Recent Posts

Pages: 1 ... 8 9 [10]
91
Vesti iz Fantastike / Željko Pahek u PZAB, itd
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 26, 2020, 04:06:42 PM »
Цењени   ,

(1)   “Политикин забавник” бр. 3581, петак 25.09.2020,

стр. 8-11, о предстојећим па можда и туристичким путовањима на Месец, припремио Срђан Николић.

стр. 21-41, комични стрип (али, није СФ) “Легија непромочивих” о војницима отприлике у стилу Првог светског рата, црта Жељко Пахек; ликови из тог хумористичног стрипа су и на насловној страни. (Неко ће помислити на дело: Јарослав Хашек, Добри војник Швејк, али, ово је друкчије.) И, на стр. 42-43, биографски чланак о Пахеку, потписује Немања Баћковић.

Као што вероватно сви добро знамо: Пахек је ликовни уметник (склон карикатуралном и ведром стилу) који је у Првом српском фандому био од самог почетка, и који је, пре скоро пуних 39 година, у децембру 1981, дао насловну илустрацију за “Емитор” бр. 1 – био је то цртеж свемирског брода у ниском (вероватно анти-гравитационом) лебдењу изнад неког футурског града. Четири деценије Пахековог присуства и доприноса – па, и заслужио је чланак у ПЗАБ, итекако!

(2)   на сајту “Поглед из свемирског брода”, код Невидљивог, видимо, на:


https://sfpisb.wordpress.com/2020/09/23/uskro-stize-regia-fantastica-6/

да удружење SCI&FI припрема шесту антологију Регија фантастика, и, видимо насловну страну (која није СФ), а на њој прецизирано која су три жанра унутра; написано је, латиницом:

ANTOLOGIJA
NAUČNE FANTASTIKE,
FENTEZIJA I HORORA

то изгледа овако:




и, знајући њих, верујемо да ће то и бити садржина антологије, а то је добро, то је теоријски исправно; веома охрабрујуће; јер, фантастика се заиста и дели на та три жанра.

(Додуше, АБН би уместо „фентези“ радије рекао „фантазија“, али, и „фентези“ је сасвим исправно.)

Е, још кад би у антологији било, у садржају, поред сваког наслова приче, и назначено, са по једним „словетом“, ког је жанра та прича...  дакле, помоћу слова SF, F, H...   онда би љубитељ неког жанра (а не остала два) могао да чита оне приче које га интересују, само њих, а не би морао да чита све редом. Али, колико засад знамо, изгледи да се тако нешто оствари – у издаваштву фантастике у Србији данас – нису велики.


92
Strana fantastika / Re: Nagrade
« Last post by Lidija on September 23, 2020, 11:29:22 AM »
Aurora Awards 2020


Where and When: When Worlds Collide, Calgary : August 15, 2020
Eligibility Year: 2019


Novel
Winner: The Gossamer Mage, Julie E. Czerneda (DAW)
A Brightness Long Ago, Guy Gavriel Kay (Viking Canada)
Gods of Jade and Shadow, Silvia Moreno-Garcia (Del Rey)
Haunting the Haunted, E. C. Bell (Tyche)
Jade War, Fonda Lee (Orbit)
The Quantum Garden, Derek Künsken (Solaris)

Ya Novel
Winner: Bursts of Fire, Susan Forest (Laksa)
The Brilliant Dark, S. M. Beiko (ECW)
Metamorphosis, Marty Chan (Fitzhenry & Whiteside)
Murder at the World's Fair, M. J. Lyons (Renaissance)
Wolf's Bane, Kelley Armstrong (KLA Fricke)

Short Fiction
Winner: This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)
Alice Payne Rides, Kate Heartfield (Tor.com)
“Blindside”, Liz Westbrook-Trenholm (Amazing Stories Fall 2019)
“Clear as Quartz, Sharp as Flint”, Maria Haskins (Augur 2.1)
“Little Inn on the Jianghu”, Y. M. Pang (F&SF Sep/Oct 2019)
“Modigliani Paints the World”, Hayden Trenholm (Neo-Opsis 30)

Related Work
Winner: On Spec, Diane L. Walton, ed.
Augur, Kerrie Seljak-Byrne, ed.
“Dave Duncan's Legacy”, Robert Runté (On Spec 111)
Lackington's, Ranylt Richildis, ed.
Neo-Opsis, Karl Johanson, ed.
Nothing Without Us, Cait Gordon & Talia C. Johnson (Renaissance)
PodCastle, Jen R. Albert & Cherae Clark, eds.

