Nagrade

Nagrade

  • 113 Replies
  • 4307 Views
*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #30 on: October 13, 2016, 09:06:28 AM »
WSFA Award

The winner of this year’s WSFA Small Press Award, presented at Capclave on October 8 to original short fiction published by a small press, is “Today I Am Paul,” by Martin L. Shoemaker. The story was published in Clarkesworld Magazine.

ima je ovde: http://clarkesworldmagazine.com/shoemaker_08_15/

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #31 on: October 17, 2016, 08:52:56 AM »
Gaylactic Spectrum Awards

The Gaylactic Spectrum Award for Best novel, recognizing excellence in speculative fiction with GLBT themes, has been presented. The winner of the Best Novel award is Luna: New Moon, by Ian MacDonald.

(Mora da je bila stvarno sušna godina, kad je tu Luna odnela šnjur...   :-\ )

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #32 on: October 17, 2016, 08:53:59 AM »


The 2016 Imadjinn Awards were presented at Imaginarium Convention in Louisville, KY the weekend of October 7-9. This is the first year the awards, presented to small press publications, were awarded.

Best Anthology: The Apex Book of World SF, edited by Mahvesh Murad
Best Fantasy Novel: King of the Bastards, by Brian Keene and Steven Shrewsbury
Best General Fiction Novel: Interstate Providence, by Samuel Miller
Best Horror Novel (Tie): Sins of Retribution, by James Gillen; Red Letter Day, by D A Madigan
Best Mystery Novel: Boneyard Beach, by Bill Noel
Best Non-Fiction Book: For Exposure, by Jason Sizemore
Best Paranormal Romance Novel: Dearly Beloved, by Rachael Rawlings
Best Romance Novel: A Time for Everything, by Mysti Parker
Best Science Fiction Novel: A Crowd of Stars, by Dave Creek
Best Short Story: “Nightmare,” by Tony Acree
Best Thriller Novel: Revenge, by Tony Acree
Best Urban Fantasy Novel: Pouraka, by Diana Gardner
Best Screenplay Feature Length: Inhuman Resources, by Hope Madden
Best Screenplay Short Length: Cemetery, by Pam Turner

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #33 on: October 24, 2016, 09:22:32 AM »
Utopiales Nominations

Nominees for the awards presented at Utopiales, the Nantes International Science Fiction Festival have been announced in two categories. The Utopiales European Award recognizes a novel or collection published in French whose author is a citizen of an EC country. The prize has a cash value of 2000 euros. The winners will be announced at the Utopiales International Science Fiction Festival of Nantes the weekend of October 29-November 3.



Utopiales European Award

La fenêtre de Diane, by Dominique Douay
Futu.re, by Dimitri Glukhovsky. Translated by Denis E. Savine
Légationville, by China Miéville. Translated by Nathalie Mège (Embassytown)
Métaquine, by François Rouiller
Sous la Colline, by David Calvo
Le vivant, by Anna Starobinets. Translated by Raphaëlle Pache
Utopiales European Youth Award

Les Copies, by Jesper Wung-Sung. Translated by Jean-Baptiste Coursaud
Empreinte digitale, by Patrice Favaro
La source, by Maxime Fleury
Les sous-vivants, by Johan Héliot
Prix Utopiales 2016 du meilleur album de BD (Comics)

L’Apocalypse selon Magda, edited by Chloé Vollmer-Lo & Carole Maurel
Le dernier arpenteur des sables, edited by Jay Hosler
Ex Nihilo, edited by Stéphane Douay et Jean-François Kierzkowski
Nefer, Chants et contes des premières terres, edited by Arnaud Boutle
Pouvoirpoint, edited by Erwann Surcouf
Transperceneige Terminus, edited by Jean-Marie Rochette & Olivier Boquet
Zita, edited by Sylvie Fontaine

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #34 on: October 31, 2016, 09:07:53 AM »
World Fantasy Awards


The World Fantasy Awards were presented on October 30 at World Fantasy Con in Columbus, OH. This year’s judges included Laird Barron, Rani Graff, Elaine Isaak, Kay Kenyon, and Konrad Walewski.


Novel: The Chimes, by Anna Smaill
Novella: The Unlicensed Magician, by Kelly Barnhill
Short Fiction: “Hungry Daughters of Starving Mothers,” by Alyssa Wong
Anthology: She Walks in Shadows, edited by Silvia Moreno-Garcia & Paula R. Stiles
Collection: Bone Swans, by C.S.E. Cooney
Artist: Galen Dara
Special Award – Professional: Stephen Jones, for The Art of Horror
Special Award – Nonprofessional: John O’Neill, for Black Gate
Life Achievement Winners: David G. Hartwell and Andrzej Sapkowski.

