Nagrade

Nagrade

  • 154 Replies
  • 8078 Views
*

Miodrag Milovanovic

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • 470
Re: Nagrade
« Reply #105 on: August 23, 2017, 12:07:59 PM »
Ma, šalio sam se, kao što znaš... Pročitao sam dosta iz Dozoisa za vreme letovanja. Ima tu prave naučne fantastike. Povremeno i dobre.
Mada si u pravu što se tiče ozbiljnosti.  Većini stvari se ranije pristupalo znatno ozbiljnije, pa su i rezultati bili ozbiljniji.

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #106 on: September 05, 2017, 12:15:14 PM »
The winners of the Baen Fantasy Adventure Award were announced at Gen Con. The winner’s work will be published on the Baen website with the winner receiving professional pay and a selection of Baen Books.

Grand prize: “The Blue Widow,” by J.P. Sullivan
First runner-up: “Dust of the Fallen,” by Barbara Doran
Second runner-up: “And Not Go Hungry,” by Laurie Tom

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #107 on: September 05, 2017, 12:15:55 PM »
The finalists for the 2017 Washington Science Fiction Association (WSFA) Small Press Awards have been announced. The awards are given annually to recognize excellence in short fiction originally published in small press venues. This year’s winners will be announced October 6-8 at Capclave.

“A Salvaging of Ghosts”,” by Aliette de Bodard
“The Mytilenian Delay”,” by Neil James Hudson
“Radio Silence”,” by Walter H. Hunt
“Foxfire, Foxfire”,” by Yoon Ha Lee
“Vengeance Sewn With Fey Cord”,” by Christine Lucas
“The Witch’s Knives”,” by Margaret Ronald
“Jupiter or Bust”,” by Brad R. Torgersen
“The Tomato Thief”,” by Ursula Vernon
“Only Their Shining Beauty Was Left”,” by Fran Wilde

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #108 on: September 05, 2017, 12:17:34 PM »
The nominees for the first Joan Aiken Future Classics Prize have been announced. The competition is for works of middle-grade fiction and will be judged by Lizza Aiken and agent Julia Churchill. The winner will receive £1,000 and a set of Aiken’s The Wolves Chronicles. The winner will be announced on September 14.

Snow Foal, by Susan Bailey-Sillick
The Awful Orphanage, by Tim Ellis
The Thief of Serendib, by Nizrana Farook
Hartboy, by Sophie Kirtley
The Truth about Chickens, by Caroline Murphy
Return to the Wild, by Nicola Penfold

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #109 on: September 06, 2017, 09:30:07 AM »
The second annual Dragon Awards were presented at Dragon Con.

Best Science Fiction Novel: Babylon’s Ashes, by James S.A. Corey
Best Fantasy Novel (Including Paranormal): Monster Hunter Memoirs: Grunge, by Larry Correia and John Ringo
Best Young Adult / Middle Grade Novel: The Hammer of Thor, by Rick Riordan
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel: Iron Dragoons, by Richard Fox
Best Alternate History Novel: Fallout: The Hot War, by Harry Turtledove
Best Apocalyptic Novel: Walkaway, by Cory Doctorow
Best Horror Novel: The Changeling, by Victor LaValle
Best Comic Book: The Dresden Files: Dog Men, by Jim Butcher, Mark Powers, Diego Galindo
Best Graphic Novel: Jim Butcher’s The Dresden Files: Wild Card, by Jim Butcher, Carlos Gomez

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #110 on: November 06, 2017, 08:45:33 AM »
British Fantasy Awards 2017


Fantasy Novel (robert Holdstock Award)

Winner: The Tiger and the Wolf, Adrian Tchaikovsky (Pan Macmillan)
The High King's Vengeance, Steven Poore (Kristell Ink)
The Silver Tide, Jen Williams (Headline)
The Summer Goddess, Joanne Hall (Kristell Ink)


Horror Novel (august Derleth Award)