Graphic Novel
Winner: Krampus Is My Boyfriend!, S. M. Beiko (www.smbeiko.com)
Carpe Fin, Michael Nicoll Yahgulanaas (Douglas & McIntyre)
Dakwäkãda Warriors, Cole Pauls (Conundrum)
The Handmaid's Tale: The Graphic Novel, Margaret Atwood & Renee Nault (McClelland & Stewart)
It Never Rains, Kari Maaren (itneverrainscomic.com)

Poem/song
Winner (tie): “At the Edge of Space and Time”, Swati Chavda (Love at the Speed of Light)
Winner (tie): “Bursts of Fire”, Sora (theme song for book trailers)
“Beauty, Sleeping”, Lynne Sargent (Augur 2.2)
“The Day the Animals Turned to Sand”, Tyler Hagemann (Amazing Stories Spr 2019)
“The Girl Who Loved Birds”, Clara Blackwood (Amazing Stories Spr 2019)
“Steampunk Christmas”, David Clink (Star*Line Fall 2019)
“Totemic Ants”, Francine P. Lewis (Amazing Stories Fall 2019)

Artist
Winner: Dan O'Driscoll (covers for Bundoran Press and cover for On Spec 110)
Samantha M. Beiko (cover for Bursts of Fire)
James F. Beveridge (cover for Fata Morgana and cover for On Spec 112)
Nathan Fréchette (covers for Renaissance Press)
“A River of Robots”, Lynne Taylor Fahnestalk (On Spec) (and cartoons in Amazing Stories)

Visual Presentation
Winner: The Umbrella Academy
Killjoys
Murdoch Mysteries (Episodes 10-18 in Season 12 and Episodes 1-9 in Season 13)
V Wars
Van Helsing
93
Strana fantastika / Re: Nagrade
« Last post by Lidija on September 23, 2020, 11:27:51 AM »
Hugo Awards 2020

Where and When: CoNZealand, Wellington, New Zealand : August 1, 2020
Eligibility Year: 2019
Associated Awards: Astounding Award for Best New Writer., Lodestar Award, Retro Hugo Awards (also listed below)


Novel
Winner: A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor; Tor UK)
The City in the Middle of the Night, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
Gideon the Ninth, Tamsyn Muir (Tor.com)
The Light Brigade, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
Middlegame, Seanan McGuire (Tor.com)
The Ten Thousand Doors of January, Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)

Novella
Winner: This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)
“Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, Ted Chiang (Exhalation)
The Deep, Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes, with234 (Saga)
The Haunting of Tram Car 015, P. Djèlí Clark (Tor.com)
In an Absent Dream, Seanan McGuire (Tor.com)
To Be Taught, If Fortunate, Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)

Novelette
Winner: “Emergency Skin”, N. K. Jemisin (Forward)
“The Archronology of Love”, Caroline M. Yoachim (Lightspeed Apr 2019)
“Away with the Wolves”, Sarah Gailey (Uncanny Sep/Oct 2019)
“The Blur in the Corner of Your Eye”, Sarah Pinsker (Uncanny Jul/Aug 2019)
“For He Can Creep”, Siobhan Carroll (Tor.com 10 Jul 2019)
“Omphalos”, Ted Chiang (Exhalation)

Short Story
Winner: “As the Last I May Know”, S. L. Huang (Tor.com 23 Oct 2019)
“And Now His Lordship Is Laughing”, Shiv Ramdas (Strange Horizons 9 Sep 2019)
“Blood Is Another Word for Hunger”, Rivers Solomon (Tor.com 24 Jul 2019)
“A Catalog of Storms”, Fran Wilde (Uncanny Jan/Feb 2019)
“Do Not Look Back, My Lion”, Alix E. Harrow (Beneath Ceaseless Skies 31 Jan 2019)
“Ten Excerpts from an Annotated Bibliography on the Cannibal Women of Ratnabar Island”, Nibedita Sen (Nightmare May 2019)

