Priče u 2017

Priče u 2017

• 31 Replies
  • 502 Views
*

angel011

• Full Member
  • 168
Re: Priče u 2017
« Reply #15 on: December 11, 2017, 05:50:59 PM »
Kraljica Lir i njena deca - grupa autorki

https://www.laguna.rs/n3582_knjiga_kraljica_lir_i_njena_deca_laguna.html

Najbolje priče savremenih srpskih spisateljica.

Velmar-Janković / Mićić-Dimovska / Šalgo / Ognjenović / Vukićević / Ćirjanić / Novaković / Mitrović / Blagojević / Dimić / Rajković / Vuksanović / Đurđić / Vučković / Đuričić / Lengold / Pavlović

Priredila Ljubica Arsić

Ako vas muči večno pitanje kralja Lira – ko vas najviše voli, onda će vas uvodna priča ove uzbudljive knjige uvesti u vrt sa stazama koje se račvaju, gde svaka od autorki, gajeći osobenu, stilski cizeliranu poetsku baštu, ima jedinstven odgovor. Bilo da vam nudi šetnju po staroj čaršiji, svilenu maramu, avanturu sa Minotaurom ili vozačem hladnjače, poznastvo sa Leni Rifenštal u Bosni, razgovor sa mamom za koji vam nedostaje još malo smelosti, ili vam ukazuje na lepotu leptira, plašeći vas sakrivenom bubašvabom koju će Pepeljuga zgaziti staklenom cipelicom – priča svake od ovih spisateljica sa vrha srpske književnosti nosi ono što vam pripada po pravu ljubavi prema dobroj knjizi.

Osobeni svet žena i sklonost ka detalju, osećajnost drugačija od muške, kamerna slika istorije kao pojedinačne ljudske sudbine samo su neke od osobina ženskog pisma, koje ne poziva na suparničku podelu i rezervat u kome je pristup muškarcima zabranjen, već ukazuje na lepotu različitosti, mogućnost da se život ispriča i iz ugla žene.

Svašta nešto napričaše u opisu, a ne kažu da među pričama ima i fantastike. Boba Blagojević "Bubašvaba", Ivana Dimić "Kukurek i paprat". Mada, ne znam kada su ove priče stvarno napisane, i da li su ranije objavljivane.

*

zakk

• Očigledan slučaj RASTROJSTVA!
  • Administrator
  • Full Member
  • 185
  • Nemojte
Viva la revolucion
« Reply #16 on: December 12, 2017, 07:56:01 AM »
Stevan Šarčević - Viva la revolución (2017) - Argus Books
http://www.argusbooksmagazines.com/product/viva-la-revolucion/

Sadržaj zbirke „Viva la revolución“:

„Opus 64“
„Tropikana“
„A lepo su mi govorili…“
„Proleće“
„Raskršće“
„Dosadno popodne“
„Zelenooka“
„Buđenje“
„Povratak u Berlin“
„Frekvencija“
„Jedini siguran put“
„Zvezda severa“
„RX5“
„Oktobar“
„Odmetnik“
„Boginja mačkastih očiju“
„Idem kući“
„Dah lokomotive“
„Carstvo Venere“
„Viva la revolución“
„Obala“
„Groznica“
„Sa one strane reke, gradovi“
„Zašto poštar mrzi kišu“
„Daničina ljubav“
„Reči u vremenu“
„Bol koju neće spoznati“