Winner: Disappearance at Devil's Rock, Paul Tremblay (Titan)
13 Minutes, Sarah Pinborough (Gollancz)
The Hidden People, Alison Littlewood (Jo Fletcher)
The Searching Dead, Ramsey Campbell (PS Publishing)


Anthology

Winner: People of Colo(u)r Destroy Science Fiction, Nalo Hopkinson & Kristine Ong Muslim, eds. (Lightspeed)
Asian Monsters, Margrét Helgadóttir, ed. (Fox Spirit)
Dead Letters, Conrad Williams, ed. (Titan)
Fight Like a Girl, Joanne Hall & Roz Clarke, eds. (Kirstell Ink)
Something Remains, Peter Coleborn & Pauline E. Dungate, eds. (Alchemy)
The Starlit Wood, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)


Collection

Winner: Some Will Not Sleep, Adam Nevill (Ritual Limited)
The Parts We Play, Stephen Volk (PS Publishing)
Secret Language, Neil Williamson (NewCon)
Sharp Ends, Joe Abercrombie (Gollancz)
A Tiding of Magpies, Peter Sutton (Kensington Gore Hammered Horror)
The Unheimlich Manoeuvre, Tracy Fahey (Boo Books)


Novella

Winner: The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com)
The Arrival of Missives, Aliya Whiteley (Unsung Stories)
Bodies of Water, V. H. Leslie (Salt)
Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com)
The Grieving Stones, Gary McMahon (Horrific Tales)
Hammers on Bone, Cassandra Khaw (Tor.com)


Short Fiction

Winner: “White Rabbit”, Georgina Bruce (Black Static Jan/Feb 2016)
“Charmed Life”, Simon Avery (Something Remains)
“Greenteeth”, Gary Budden (Black Static Jan/Feb 2016)
“The Watcher”, Sammy H. K. Smith (The Book of Angels)
“Waxy”, Camilla Grudova (Granta 136)
“The Women's Song”, Nadine West (Fight Like a Girl)


Non-fiction

Winner: The Geek Feminist Revolution, Kameron Hurley (Tor)
Blood Spectrum column, Gary Couzens (Black Static)
Ginger Nuts of Horror, Jim McLeod, ed. (gingernutsofhorror.com)
This Spectacular Darkness, Joel Lane (Tartarus)
Women of Harry Potter series of posts, Sarah Gailey (Tor.com)
Words Are My Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016, Ursula K. Le Guin (Small Beer)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #111 on: November 06, 2017, 08:48:14 AM »
World Fantasy Awards 2017


Novel

Winner: The Sudden Appearance of Hope, Claire North (Redhook; Orbit UK)
Borderline, Mishell Baker (Saga)
Lovecraft Country, Matt Ruff (Harper)
The Obelisk Gate, N. K. Jemisin (Orbit)
Roadsouls, Betsy James (Aqueduct)


Long Fiction

Winner: The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com)
The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com)
“Bloodybones”, Paul F. Olson (Whispered Echoes)
Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com)
A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com)


Short Fiction

Winner: “Das Steingeschöpf”, G. V. Anderson (Strange Horizons 12 Dec 2016)
“The Fall Shall Further the Flight in Me”, Rachael K. Jones (Clockwork Phoenix 5)
“Little Widow”, Maria Dahvana Headley (Nightmare Sep 2016)
“Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny Nov/Dec 2016)
“Seasons of Glass and Iron”, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #112 on: December 08, 2017, 09:46:03 AM »

Endeavour Award 2017

Winner
(tie): Dreams of Distant Shores, Patricia A. McKillip (Tachyon)
(tie): Lovecraft Country, Matt Ruff (Harper)


Finalists
Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
Eocene Station, Dave Duncan (Five Rivers)
Waypoint Kangaroo, Curtis Chen (Thomas Dunne)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #113 on: January 06, 2018, 05:54:00 PM »

i evo nam i goodreads nagrade za SF:

BEST SCIENCE FICTION



Artemis by Andy Weir
 
Readers clearly love Andy Weir to the moon and back. After winning Best Science Fiction in the 2014 Goodreads Choice Awards for his thrilling debut, The Martian, he receives the same honor for his second book. Part space adventure, part exhilarating heist tale, Artemis follows young smuggler Jazz Bashara as she lands in the middle of conspiracy on the first and only city on the moon.