Related Work
Winner: “2019 John W. Campbell Award Acceptance Speech”, Jeanette Ng
Becoming Superman: My Journey from Poverty to Hollywood, J. Michael Straczynski (Harper Voyager)
Joanna Russ, Gwyneth Jones (University of Illinois Press)
The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick, Mallory O'Meara (Hanover Square)
The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, Farah Mendlesohn (Unbound)
Worlds of Ursula K. Le Guin (produced and directed by Arwen Curry)

Graphic Story
Winner: LaGuardia, written by Nnedi Okorafor, illustrated by Tana Ford, colors by James Devlin (Berger Books/Dark Horse)
Die, Volume 1: Fantasy Heartbreaker, written by Kieron Gillen, illustrated by Stephanie Hans (Image)
Monstress, Volume 4: The Chosen, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda (Image)
Mooncakes, Wendy Xu & Suzanne Walker (Oni Press; Lion Forge)
Paper Girls, Volume 6, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Cliff Chiang & Matt Wilson (Image)
The Wicked + The Divine, Volume 9: Okay, written by Kieron Gillen, illustrated by Jamie McKelvie & Matt Wilson (Image)

Dramatic Presentation: Long Form
Winner: Good Omens (written by Neil Gaiman, directed by Douglas Mackinnon; Amazon Studios/BBC Studios/Narrativia/The Blank Corporation)
Avengers: Endgame (screenplay by Christopher Markus and Stephen McFeely, directed by Anthony Russo and Joe Russo; Marvel Studios)
Captain Marvel (screenplay by Anna Boden, Ryan Fleck and Geneva Robertson-Dworet, directed by Anna Boden and Ryan Fleck; Walt Disney Pictures/Marvel Studios/Animal Logic (Australia))
Russian Doll: “Season One” (created by Natasha Lyonne, Leslye Headland and Amy Poehler, directed by Leslye Headland, Jamie Babbit and Natasha Lyonne; 3 Arts Entertainment/Jax Media/Netflix/Paper Kite Productions/Universal Television)
Star Wars: The Rise of Skywalker (screenplay by Chris Terrio and J.J. Abrams, directed by J.J. Abrams; Walt Disney Pictures/Lucasfilm/Bad Robot)
Us (written and directed by Jordan Peele; Monkeypaw Productions/Universal Pictures)

Dramatic Presentation: Short Form
Winner: The Good Place: “The Answer” (written by Daniel Schofield, directed by Valeria Migliassi Collins; Fremulon/3 Arts Entertainment/Universal Television)
Doctor Who: “Resolution” (written by Chris Chibnall, directed by Wayne Yip; BBC)
The Expanse: “Cibola Burn” (written by Daniel Abraham & Ty Franck and Naren Shankar, directed by Breck Eisner; Amazon Prime Video)
The Mandalorian: “Redemption” (written by Jon Favreau, directed by Taika Waititi; Disney+)
Watchmen: “This Extraordinary Being” (written by Damon Lindelof and Cord Jefferson, directed by Stephen Williams; HBO)
Watchmen: “A God Walks into Abar” (written by Jeff Jensen and Damon Lindelof, directed by Nicole Kassell; HBO)

Editor, Short Form
Winner: Ellen Datlow
Neil Clarke
C. C. Finlay
Jonathan Strahan
Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas
Sheila Williams

Editor, Long Form
Winner: Navah Wolfe
Sheila Gilbert
Brit Hvide
Diana M. Pho
Devi Pillai
Miriam Weinberg

Professional Artist
Winner: John Picacio
Tommy Arnold
Rovina Cai
Galen Dara
Yuko Shimizu
Alyssa Winans