„TROPIKANA“ je prethodno objavljena u „HAARP i druge priče o teorijama zavere“, 2014-te
„A LEPO SU MI GOVORILI“ je prethodno objavljena u  „Regia Fantastica 2“, 2016-te
„BUĐENJE“ je prethodno objavljivana u „Antologija jugoslovenske kratke proze“, „ Volim da letim", (HellyCherry), 2014-te i u zbirci SF priča "Planet Europa" na engleskom jeziku.
„FREKVENCIJA“ je prethodno objavljivana u „Nešto diše u mojoj torti“, 2012-te i „ Volim da letim", (HellyCherry), 2014-te 
"JEDINI SIGURAN PUT" je prethodno objavljena u  "Regia fantastica", 2014-te
„DOSADNO POPODNE“ je zauzela drugo mesto na konkursu „Jahači apokalipse", SF Serbia, pod nazivom „Stranac", 2013-te
„RX5“ je prethodno objavljena u  „UBIQ br. 17“, 2016-te
„ODMETNIK“ je prethodno objavljena u „Marsoniku br. 9“, 2016-te
„IDEM KUĆI“ je prethodno objavljena u „Marsoniku br.4“, 2013-te
„DAH LOKOMOTIVE“ je prethodno objavljivana u „Marsoniku br. 3“, časopisu "Arad" na mađarskom jeziku, 2013-te, kao i u „ Volim da letim", (HellyCherry), 2014-te 
„CARSTVO VENERE" je prethodno objavljena u „ Volim da letim", (HellyCherry), 2014-te 
„VIVA LA REVOLUCIÓN“ je prethodno objavljivana u  „Supernovi Br.1“ (na slovenačkom), 2016-te i „Preobražaji“, 2014-te, a zauzela je i 3. mesto  na konkursu ,,Crne Ovce“ 2015-te 
„OBALA“ je prethodno objavljena u  „Vrane dolaze“, 2016-te
„GROZNICA“  je prethodno objavljena pod nazivom "Pet, dva, jedan, tri volimo se mi" u „Đavoljem prstu“, 2015-te
"SA ONE STRANE REKE, GRADOVI" je prethodno objavljivana u  „UBIQ br. 16“ i „Anomalija 2“, 2015-te i „ Volim da letim", (HellyCherry), 2014-te 
„ZAŠTO POŠTAR MRZI KIŠU“ je prethodno objavljena u  „Gradu ukletih“, 2016-te
„DANIČINA LJUBAV“ je prethodno objavljena u  „UBIQ br. 18“, 2016-te
"REČI U VREMENU"  je prethodno objavljivana u antologiji "Reči u vremenu", 2013-te i „UBIQ Br. 15“, 2014-te
„BOL KOJU NEĆE SPOZNATI“ je prethodno objavljivana u  „Afirmatoru br.1“, 2013-te i „ Volim da letim", (HellyCherry), 2014-te
« Last Edit: December 15, 2017, 02:43:22 PM by zakk »

*

Lidija

• Administrator
  • Hero Member
  • 949
« Reply #17 on: December 13, 2017, 08:32:22 PM »
Priče u 2017

samostalne zbirke
antologije
časopisi
fanzini?

zasad samo štampana izdanja ulaze formalno u izbor, ali stavite i web i e izdanja... treba znati

Samo da se razumemo, za neke konkretne upotrebe (LK nagrada, na primer) potrebno je naglasiti i godinu kopirajta, jer ovde se u velikom procentu radi o pričama koje su veoma, veoma stare...dakle, za te konkretne svrhe ne bi trebalo uzimati u obzir reprinte nego samo originalnu prozu.

*

Ghoul

• Full Member
  • 226
    • the cult of ghoul
« Reply #18 on: December 13, 2017, 09:35:05 PM »
neke konkretne upotrebe (LK nagrada, na primer)

zar to još postoji?
u bilo čijim mislima, namerama, planovima?
budžetima?
kolko znam to nije dodeljeno jedno 10 godina...

*

Miodrag Milovanovic

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • 381
« Reply #19 on: December 13, 2017, 11:51:48 PM »
Pa, da. Mislim da Žarko to pokušava.

Izdavači su krajnje neuviđavna stvorenja jer ne stavljaju godinu kada je priča originalno objavljena, a vrlo je teško pratiti sva izdanja, često u veoma opskurnim časopisima do kojih gotovo da i nije moguće doći.

Zato je ovo što Žarko pokušava skoro nemoguće. Moralo bi se ići od slučaja do slučaja i pitati pisce gde su šta objavili.
Veoma zametan posao. Ja sam do pre petnaestak godina to pokušavao da pratim, ali sada je to gotovo nemoguće.