Dakle, moram reći da me Weir poprilično razočarao sa ovim romanom, ali dobro, šta da se radi... treba nam i romana za plažu. :)

ostali pažnje vredni naslovi koji su bili u trci su:

Waking Gods by Sylvain Neuvel
Thrawn by Timothy Zahn
American War by Omar El Akkad
Home by Nnedi Okorafor
Borne by Jeff VanderMeer
Babylon's Ashes by James S.A. Corey
All Our Wrong Todays by Elan Mastai
The Collapsing Empire by John Scalzi
And the Rest is History by Jodi Taylor
For We Are Many by Dennis E. Taylor
All Systems Red by Martha Wells
Provenance by Ann Leckie
The Rise and Fall of D.O.D.O. by Neal Stephenson
Raven Stratagem by Yoon Ha Lee
Six Wakes by Mur Lafferty
Fields of Fire by Marko Kloos
The Stars Are Legion by Kameron Hurley
The Punch Escrow by Tal M. Klein
Seven Surrenders by Ada Palmer

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #114 on: April 05, 2018, 01:46:38 PM »
Where and When: StokerCon, Providence RI : March 3, 2018
Eligibility Year: 2017


Novel
Winner: Ararat, Christopher Golden (St. Martin's)
Black Mad Wheel, Josh Malerman (Ecco)
I Wish I Was Like You, S. P. Miskowski (JournalStone)
Sleeping Beauties, Stephen King & Owen King (Scribner)
Ubo, Steve Rasnic Tem (Solaris)


First Novel
Winner: Cold Cuts, Robert Payne Cabeen (Omnium Gatherum)
The Boulevard Monster, Jeremy Hepler (Bloodshot)
In the Valley of the Sun, Andy Davidson (Skyhorse)
Kill Creek, Scott Thomas (Ink Shares)
What Do Monsters Fear?, Matt Hayward (Post Mortem)


Young-adult Novel

Winner: The Last Harvest, Kim Liggett (Tor Teen)
The Door to January, Gillian French (Islandport)
Hellworld, Tom Leveen (Simon Pulse)
The Ravenous, Amy Lukavics (Harlequin Teen)
When I Cast Your Shadow, Sarah Porter (Tor Teen)



Long Fiction
Winner: Mapping the Interior, Stephen Graham Jones (Tor.com)
Agents of Dreamland, Caitlín R. Kiernan (Tor.com)
“Faking It Until Forever Comes”, Scott Edelman (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them)
A Kiss of Thorns, Tim Waggoner (DarkFuse)
Sweetlings, Lucy Taylor (Tor.com)



Short Fiction
Winner: “Apocalypse Then”, Lisa Mannetti (Never Fear: The Apocalypse)
“I Will Be the Reflection Until the End”, Michael Bailey (Tales from the Lake, Vol. 4)
“Loving You Darkly”, Mercedes M. Yardley (F(r)iction Sum 2017)
“So Sings the Siren”, Annie Neugebauer (Apex 12 Oct 2017)
“A Song Left Behind in the Aztakea Hills”, James Chambers (Shadows Over Main Street, Vol. 2)



Collection
Winner: Strange Weather, Joe Hill (William Morrow)
And Her Smile Will Untether the Universe, Gwendolyn Kiste (JournalStone)
The Carp-Faced Boy and Other Tales, Thersa Matsuura (Independent Legions)
Goblin, Josh Malerman (Earthling)
Writing Madness, Patrick McGrath (Centipede)