Semiprozine
Winner: Uncanny, Lynne M. Thomas (editor-in-chief), Michael Damian Thomas (editor-in-chief), Michi Trota (nonfiction/managing editor), Chimedum Ohaegbu (managing editor), Erika Ensign (podcast producer), Steven Schapansky (podcast producer)
Beneath Ceaseless Skies, Scott H. Andrews
Escape Pod, Mur Lafferty (editor), S. B. Divya (editor), Benjamin C. Kinney (assistant editor), Adam Pracht (audio producer), Summer Brooks (audio producer), Tina Connolly (host), Alasdair Stuart (host)
Fireside, Julia Rios (editor), Elsa Sjunneson (managing editor), Chelle Parker (copyeditor), Meg Frank (social coordinator), Pablo Defendini (publisher & art director), Brian White (founding editor)
FIYAH, Troy L. Wiggins (executive editor), Eboni Dunbar (editor), Brent Lambert (editor), L. D. Lewis (editor), Danny Lore (editor), Brandon O'Brien (editor), Kaleb Russell (editor)
Strange Horizons, Vanessa Rose Phin, Catherine Krahe, A. J. Odasso, Dan Hartland, Joyce Chng, Dante Luiz and the Strange Horizons staff

Fanzine
Winner: The Book Smugglers, Ana Grilo & Thea James, eds.
Galactic Journey, Gideon Marcus (founder), Janice Marcus (editor), Rosemary Benton (senior writer), Lorelei Marcus (senior writer), Victoria Silverwolf (senior writer)
Journey Planet, James Bacon, Christopher J Garcia, Alissa McKersie, Ann Gry, Chuck Serface, John Coxon, Steven H Silver (editors)
nerds of a feather, flock together, Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla & The G, eds.
Quick Sip Reviews, Charles Payseur, ed.
The Rec Center, Elizabeth Minkel & Gavia Baker-Whitelaw, eds.

Fan Writer
Winner: Bogi Takács
Cora Buhlert
James Davis Nicoll
Alasdair Stuart
Paul Weimer
Adam Whitehead

Fan Artist
Winner: Elise Matthesen
Iain Clark
Sara Felix
Grace P. Fong
Meg Frank
Ariela Housman

Fancast
Winner: Our Opinions Are Correct, Annalee Newitz & Charlie Jane Anders
Be the Serpent, Alexandra Rowland, Freya Marske & Jennifer Mace, presenters
Claire Rousseau's YouTube channel, Claire Rousseau
The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts & Andrew Finch
The Skiffy and Fanty Show, Jen Zink, Shaun Duke, Paul Weimer, Alex Acks, Trish Matson, David Annandale (presenters, with The Skiffy and Fanty Crew)

Series
Winner: The Expanse, James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
InCryptid, Seanan McGuire (DAW)
Luna, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
Planetfall, Emma Newman (Ace; Gollancz)
Winternight, Katherine Arden (Del Rey; Del Rey UK)
The Wormwood Trilogy, Tade Thompson (Orbit US; Orbit UK)


— Associated Awards —


Astounding Award for Best New Writer.—


Winner
R. F. Kuang (second year of eligibilisy)
Finalists
Sam Hawke (second year of eligibilisy)
Jenn Lyons (first year of eligibility)
Nibedita Sen (second year of eligibilisy)
Tasha Suri (second year of eligibilisy)
Emily Tesh (first year of eligibility)


Lodestar Award—


Winner
Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (Tor Teen)
Finalists
Deeplight, Frances Hardinge (Macmillan)
Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney/Hyperion)
Minor Mage, T. Kingfisher (Argyll) (Ursula Vernon)
Riverland, Fran Wilde (Amulet)
The Wicked King, Holly Black (Little, Brown; Hot Key)


Retro Hugo Awards—


Novel
Winner: “Shadow Over Mars”, Leigh Brackett (Startling Stories Fall 1944) (The Nemesis from Terra)
The Golden Fleece, Robert Graves (Cassell) (Hercules, My Shipmate)
Land of Terror, Edgar Rice Burroughs (Edgar Rice Burroughs, Inc.)
Sirius, Olaf Stapledon (Secker & Warburg)
The Wind on the Moon, Eric Linklater (Macmillan)
“The Winged Man”, A. E. van Vogt & E. Mayne Hull (Astounding Science Fiction May-Jun 1944)