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #35 on: November 09, 2016, 08:10:21 AM »
The winners of the 2016 European Science Fiction Society Awards were announced at the 38th Eurocon, in Barcelona.

Hall of Fame

Best Author: Tom Crosshill (Latvia)
Best Artist: Stephan Martinère (France)
Best magazine: Bifrost (France)
Best Publisher: Ediciones B (Spain)
Best Promoter: (Three-way tie) James Bacon (Ireland), Roberto Quaglia (Italy), Organizers of Archipelacon (Finland & Sweden)
Best Translator: Andrew Bromfield (United Kingdom)


Encouragement Awards

Juraj Beloševic – Croatia
Maria Boyle- Ireland
Orshulya Farynyak – Ukraine
Maria Gyuzeleva – Bulgaria
Jan Hlávka and Jana Vybíralová- Czech Republic
Alexandru Lamba – Romania
Felicidad Martínez – Spain
Kuschuj Nepoma – Russia
Mark E. Pocha – Slovakia
Rui Ramos- Portugal
Melanie Vogeltanz – Austria
Spirit of Dedication Awards


Best Author: Guillem López – (Spain)
Best Artist: Kristina Bilota Toxicpanda (Croatia)
Best Fanzine: SuperSonic (Spain)
Best Website: Risingshadow (Finland)
Best Dramatic Presentation: (Tie) El Ministerio Del Tiempo(Spain), The Shaman (Austria)
Best Creator of Children’s Science Fiction of Fantasy Books: Sofia Rhei (Spain)
Honorary Award: European Grand Master: Herbert W. Franke

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #36 on: January 23, 2017, 06:57:16 AM »
Philip K. Dick Nominees



Consider, by Kristy Acevedo
Hwarhath Stories: Transgressive Tales by Aliens, by Eleanor Arnason
The Mercy Journals, by Claudia Casper
Graft, by Matt Hill
Unpronounceable, by Susan diRende
Super Extra Grande,by Yoss, translated by David Frye

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #37 on: February 13, 2017, 10:09:20 AM »
Audie Award Finalists


Science Fiction
The Book of the Unnamed Wife, by Med Elison, read by Angela Dawe
Crosstalk, by Connie Willis, read by Mia Barron
The Dispatcher, by John Scalzi, read by Zachary Quinto
Sleeping Giants, by Sylvain Neuvel, read by various
Star Wars: The Force Awakens, by Alan Dean Foster, read by Marc Thomson

Fantasy
The Bands of Mourning, by Brandon Sanderson, read by MIchael Kramer
The Black Prism, by Brent Weeks, read by Simon Vance
The Everything Box, by Richard Kadrey, read by Oliver Wyman
The Hike, by Drew Magary, read by Christopher Lane
The League of Dragons, by Naomi Novik, read by Simon Vance


*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #38 on: February 22, 2017, 06:25:44 AM »
Nebula Award Nominees

Novel

All the Birds in the Sky, by Charlie Jane Anders
Borderline, by Mishell Baker
The Obelisk Gate, by N.K. Jemisin
Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee
Everfair, by Nisi Shawl


Novella

Runtime, by S.B. Divya
The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson
The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
“The Liar,” by John P. Murphy
A Taste of Honey, by Kai Ashante Wilson



Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation

Arrival, Directed by Denis Villeneuve, Screenplay by Eric Heisserer
Doctor Strange, Directed by Scott Derrickson, Screenplay by Scott Derrickson & C. Robert Cargill
Kubo and the Two Strings, Directed by Travis Knight, Screenplay by Mark Haimes & Chris Butler
Rogue One: A Star Wars Story, Directed by Gareth Edwards, Written by Chris Weitz & Tony Gilroy
“The Bicameral Mind,” Westworld, Directed by Jonathan Nolan, Written by Lisa Joy & Jonathan Nolan
Zootopia, Directed by Byron Howard, Rich Moore, & Jared Bush, Screenplay by Jared Bush & Phil Johnston



Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy

The Girl Who Drank the Moon, by Kelly Barnhill
The Star-Touched Queen, by Roshani Chokshi
The lie Tree, by Frances Hardinge
Arabella of Mars, by David D. Levine
Rainhead, by Philip Reeve
Rocks Fall, Everyone Dies, by Lindsay Ribar
The Evil Wizard Smallbone, by Delia Sherman

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #39 on: February 22, 2017, 06:28:10 AM »
Aurealis Nominees