Anthology
Winner: Behold!: Oddities, Curiosities and Undefinable Wonders, Doug Murano, ed. (Crystal Lake)
The Beauty of Death, Vol. 2: Death by Water, Alessandro Manzetti & Jodi Renee Lester, eds. (Independent Legions)
Black Feathers, Ellen Datlow, ed. (Pegasus)
Nights of the Living Dead, Jonathan Maberry & George A. Romero, eds. (St. Martin's Griffin)
Sycorax's Daughters, Kinitra Brooks, Linda D. Addison & Susana Morris, eds. (Cedar Grove)



Nonfiction
Winner: Paperbacks from Hell, Grady Hendrix (Quirk)
The Art of Horror Movies, Stephen Jones, ed. (Applause Theatre & Cinema)
Horror in Space, Michele Brittany, ed. (McFarland)
Searching for Sycorax, Kinitra D. Brooks (Rutgers University Press)
Where Nightmares Come From, Joe Mynhardt & Eugene Johnson, eds. (Crystal Lake)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #115 on: April 05, 2018, 01:48:36 PM »
Where and When: Norwescon 41, SeaTac WA : March 30, 2018
Eligibility Year: 2017

Philip K. Dick Award 2018


Winner
Bannerless, Carrie Vaughn (Mariner/Houghton Mifflin Harcourt)


Special Citation
After the Flare, Deji Bryce Olukotun (The Unnamed Press)



Finalists
All Systems Red, Martha Wells (Tor.com)
The Book of Etta, Meg Elison (47North)
Revenger, Alastair Reynolds (Orbit)
Six Wakes, Mur Lafferty (Orbit)
The Wrong Stars, Tim Pratt (Angry Robot)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #116 on: April 05, 2018, 01:50:26 PM »
Where and When: 69th Eastercon, Harrogate : March 30, 2018 - April 2, 2018
Eligibility Year: 2017


British SF Association Awards 2018


Novel
Winner: The Rift, Nina Allan (Titan)
Dreams Before the Start of Time, Anne Charnock (47North)
Exit West, Mohsin Hamid (Hamish Hamilton)
Provenance, Ann Leckie (Orbit)



Shorter Fiction
Winner: The Enclave, Anne Charnock (NewCon)
“Angular Size”, Geoff Nelder (Sferics 2017)
The Murders of Molly Southbourne, Tade Thompson (Tor.com)
“These Constellations Will Be Yours”, Elaine Cuyegkeng (Strange Horizons 7 Aug 2017)
“Uncanny Valley”, Greg Egan (Tor.com 9 Aug 2017)



Artwork
Winner (tie): Jim Burns for The Ion Raider by Ian Whates (NewCon)
Winner (tie): Victo Ngai for “Waiting on a Bright Moon” by JY Yang (Tor.com 12 Jul 2017)
Marcin Wolski for 2084 by George Sandison, ed. (Unsung Stories)
Chris Moore for The Memoirist by Neil Williamson (NewCon)
Geneva Benton for “Sundown Towns” (Fiyah #3)
Galen Dara for “These Constellations Will Be Yours” by Elaine Cuyegkeng (Strange Horizons 7 Aug 2017)



Nonfiction
Winner: Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
The 2017 Shadow Clarke Award blog, Shadow Clarke Award jurors (Anglia Ruskin Centre for Science Fiction and Fantasy) (jurors are: Nina Allan, Maureen Kincaid Speller, Victoria Hoyle, Vajra Chandrasekera, Nick Hubble, Paul Kincaid, Jonathan McCalmont, Megan AM)
“The Myth of Meritocracy and the Reality of the Leaky Pipe and Other Obstacles in Science Fiction & Fantasy”, Juliet E. McKenna (Gender Identity and Sexuality in Current Fantasy and Science Fiction)
“The Unthinkability of Climate Change: Thoughts on Amitav Ghosh's The Great Derangement”, Vandana Singh (Strange Horizons Fund Drive Special 2017)
Wells at the World's End 2017 blog posts, Adam Roberts (Wells at the World’s End)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #117 on: April 05, 2018, 01:55:51 PM »
Where and When: Swancon 43, Perth : April 2, 2018
Eligibility Year: 2017