Novella
Winner: “Killdozer!”, Theodore Sturgeon (Astounding Science Fiction Nov 1944)
“The Changeling”, A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction Apr 1944)
“A God Named Kroo”, Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories Win 1944)
“Intruders from the Stars”, Ross Rocklynne (Amazing Stories Jan 1944)
“The Jewel of Bas”, Leigh Brackett (Planet Stories Spr 1944)
“Trog”, Murray Leinster (Astounding Science Fiction Jun 1944)

Novelette
Winner: “City”, Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction May 1944)
“Arena”, Fredric Brown (Astounding Science Fiction Jun 1944)
“The Big and the Little”, Isaac Asimov (Astounding Science Fiction Aug 1944) ("The Merchant Princes")
“The Children's Hour”, Lawrence O'Donnell (Astounding Science Fiction Mar 1944) (C.L. Moore & Henry Kuttner)
“No Woman Born”, C. L. Moore (Astounding Science Fiction Dec 1944)
“When the Bough Breaks”, Lewis Padgett (Astounding Science Fiction Nov 1944) (C.L. Moore & Henry Kuttner)

Short Story
Winner: “I, Rocket”, Ray Bradbury (Amazing Stories May 1944)
“And the Gods Laughed”, Fredric Brown (Planet Stories Spr 1944)
“Desertion”, Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction Nov 1944)
“Far Centaurus”, A. E. van Vogt (Astounding Science Fiction Jan 1944)
“Huddling Place”, Clifford D. Simak (Astounding Science Fiction Jul 1944)
“The Wedge”, Isaac Asimov (Astounding Science Fiction Oct 1944) ("The Traders")

Related Work
Winner: “The Science-Fiction Field”, Leigh Brackett (Writer's Digest Jul 1944)
’42 To ’44: A Contemporary Memoir Upon Human Behavior During the Crisis of the World Revolution, H. G. Wells (Secker & Warburg)
Fancyclopedia, Jack Speer (Forrest J Ackerman)
Mr. Tompkins Explores the Atom, George Gamow (Cambridge University Press)
Rockets: The Future of Travel Beyond the Stratosphere, Willy Ley (Viking Press)
“The Works of H.P. Lovecraft: Suggestions for a Critical Appraisal”, Fritz Leiber (The Acolyte Fall 1944)

Series
Winner: The Cthulhu Mythos, H. P. Lovecraft & August Derleth, and others
Captain Future, Brett Sterling (Edmond Hamilton)
Doc Savage, Kenneth Robeson (aka Lester Dent)
Jules de Grandin, Seabury Quinn
Pellucidar, Edgar Rice Burroughs
The Shadow, Maxwell Grant (Walter B. Gibson)

Graphic Story
Winner: Superman: “The Mysterious Mr. Mxyztplk”, Jerry Siegel & Jo Shuster (Detective Comics, Inc.)
Buck Rogers: “Hollow Planetoid”, Dick Calkins (National Newspaper Service)
Donald Duck: “The Mad Chemist”, Carl Barks (Dell Comics)
Flash Gordon: “Triumph in Tropica”, Don Moore & Alex Raymond (King Features Syndicate)
Flash Gordon: “Battle fro Tropica”, Don Moore & Alex Raymond (King Features Syndicate)
The Spirit: “For the Love of Clara Defoe”, Manly Wade Wellman, Lou Fine & Don Komisarow (Register and Tribune Syndicate)

Dramatic Presentation, Short Form
Winner (tie): The Canterville Ghost (screenplay by Edwin Harvey Blum from a story by Oscar Wilde, directed by Jules Dassin (Metro-Goldwyn-Mayer (MGM))
Winner (tie): The Curse of the Cat People (written by DeWitt Bodeen, directed by Gunther V. Fritsch and Robert Wise (RKO Radio Pictures))
Donovan's Brain (adapted by Robert L. Richards from a story by Curt Siodmak, producer, director and editor William Spier (CBS Radio Network))
House of Frankenstein (screenplay by Edward T. Lowe, Jr. from a story by Curt Siodmak, directed by Erle C. Kenton (Universal Pictures))
The Invisible Man's Revenge (written by Bertram Millhauser, directed by Ford Beebe (Universal Pictures))
It Happened Tomorrow (screenplay and adaptation by Dudley Nichols and René Clair, directed by René Clair (Arnold Pressburger Films))