*

zakk

• Administrator
  • Full Member
  • 185
  • Nemojte
« Reply #20 on: December 14, 2017, 01:32:22 PM »
Samo da se razumemo, za neke konkretne upotrebe (LK nagrada, na primer) potrebno je naglasiti i godinu kopirajta, jer ovde se u velikom procentu radi o pričama koje su veoma, veoma stare...dakle, za te konkretne svrhe ne bi trebalo uzimati u obzir reprinte nego samo originalnu prozu.

Naravno. Gde ima(m), i znam, stavljam.

*

zakk

• Administrator
  • Full Member
  • 185
  • Nemojte
« Reply #21 on: December 14, 2017, 01:33:18 PM »
neke konkretne upotrebe (LK nagrada, na primer)

zar to još postoji?
u bilo čijim mislima, namerama, planovima?
budžetima?
kolko znam to nije dodeljeno jedno 10 godina...
Srce oće al dupe klokoće :)

*

Aleksandar_B_Nedeljkovic

• Full Member
  • 222
« Reply #22 on: December 14, 2017, 02:43:26 PM »
Та пословица гласи, “Душа оће ал тело цвокоће”.
Барем администратор треба да буде доследан у пристојном изражавању.

*

zakk

• Administrator
  • Full Member
  • 185
  • Nemojte
« Reply #23 on: December 15, 2017, 02:44:51 PM »
I dalje nemamo konsenzus šta da radimo sa Ubicima, Marsonicima, i uopšte stranim™ izdanjima gde ima srpskih™ autora...
A i sa srpskim izdanjima stranih™ autora

*

Ghoul

• Full Member
  • 226
    • the cult of ghoul
« Reply #24 on: December 15, 2017, 03:22:53 PM »
srbin je mio, ma koje v(j)ere bio!

meni je logično da su naši pisci eligible ako su bilo gde nešto objavili na srpskom jeziku ili nekoj njegovoj inačici.
jedino ne znam šta raditi ako su negde izašli na engleskom - ali to je ionako redak slučaj, if any.

s druge strane, ne vidim zašto bi za ovu nagradu - ako je ona povod dileme - bili eligible strani državljani. njih neka razmatraju njima-domaće sfere...

*

zakk

• Administrator
  • Full Member
  • 185
  • Nemojte
« Reply #25 on: December 15, 2017, 04:37:03 PM »
A ima naših koji su pisali direkt na engleskom, nije čak ni trivijalan broj... bar 3 autora godišnje, i to samo za koje *ja* znam; neki objavljuju napolju, neki se prevode pa se objavljuju ovde. Za sad nije problem dok ne uđu u finiš =)

Elem, zašto bismo se bavili produkcijom van granica Srbije? - zato što je produkcija u granicama Srbije mala, i nekoliko najredovnijih glasila/zbornika su već nekoliko godina orijentisani na ex-yu - ubiq, marsonik, sferina zbirka, refestikonska zbirka, istrakonska zbirka, zbirka FFKa, Zecona, Regia Fantastica, Skrobonjine antologije (RIP), pa i Anomalije i Emitori kad ih ima... itd.

Mislim da je najmanja glavobolja da ključ bude državljanstvo, pa kako nam bude... Neko će uvek da izvisi al tako mu je to.

*

Ghoul

• Full Member
  • 226
    • the cult of ghoul
« Reply #26 on: December 15, 2017, 06:36:22 PM »
Elem, zašto bismo se bavili produkcijom van granica Srbije?

nadam se da nisam bio pogrešno shvaćen, jer ja sam bio izričito za to da se i te zbirke i časopisi razmatraju - ali samo srpski autori u njima.
šta ima LK da nagrađuje žiljka, pa makar i on recimo izašo u dražinoj knj. fanta il tako negde ovde, npr?
ali srbi koji sad čine skoro pola sadržaja ubiqa su svakako eligible za naše nagrade, a ostatak sadržaja-autora nek nagrađuju hrvati, ako žele.