Aurealis Awards 2018



Sf Novel
Winner: From the Wreck, Jane Rawson (Transit Lounge)
Closing Down, Sally Abbott (Hachette Australia)
Lotus Blue, Cat Sparks (Skyhorse)
Terra Nullius, Claire G. Coleman (Hachette Australia)
An Uncertain Grace, Krissy Kneen (Text)
Year of the Orphan, Daniel Findlay (Penguin Random House Australia)



Sf Novella
Winner: Girl Reporter, Tansy Rayner Roberts (Book Smugglers)
“I Can See the Ending”, Will Kostakis (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology)
“Island Green”, Shauna O'Meara (Ecopunk!)
Matters Arising from the Identification of the Body, Simon Petrie (Peggy Bright)
“This Silent Sea”, Stephanie Gunn (Review of Australian Fiction #166)
“The Wandering Library”, D. K. Mok (Ecopunk!)



Sf Short Story
Winner: “Conversations with an Armoury”, Garth Nix (Infinity Wars)
“Cards and Steel Hearts”, Pamela Jeffs (Lawless Lands: Tales from the Weird Frontier)
“Hurk + Dav”, Alfie Simpson (Breach #01)
“A Little Faith”, Aiki Flinthart (Like a Woman)
“The Missing Years”, Lyn Battersby (Andromeda Spaceways #66)
“One Small Step”, Amie Kaufman (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology)



Fantasy Novel
Winner: Godsgrave, Jay Kristoff (HarperCollins)
Cassandra, Kathryn Gossow (Odyssey)
Crossroads of Canopy, Thoraiya Dyer (Tor)
Gap Year in Ghost Town, Michael Pryor (Allen & Unwin)
Gwen, Goldie Goldbloom (Fremantle)
Wellside, Robin Shortt (Candlemark & Gleam)



Fantasy Novella
Winner: In Shadows We Fall, Devin Madson (self-published)
The Book Club, Alan Baxter (PS Publishing)
“Braid”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction #161)
“The Cunning Woman's Daughter”, Kate Forsyth & Kim Wilkins (The Silver Well)
Humanity for Beginners, Faith Mudge (Less Than Three)
“Remnants”, Nathan Burrage (Dimension6 #11)



Fantasy Short Story
Winner: “The Curse Is Come Upon Me, Cried”, Tansy Rayner Roberts (Please Look After This Angels & Other Winged Stories)
“Duplicity”, J. Ashley Smith (Dimension6 #11)
“Hamelin's Graves”, Freya Marske (Andromeda Spaceways #69)
“The Little Mermaid, in Passing”, Angela Slatter (Review of Australian Fiction #147)
“Oona Underground”, Lili Wilkinson (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology)
“The Rainmaker Goddess, Hallowed Shaz”, Marlee Jane Ward (Feminartsy 6 Apr 2017)



Horror Novel
Winner: Soon, Lois Murphy (Transit Lounge)
Aletheia, J. S. Breukelaar (Crystal Lake)
Who's Afraid Too?, Maria Lewis (Hachette Australia)



Horror Novella
Winner: “The Stairwell”, Chris Mason (Below the Stairs: Tales from the Cellar)
“Furtherest”, Kaaron Warren (Dark Screams Volume 7)
“Grind”, Michael Grey (Pacific Monsters)
Hope and Walker, Andrew Cull (Vermillion)
The Mailman, Jeremy Bates (Ghillinnein)
“No Good Deed”, Angela Slatter (New Fears)



Horror Short Story
Winner: “Old Growth”, J. Ashley Smith (SQ Mag May 2017)
“Angel Hair”, Deborah Sheldon (Perfect Little Stitches and Other Stories)
“The Endless Below”, Alfie Simpson (Breach #02)
“On the Line”, J. Ashley Smith (Midnight Echo #12)
“Outside, a Drifter”, Lisa L. Hannett (Looming Low Volume 1)
“Reef”, Kat Clay (SQ Mag May 2017)