Editor, Short Form
Winner: John W. Campbell, Jr.
Oscar J. Friend
Mary Gnaedinger
Dorothy McIlwraith
Raymond A. Palmer
W. Scott Peacock

Professional Artist
Winner: Margaret Brundage
Earle K. Bergey
Boris Dolgov
Matt Fox
Paul Orban
William Timmins

Fanzine
Winner: Voice of the Imagi-Nation, Forrest J Ackerman & Myrtle R. Douglas
The Acolyte, Francis T. Laney & Samuel D. Russell
Diablerie, Bill Watson
Futurian War Digest, J. Michael Rosenblum
Le Zombie, Bob Tucker & E. E. Evans
Shangri L'Affaires, Charles Burbee

Fan Writer
Winner: Fritz Leiber
Morojo (Myrtle R. Douglas)
J. Michael Rosenblum
Jack Speer
Bob Tucker
Harry Warner, Jr.
94
Strana fantastika / Re: Nagrade
« Last post by Lidija on September 23, 2020, 11:22:56 AM »
Shirley Jackson Awards 2020


Eligibility Year: 2019

Novel
Winner: The Book of X, Sarah Rose Etter (Two Dollar Radio)
Curious Toys, Elizabeth Hand (Mulholland)
Goodnight Stranger, Miciah Bay Gault (Park Row)
Ninth House, Leigh Bardugo (Flatiron; Gollancz)
Nothing to See Here, Kevin Wilson (Ecco)
Tinfoil Butterfly, Rachel Eve Moulton (MCD x FSG Originals)

Novella
Winner: Ormeshadow, Priya Sharma (Tor.com)
Into Bones Like Oil, Kaaron Warren (Meerkat)
“Late Returns”, Joe Hill (Full Throttle)
The Monster of Elendhaven, Jennifer Giesbrecht (Tor.com)
This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)

Novelette
Winner: Luminous Body, Brooke Warra (Dim Shores)
Black Bequeathments, Simon Strantzas (Dim Shores)
The Couvade, Joanna Koch (Demain)
“Deeper, Darker Things”, Steve Dillon (Deeper, Darker Things and Other Oddities)
Pwdre Ser, Kurt Fawver (Dim Shores)
“Taproot”, M. R. Carey (Ten-Word Tragedies)

Short Fiction
Winner: “Kali_Na”, Indrapramit Das (The Mythic Dream)
“How to Become a Witch-Queen”, Theodora Goss (Hex Life: Wicked New Tales of Witchery)
“The Truth about Josh Enloe”, Nick Straatmann (Parhelion Fall 2019)
“The Well”, Mariana Enríquez (The Southern Review 55.1)
“Whistle, My Lad, and I Will Come”, Gina Ochsner (Fairy Tale Review: The Pink Issue)

Collection
Winner: Song for the Unraveling of the World, Brian Evenson (Coffee House)
Collision, J. S. Breukelaar (Meerkat)
Every Human Love: Stories, Joanna Pearson (Acre)
Homesick, Nino Cipri (Dzanc)
Mouthful of Birds, Samanta Schweblin (Riverhead; Oneworld)
Wounds: Six Stories from the Border of Hell, Nathan Ballingrud (Saga)

Anthology
Winner: The Twisted Book of Shadows, Christopher Golden & James A. Moore, eds. (Twisted)
Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories, Ellen Datlow, ed. (Saga)
The Mythic Dream, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)
The Unquiet Dreamer: A Tribute to Harlan Ellison, Preston Grassmann, ed. (PS Publishing)
Wonderland: An Anthology of Works Inspired by Alice's Adventures in Wonderland, Marie O'Regan & Paul Kane, eds. (Titan)


95
Strana fantastika / Re: Nagrade
« Last post by Lidija on September 23, 2020, 11:21:07 AM »

Bašbaš gotivna omladinska knjiga. Pomalo me je asocirala na Among Others Jo Walton.