Best Science Fiction Novel

Watershed, by Jane Abbott
Confluence, by SK Dunstall
Gemima: Illuminae Files 2, by Amy Kaufman & Jay Kristoff
Squid’s Grief, by DK Mok
Stiletto, by Daniel O’Malley
Threader, by Rebekah Turner



Best Fantasy Novel

Nevernight, by Jay Kristoff
Fall of the Dagger, by Glenda Larke
Den of Wolves, by Juliet Marillier
Vigil, by Angela Slatter
Road to Winter, by Mark Smith
Sisters of the Fire, by Kim Wilkins


Best Horror Novel

Fear is the Rider, by Kenneth Cook
My Sister Rosa, by Justine Larbalestier
The Grief Hole, by Kaaron Warren



Best Collection

Crow Shine, by Alan Baxter
Concentration, by Jack Dann
A Feast of Sorrows, by Angela Slatter
Winter Children, by Angela Slatter



Best Anthology

Dreaming in the Dark, edited by Jack Dann
Defying Doomsday, edited by Tsana Dolichva and Holly Kench
Year’s Best YA Speculative fiction 2015, edited by Julia Rios and Alisa Krasnostein
Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 10, edited by Jonathan Strahan
In Your Face, edited by Tehani Wessely


*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #40 on: February 22, 2017, 06:29:40 AM »
BSFA Nominations


Best Novel

Daughter of Eden, by Chris Beckett
A Closed and Common Orbit, by Becky Chambers
Europe in Winter, by Dave Hutchinson
Occupy Me, by Tricia Sullivan
Azanian Bridges, by Nick Wood



Best Short Story

“The End of Hope Street,” by Malcolm Devlin
“Liberty Bird,” by Jaine Fenn
“Taking Flight,” by Una McCormack
“Presence,” by Helen Oyeyemi
“The Apologists,” by Tade Thompson
“The Arrival of Missives,” by Aliya Whiteley



Best Non-Fiction

THEN: Science Fiction Fandom in the UK 1930-1980, by Rob Hansen
“Boucher, Backbone and Blake: The Legacy of Blakes Seven,” by Erin Horáková
“Breaking the Cycle of the Golden Age: Jack Glass and Isaac Asimov’s Foundation Trilogy,” by Anna McFarlane
“New Model Authors? Authority, Authordom, Anarchism and the Atomized Text in a Networked World,” by Paul Graham Raven
“100 African Writers of SFF,” by Geoff Ryman
“Introduction” to The Big Book of Science Fiction, by Ann & Jeff VanderMeer

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #41 on: February 27, 2017, 09:00:04 AM »
The Horror Writers Association (HWA) has announced the nominees for the 2016 Bram Stoker Awards.


Superior Achievement in a Novel

Hard Light: A Cass Neary Crime Novel, by Elizabeth Hand
Mongrels, by Stephen Graham Jones
The Fisherman, by John Langen
Stranded: A Novel, by Bracken MacLeod
Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay



Superior Achievement in a First Novel

The Apothecary’s Curse, by Barbara Barnett
Hollow House, by Greg Chapman
Haven, by Tom Deady
Mayan Blue, by Michelle Garza aand Melissa Lason
The Eighth, by Stephanie Wyktovich


Superior Achievement in an Anthology

Chiral Mad 3, edited by Michael Bailey
The Beauty of Death, edited by Alessandro Manzetti
Borderlands 6, edited by Thomas F. Monteleone & Oliva F. Monteleone
Fright Mare-Women Write Horror, edited by Billie Sue Mosiman
Gutted: Beautiful Horror Stories, edited by Doug Murano and D. Alexander Ward


Superior Achievement in a Fiction Collection

Swift to Chase, by Laird Barron
A Long December, by Richard Chizmar
The Doll-Master and Other Tales of Terror, by Joyce Carol Oates
Lethal Birds, by Gene O’Neill
American Nocturne, by Hank Schwaeble


Superior Achievement in Non-Fiction

Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural, edited by Leo Braudy
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life, by Ruth Franklin
Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film, by Danel P. Olson
the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft, edited by W. Scott Poole
Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
Dracula, by David J. Skal
The Gothic Worlds of Peter Straub, by John Tibbetts

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #42 on: March 06, 2017, 07:21:53 AM »
Asimov’s has announced the finalists for their thirty-first annual reader’s poll and invites readers to read the stories. The winners will be announced the weekend of May 18-21 at the SFWA Nebula Conference in Pittsburgh. Editor Sheila Williams notes that they intend to make the finalists available on-line each year from now on.


