:

Почетком марта ове године, на престижном америчком универзитету Јејл одржана је научна конференција „Нови светови у Новом свету: научна фантастика, фантазија и хорор у савременом латиноамеричком наративу и култури”. Током два дана познаваоци савремене јужноамеричке књижевности расправљали су о културолошком феномену о коме је недавно опширно писао и Њујорк тајмс. (…) Оно што актуелну латиноамеричку научну фантастику чини тако посебном јесте управо спој строгих законитости жанра и бурне геополитичке прошлости и садашњости јужноамеричког континента.

Вуле Журић се у суштини залаже да наши СФ писци више узму у разматрање нашу бурну историју.

Али оно што нас овде највише интересује јесте чињеница да и један истакнути учесник наше културне сцене, али и један тако истакнути светски универзитет, разазнају постојање три жанра фантастике.

(8)  „Политикин забавник“ овај садашњи, бр. 3729, петак 28.07.2023, нема СФ причу али има опширан чланак (на стр. 45-47) „Да ли смо животињска фарма?“, о животу и раду великог СФ писца Џорџа Орвела, потписује С. Д.
А на стр. 67, претпоследњој, дато је неколико одличних цитата од Џорџа Орвела.


47
Vesti iz Fantastike / u Politici Vule Žurić o SF, F, i H
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on July 29, 2023, 03:22:00 PM »
(7)  ... допуна,

у данашњој „Политици“, књижевник и истакнути полемичар Вуле Журић дао је у културном додатку велики чланак у коме знатан простор посвећује научној фантастици и, што је најважније,


јасно диференцира три жанра – СФ, Ф и хорор.

Ово је веома добро, и важно, јер ће допринети да се и у српским главно-токовским књижевним круговима јасно уочи и прихвати да су то три жанра.
48
Vesti iz Fantastike / u Blicu o Bakićevoj knjizi 3 oka
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on July 10, 2023, 02:32:01 PM »
... допуна,

(7)  у данашњем „Блицу“, на стр. 22, имате Ивковљев приказ о књизи есеја Илије Бакића Три ока у глави (2022).

(8)  Сазнали смо, Ксенијино средње слово је Л, дакле, проф. др Ксенија Л. Јовановић. Захваљујемо се Мићи, који нам је то јавио.

49
Vesti iz Fantastike / Gatalica u Politici
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on July 05, 2023, 09:44:02 PM »
... допуна,

(6)  У данашњој „Политици“, на стр. 12, имате велики чланак (више од једне четвртине те странице) о најновијој збирци прича (у жанру фантазије, не СФ) Александра-Саше Гаталице, који је својевремено био и секретар клуба „Лазар Комарчић“.

50
Vesti iz Fantastike / indeks pominjanja, za Mićinu knjigu
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on July 02, 2023, 10:42:28 PM »
... прво, једна техничка допуна,

(4) Миодраг Б. Миловановић је знатно допринео проучавању историје српске научне фантастике. Пошто он у својој веома корисној и важној књизи Српска научна фантастика (2016) помиње више од двеста писаца (и других личности) и дела, али нема на крају индекс који би био азбучно сређен и из кога би се могло лако и брзо пронаћи на којој страници Миловановић помиње ког писца, ми смо, са његовим допуштењем, направили тај индекс, можда помало импровизовано, и окачили га на нет, ово је линк:


http://www.srpsko-dnf.com/uploads/Indeks-pominjanja-imena-u-knjizi-M-B-Milovanovica.doc

па, можете тај индекс преузети, и користити кад год затреба да пронађете шта је Миловановић рекао о неком писцу.

(5)  In memoriam

У историји Србије било је више истакнутих особа са именом и презименом Ксенија Јовановић, али за нас је овде релевантна проф. др Ксенија Јовановић (1937-1990), преводилац француске СФ. Средње слово њеног имена не знамо, а било би важно и корисно, па, ако неко зна, молимо да јави.

Ксенија Јовановић, преводилац, рођена је 1937. године. Дипломирала је на Филолошком факултету у Београду и постала професорка француског. Докторирала је из француске књижевности (или/и лингвистике) у Стразбуру. Радила је као професорка француског на Економском факултету у Београду. Касније је предавала старофранцуски на катедри за романистику на Филолошком факултету у Београду. Око 1982. постала је истакнути и активни члан фандома научне фантастике у Београду; у јулу 1985. постала је чланица (седмочланог) председништва клуба „Лазар Комарчић“, чији су чланови тада били и Радмило К. Анђелковић (председник), Зоран Р. Нешковић Шкрба, Бранислав Трајковић – Били Треј (благајник), Александар-Саша Гаталица (уредник „Емитора“), Владимир В. Костић из Панчева, и А. Б. Недељковић; и такође чланица (четворочланог) Програмског савета, у коме су били још и Бобан Кнежевић, Гаталица, и А. Б. Недељковић; Ксенија је била једина жена међу тих седам мушкараца (наведено у „Емитору“ бр. 27, из јула 1985, стр. 2). Али и једина од тих осморо запослена на универзитету, јер, А. Б. Недељковић тада још није био професор универзитета у Крагујевцу. Дакле Ксенија Јовановић, и проф. др Милорад Јанковић, били су међу нама једини универзитетски професори, тада.

Умрла је 4. фебруара 1990, са 53 године старости, од рака. Био је то велики и болан ударац за српски СФ фандом.
Иза себе је оставила одраслу ћерку.
Остали су нам њени преводи, јер, проналазила је и преводила најбоље приче француске научне фантастике, које су ушле у поменуту књигу Антологија савремене француске фантастике 1; од тих прича вероватно је најбоље упамћена: Жан-Пјер Андревон, „Малезијска тигрица“.
Остала нам је и ова Ксенијина слика, портрет из младости:





Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10