I, potpuno zasluženo, Ted Chiang se dočepa i Hall of Fame: 


Science Fiction Hall of Fame 2020

Creator
Winner: Ted Chiang
Winner: D. C. Fontana

Work
Winner: Star Wars (series)
Winner: Watchmen (by Alan Moore, illustrated by Dave Gibbons)


 :)
96
Vesti iz Fantastike / Re: Vesti Srpskog društva za naučnu fantastiku
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 22, 2020, 04:11:01 PM »
и, још нешто:

(4)   у „Политици“ је данас на стр. 12 приказ две драме, изведене на скраћеном (због епидемије) „Битефу“. Једна од те две је Долина језе, са роботом као јединим глумцем. Чланак потписује Ана Тасић. Наслов чланка је „Да ли је човек и даље човек“, а наднаслов „позоришна критика“. Робот, ако смо добро схватили, све време само седи на једној столици.

97
Vesti iz Fantastike / i još nešto danas, o programu LK
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 21, 2020, 09:40:43 PM »
… овде је потребно да неко помогне, да бисмо сачували за историју тачне информације о томе како је ишао програм ЛК у овој години епидемије. (А после ћу окачити њихов програм за октобар, који сам успео да прибавим.) Дакле молим за информацију – да ли је тачно ово:

прва два термина “Лазе Комарчића” у марту ове године су одржана, преостала три су отказана због епидемије:

дакле, ово је одржано:

2. март 2020. – Препоручено за читање од фантастике у 2019. години

Каква је била прошла година када је у питању велико Ф? Неко каже, никад више хајпа, никад мање добрих наслова. А који су то добри наслови, шта је тачно претерано хваљено, шта није испунило очекивања причаће вам Фексперти Иван Nightflier Јовановић и Бојан Бутковић, а дођите и ви да нам кажете своје мишљење.

9. март 2020. – Удружење Сци&Фи представља своја издања и активности

Удружење Sci&Fi представља своје фанзине Тера и СФ Портал, као и антологију Региа Фантастика. Осим тога, представиће и збирку прича Тихомира Јовановића 27 живота. Наравно, упознаће вас и о регионалној сарадњи и конвенцијама, од којих посебно издвајају СФ Теракон бр. 2.
(Тад је АБН добио почасну диплому тог удружења, која њему итекако пуно значи.)

ПРЕОСТАЛА  ТРИ  ТЕРМИНА  У  МАРТУ  СУ  ОТКАЗАНА!  ДА  ЛИ  ЈЕ  ТО  ТАЧНО?

(а било је предвиђено ово:
16. март 2020. – Шонин Мекгвајер: фантастика на покретној траци

23. март 2020. – Једна нова звезда: Документарни филм о Беокону 2006. године

30. март 2020. – Фантастична читаоница #76: House of X and Power of X   )

Дакле молим потврду, или исправку, да би остало тачно забележено, за историју, шта се догодило у марту.

Наравно, знамо да у априлу, мају и јуну није било састанака ЛК.


98
Vesti iz Fantastike / knjiga Žike Bogdanovića, itd
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 21, 2020, 03:14:31 PM »
Цењени   ,

(1)   У данашњем “Блицу” на стр. 30, у колумни “Фантастикологија”, С. В. Ивков даје приказ књиге, коју је, код београдског издавача “Библиофилиа”, ове године објавио Жика Богдановић (рођен 1932), наш доајен у области проучавања и популаризације научне фантастике и фантазије нарочито у области филма и стрипа. Та његова нова књига је роман, са насловом Књига о тиранији или живот и смрт новог Макијавелија, имамо утисак да је у жанру фантазије, о човеку који се пробудио као инсект (као код Кафке) а онда креће у политички живот. Дело наводно садржи и “уткане фрагменте есеја”.

