NIN-ova nagrada

NIN-ova nagrada

• 48 Replies
  • 763 Views
*

Lidija

• Administrator
  • Hero Member
  • 949
Re: NIN-ova nagrada
« Reply #45 on: February 06, 2018, 09:22:02 AM »
Elem, dakle, dovršila sam Luzitaniju, i nakon pažljivog vaganja svih pro & krontra zapažanja koja ste ovde izneli, priznajem kako i dalje smatram da je ovo veoma dobar roman. Jer eto, ovde skoro pa ništa nije moja šolja čaja, što bi se reklo: nit marim odveć za taj stil i izraz, nit marim za formu, a još i ponajmanje za samu tematiku (tu se zapravo potpuno, ali potpuno slažem sa Ghoulovom opaskom koju sam već ranije citirala). Pa opet, ja sam ovo dočitala sa zadovoljstvom, i iskrena da budem, kad bi domaća književnost imala više ovakvih knjiga, ja bih je rado čitala, a kad bi Atanacković kojim slučajem pisao unutar domena koji me zanima, šanse su da bi lako postao moj najomiljeniji domaći autor.

Valjda u to ime, cimnula sam jednog pronicljivog čitača da overi i prikaže Luzitaniju, i nadam se a će nešto od toga ispasti, tek da imamo puniju i potpuniju sliku o utiscima koje ovaj roman budi kod svog čitaoca. Jer opet se pomalja ono valjda duboko ušančeno razgraničenje, gde vi složno delite vrlo slične utiske, dok ja opet nešto odmičem na suprotnu stranu, a da sve manje razumem zašto je to tako. Naravno, vi ste u prednosti zato što više čitate domaći korpus, pa valjda imate i bolje smernice za procenu, dok ja malo šta domaćeg mogu  da dočitam, prvenstveno zato što me odbije autorska inferiornost baratanja sopstvenim tekstom. U ovom slučaju, ja je ne naslućujem, ovo me se doima kao veoma, veoma kompetentno vođeno, iako me samo odredište ne impresionira odveć, no dobro, samo putovanje je jednako važno, a ovo putovanje je bilo vrlo zadovoljavajuće.

No van tog generalnog neslaganja po pitanju samog doživljaja romana, ima par stavki na kojima je to neslaganje još upečatljivije, recimo - pitanje fantastike. Po meni, ovde nema fantastike ni mrve, kojom god da se definicijom služili, dakle nit tvrde, nit meke, nit oniričke, a ako i ima malko deliričke, onda ne mogu a da ne primetim kako je sam Atanacković taman dovoljno racionalizuje da ja ne moram oko toga da se bakćem. Na primer, taj aspekt životinjskog u protagonistima, to je po meni temeljito racionalizovano na više mesta, pogotovo tamo pri kraju romana, gde se sasvim pedantno bavi i maskama i projekcijom životinje kao manifestacijom ludila. Dakle, taj životinjski apsurd vrlo je racionalno vezan za nepouzdane svedoke i njihove delirične percepcije.

Dalje, ono što me izrazito raduje je Atanackovićeva sposobnost da zadrži odmak od tih deliričkih saopštenja, što je opet potvrda njegove kompetencije kao autora, jer prečesto sam nailazila na slučajeve u kojima se taj aspekt stapao sa somnabuličnim pečatom samog autora, za kog se lako moglo utvrditi da zapravo on sam pati od silnih perceptivnih problema, a ne njegovi protagonisti...

Dakle, roman apsurda ali ne i fantastike, roman o ludilu napisan veoma kritički i lucidno, roman sa jako mnogo pronicljivih zapažanja o jednom mentalitetu i stanju njegovog duševnog zdravlja... vrlo impresivno, u svakom slučaju.

Definitivno najbolji komad domaće proze koju sam (do)čitala u ovom milenijumu.
« Last Edit: February 06, 2018, 09:31:36 AM by Lidija »

*

Lidija

• Administrator
  • Hero Member
  • 949
« Reply #46 on: February 06, 2018, 09:29:01 AM »
Eh, da, zaboravih da pomenem kako imam drugo izdanje romana, i štamparski deo posla je očajno izveden, ali zaista očajno. Osim dupliciranih (tripliciranih!) strana, otisak je na nekim mestima veoma loš... štampariju bi trebalo stvarno penalizovati.

*

angel011

• Full Member
  • 168
« Reply #47 on: February 06, 2018, 10:41:25 AM »
Po pitanju fantastike se slažemo.  :)

*

Lidija

• Administrator
  • Hero Member
  • 949
« Reply #48 on: February 06, 2018, 01:43:48 PM »
Hah, stvarno? dobra prilika da zaokružimo crveno ovaj dan u kalendaru!  ;)

šalim se, naravno, znam da ste i ti i Ghoul uzdržaniji od Miće po ovom pitanju. Eto, ja ni uz najbolju volju nisam uspela da u Luzitaniji nađem fantastiku...