*

Miodrag Milovanovic

• Global Moderator
  • Sr. Member
  • 381
« Reply #27 on: December 16, 2017, 08:32:44 AM »
U teoriji je to tako. Svi se slažemo. U praksi nije tako.
Ako hoćemo da budemo ozbiljni, onda je potrebno da postoje pravila.
Da li uvrštavamo za nagradu Srbe ili državljane Srbije?
Ja nipošto ne bih voleo da iz nagrade izostavimo dela Ratka Radunovića ili Nikole Malovića.
Ili pisaca iz Republike Srpske koji su više Srbi nego što sam to ja, sasvim sigurno.
Hoću li im proveravati državljanstvo?
Ili piscima koji čitav život stvaraju u Srbiji, ali nisu Srbi po nacionalnosti.
Ili da izostavimo, daleko bilo, Lidiju?
Jebem ti ovu raspalu zemlju...

*

Lidija

• Administrator
  • Hero Member
  • 949
« Reply #28 on: December 17, 2017, 08:32:05 AM »
Da, eto, to je onaj prastari fenomen da se normama reguliše ekskluzivnost, ali inkluzivnost već malko teže... :)

E sad, verovatno tu postoji neko elegantno rešenje koje može da sredi i više takvih problema odjednom, samo ga treba isprovrteti. Jedan od takvih bi svakako bio i konkursni pristup nagradi, u smislu da se inicijativa vrati samim autorima (i izdavačima, naravno), da sami prijavljuju naslove za nagradu, naravno, u skladu sa smernicama po pitanju i žanra i godine objavljivanja. To bi svakako olakšalo život i organiztorima nagrade i (eventualnom) žiriju kojem se dodeli korpus.

Što bi dalje značilo da bi se mogla praktikovati inkluzivnost na stari dobri predratni način - razmatrao bi se svako ko to želi, bez obzira na sve efemerne pripadnosti koje nam diktiraju društveni konstrukti... ;)

*

Aleksandar_B_Nedeljkovic

• Full Member
  • 222
možda kao NIN, ali, zasebno za tri žanra
« Reply #29 on: December 17, 2017, 03:57:38 PM »
Како оно иду пропозиције за НИН-ову награду, може ли неко то да провери – морају издавачи да доставе 6 примерака књиге, а ако не доставе, онда, ништа; је ли то тако? и роман мора бити на српском језику? Тврдња је дакле оног, ко шаље књигу, да је то дело на српском језику па тиме и да је српска књижевност. И, дисквалификују оно дело које је прво било објављено на енглеском, што се ове године и догодило. Да? Али итекако радо се примају и романи из Бањалуке, Подгорице, Скопља, Букурешта, Канбере, Њујорка итд, ако их је издавач доставио и тиме имплицирао да је то српска књижевност. Да? или ја ту нешто грешим? Молим исправите.

Али (да предухитримо скептике, који ће већ то рећи; па, боље је да кажемо ми први!) награда треба да има и новчани део, да би била стварно респектабилна. А не само папирче. Уз то, требало би да и чланови жирија буду плаћени, јер њихов посао је веома тежак и времено-трошећи.

Ако спонзора нема… онда нема.

У “Политици” у среду 22. марта 2017. године на стр. 12 био је чланак, сачували смо га (говорио и Dexa; ту је и његова промо слика, врло мала) у коме се каже да у Србији тренутно има 395 разних књижевних награда, а да у Хрватској прогнозирају да ће ускоро имати више књижевних награда него што просечни хрватски роман има читалаца.

Ја бих додао да је битно и да се одреди жанр. Било би одвратно да се првих двадесетак година подваљује српској јавности, и да се лажно декларише да је награда за СФ, а да добитник буде увек фантази или хорор прича. То је прво! Разграничити, часно и поштено; за сваки од тих жанрова, засебна награда! Е ту је “кврц”, баш то ће вероватно бити у старту одбијено, и то крајње одлучно, заувек одбијено; дакле, џабе причамо. Награда за измешану жанровску мутљагу не треба да постоји. А никакве друге, вероватно, неће ни бити.