Novellas

“Choose Poison, Choose Life,” by Michael Blumlein
“Where There Is Nothing, There Is God,” by David Erik Nelson
“What We Hold Onto,” by Jay O’Connell
“Lazy Dog Out,” by Suzanne Palmer
“Einstein’s Shadow,” by Allen M. Steele


Novelettes

“I Married a Monster from Outer Space,” by Dale Bailey
“They Have All One Breath,” by Karl Bunker
“President John F. Kennedy, Astronaut,” by Sandra McDonald
“Ten Poems for the Mossums, One for the Man,” by Suzanne Palmer
“Matilda,” by Kristine Kathryn Rusch


Short Stories

“The Mutants Men Don’t See,” by James Alan Gardner
“White Dust,” by Nathan Hillstrom
“All That Robot…,” by Rich Larson
“Exceptional Forces,” by Sean McMullen
“Dome on the Prairie,” by Robert Reed

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #43 on: March 15, 2017, 06:23:44 AM »
Anlab Finalists

Analog has announced the finalists for their annual reader’s poll and invites readers to read the stories. The winners will be announced the weekend of May 18-21 at the SFWA Nebula Conference in Pittsburgh.

Novella

“The Coward’s Option,” by Adam-Troy Castro
“The Soul Behind the Face,” by Adam-Troy Castro
“The Journeyman: Into the Great North Wood,” by Michael F. Flynn
“Wyatt Earp 2.0,” by Wil McCarthy
“Progress Report,” by Rajnar Vajra


Novelette

“Playthings,” by Stephen L. Burns
“Dreams of the Rocket Men,” by C. Stuart Hardwick
“Detroit Hammersmith, Zero-Gravity Toilet Repairman [Retired],” by Suzanne Palmer
“Prodigal,” by Gord Sellar
“Diamond Jim and the Dinosaurs,” by Rosemary Claire Smith


Short Story

“The Battle of Ceres,” by Karl Bunker
“Jewels from the Sky,” by Brendan DuBois
“Rocket Surgery,” by Effie Seiberg
“Death of a Starship Poet,” by James Van Pelt
“The Continuing Saga of Tom Corbett, Space Cadet,” by James Van Pelt
“In the Absence of Instructions to the Contrary,” by Frank Wu


Fact Articles

“A Mind of Its Own,” Part 1 & Part 2, by Edward M. Lerner
“Here We Go Loopedy Loop: A Brief History of Time Travel,” Part 1 & Part 2, by Edward M. Lerner
“Human 2.0: Being All We Can Be,” Part 1 & Part 2, by Edward M. Lerner
“Dawn Comes to the Asteroid Belt: What NASA’s 9-Year Mission is Learning About One of Science Fiction’s Favorite Realms,” by Richard A. Lovett
“Energy for the Future: Solar-Derived Fuels, Artificial Leaves, and Electricity-Eating Microbes that Poop Out Gasoline,” by Richard A. Lovett

*

Lidija

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • 949
Re: Nagrade
« Reply #44 on: March 15, 2017, 06:25:00 AM »
Grand Prix de l’Imaginaire Nominees


The Grand Prix de l’Imaginaire were presented at Maison de l’Imaginaire du festival Étonnants Voyageurs in Saint-Malo, France the weekend of June 3-5. The award was created in 1974 and foreign language awards have been presented since 1992.



French Novel

Le Mur de Planck, by Christophe Carpentier
Chroniques de l’étrange, tomes 1 & 2, by Romain D’Huissier
Vostok, by Laurent Kloetzer
Sitrinjêta, by Christian Léourier
Latium, tomes 1 & 2, by Romain Lucazeau
Défaite des maîtres et possesseurs, by Vincent Message
Jardin d’hiver, by Olivier Paquet
Métaquine, tomes 1 & 2, by François Rouiller


Foreign Novel

Mémoires, par lady Trent, tomes 1 & 2 [The Memoirs of Lady Trent, volumes 1 & 2], by Marie Brennan
L’Espace d’un an [The Long Way to a Small Angry Planet], by Becky Chambers
Les Chroniques du Radch [Imperial Radch trilogy], by Ann Leckie
Le Problème à trois corps [The Three-Body Problem], by Cixin Liu
Merfer [Railsea], by China Miéville
La Maison dans laquelle, by Mariam Petrosyan
L’Inclinaison [The Gradual], by Christopher Priest
Frankenstein à Bagdad [Fraankishtaayn fii Baghdaad], by Ahmed Saadawi
Avec joie et docilité [Auringon ydin], by Johanna Sinisalo
Annihilation, by Jeff Vandermeer
Le Subtil changement, tomes 1 à 3 [Small Change, volumes 1-3], by Jo Walton