Anthology
Winner: Infinity Wars, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 11, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Dimension6: Annual Collection 2017, Keith Stevenson, ed. (coeur de lion)
Midnight Echo #12, Shane Jiraiya Cummings & Anthony Fergson, eds. (Australasian Horror Writers Association)
The Year's Best Australian Fantasy and Horror 2015, Liz Grzyb & Talie Helene, eds. (Ticonderoga)



Collection
Winner: The Silver Well, Kate Forsyth & Kim Wilkins (Ticonderoga)
Beneath the Floating City, Donna Maree Hanson (self-published)
The Birdcage Heart & Other Strange Tales, Peter M. Ball (Brain Jar)
Perfect Little Stitches and Other Stories, Deborah Sheldon (IFWG Australia)
Please Look After This Angel & Other Winged Stories, Tansy Rayner Roberts (self-published)
Singing My Sister Down and Other Stories, Margo Lanagan (Allen & Unwin)

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #118 on: April 10, 2018, 12:30:50 PM »
 2018 Heinlein Award


Neal Stephenson is the winner of the 2018 Robert A. Heinlein Award, given for “outstanding published works in science fiction and technical writings that inspire the human exploration of space,” recognizing his body of work, including 15 novels and many non-fiction articles.

The winner was chosen by a committee of SF authors chaired by Michael F. Flynn, and will receive a plaque, a sterling silver medallion, and two lapel pins, all featuring the likeness of Robert A. Heinlein. The award will be presented May 25, 2018 at the Renaissance Harborplace Hotel in Baltimore MD during the opening ceremonies of Balticon 52.


*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 1.099
Re: Nagrade
« Reply #119 on: April 10, 2018, 12:51:14 PM »
The Kitschies, the annual tentacle-themed prize for works containing elements of the “speculative and fantastic,” have announced the winners for the most “progressive, intelligent, and entertaining” fiction of 2017.


The hand-crafted tentacle trophies were awarded at a ceremony held at London’s Star of Kings on April 9. The winners included a science fiction tale in a future of mercenaries and interstellar monopolies; the tale of sisters reunited and the struggle to believe memories over reality; and an epic narrative following three generations of beekeepers from the past, present, and future.


Below find the complete shortlist, with winners in bold.



The Red Tentacle (Novel), judged by Jon Courtenay Grimwood, Leila Abu El Hawa, Joshua Idehen, Ewa Scibor-Rylska, and Alasdair Stuart:

Winner: The Rift by Nina Allan (Titan)
Black Wave by Michelle Tea (& Other Stories)
We See Everything by William Sutcliffe (Bloomsbury)
Fever by Deon Meyer, translated by L. Seegers (Hodder)
City of Circles, by Jess Richards (Hodder)



The Golden Tentacle (Debut), also judged by Jon Courtenay Grimwood, Leila Abu El Hawa, Joshua Idehen, Ewa Scibor-Rylska, and Alasdair Stuart:

Winner: Hunger Makes the Wolf, by Alex “Acks” Wells (Angry Robot)
How Saints Die by Carmen Marcus (Harville Secker)
Age of Assassins by RJ Barker (Orbit)
The Black Tides of Heaven by JY Yang (Tor.com Publishing)
Mandelbrot the Magnificent, by Liz Ziemska (Tor.com Publishing)



The Inky Tentacle (Cover Art), judged by Dapo Adeola, Sharan Dhaliwal, Jet Purdie, and Stuart Taylor:

Winner: The History of Bees by Maja Lunde, design by Jack Smyth and the S&S Art Department (Scribner)
The Land of Neverendings by Kate Saunders, illustrated by David Dean (Faber and Faber)
Black Wave by Michelle Tea, illustrated by Rose Stafford at Print Club, design by Hannah Naughton (& Other Stories)
The Real-Town Murders by Adam Roberts, jacket design and illustration by Black Sheep (Gollancz)
Our Memory Like Dust by Gavin Chait, design by Richard Shailer (Transworld)


Congratulations to all of the winners!