(2)   У данашњем “Данасу” на стр. 8, у колумни “Ћошкарење”, Гојко Влаовић дискутује, под насловом “Живот на Венери”, о питању зашто у нашој јавности није био јачи одзив на саопштење неких научника, пре неколико дана, да је у атмосфери Венере идентификовано (мада то тек треба да буде чвршће доказано) једно отровно фосфорно једињење, фосфен (Влаовић каже “фосфан”; то вам је, један атом фосфора везан са три атома водоника) које се у неорганској природи ретко појављује, али би могло бити производ животних процеса неких микро-организама, уколико би такви лебдели у хладнијим слојевима Венерине поприлично ужасне атмосфере. Ако таква жива бића тамо постоје, онда су то аутентични, прави ванземаљци, макар колико скромни, каже Влаовић, и закључује да јавност није јаче реаговала зато што такви микро-организми, ако их има, нису интересантни и импресивни као велики ванземаљци у научној фантастици.

(3)   У данашњој “Политици” на стр. 13 (која је испуњена рубриком “Култура”), имате чланак о светском успеху лесковачког стриписте Марка Стојановића (поменули смо то, прекјуче), али и неколицине других, у вези са објављивањем у “Хеви металу”. Наслов чланка је: “Српски аутори у најзначајнијем светском стрип-магазину”, чланак потписује Данило Коцић. На самом крају чланка се каже да тај часопис “био инспирација за два истоимена дугометражна анимирана филма, од којих је први изузетно утицајно остварење у жанру научне фантастике”.


99
Vesti iz Fantastike / dobar temat o SF, u casopisu Kultura
« Last post by Aleksandar_B_Nedeljkovic on September 19, 2020, 05:45:31 PM »
Хвала на информацијама, цењени Невидљиви!

Е сад:

(1)   “Политикин забавник” бр. 3580, петак 18.09.2020, нема СФ причу, али има, на стр. 57-59, одломке из аутобиографских текстова Николе Тесле, из часописа “Електрикал експериментер” из године 1919. Преводилац анонимус. Одломак: “Моја младост”.

стр. 20-21, астрономска објашњења о неутронској звезди, Млечном путу, и о планетама у настањивој зони.


(2)   Једна баш добра вест! Изашао је врло добар, рекао бих одличан темат о научној фантастици, под збирним насловом “Истраживања – утицај научне фантастике на савремену културу”, то је у броју 167 часописа “Култура”, на стр. 331-409, дакле на 79 страница, радови петоро аутора (Љиљана Гавриловић, која је већ од раније давала допринос у проучавањима СФ, и четири имена која су за мене у овој области нова), можете преузети са:


http://casopiskultura.rs/Magazine/Details?magazineId=177

Аутори, свих петоро, третирају СФ као нормални легитимни део модерне светске културе, и истражују разне аспекте интеракције СФ са другим областима културе.

Имао бих две техничке замерке: библиографски подаци не треба да буду у фуснотама, па после опет у библиографији на крају рада, него искључиво у библиографији, а у тексту се само треба у загради, најкраће, позивати на та дела, по систему, аутор-година-страница, на пример: (Харавеј 1991: 180); и, друга замерка, пре почетка сваког рада, испод наслова, треба да буде апстракт, а по завршетку резиме а то је на енглеском Summary.

За рад Весне Перић, за оне странице где она помиње наш филм Едерлези, имао бих, не примедбу, него само допуну: требало је да се сценариста, Димитрије Војнов, консултује са неким ко добро познаје астрономију и астрофизику, јер (о томе смо већ разговарали, сада само понављам), астронаут у скафандру, изван брода би, у близини Сатурна рецимо, пре могао да се смрзне, него да га Сунце прегреје; тамо је веома хладно! Нити се од радијације умире онако брзо и временски прецизно одређено. А Сунце нас и не засипа неком смртоносном радијацијом, па да астронаут, близу Сатурна, од тога умре! То су груби промашаји из области физике, који су јако оштетили филм. Осим тога, пут баш на Алфа Центаури је страшно потрошен, небројено пута употребљен клише. А брзином, коју има њихов брод у Едерлези, они не би ни стигли, хиљадама година, до Алфе Центаури.

Радио-веза са Земљом не може, на тим дистанцама, да функционише тренутно… него су потребна дуга чекања…

Па, не можете у том под-жанру СФ (о путу у свемир) имати филм о путу кроз Сунчев систем а не познавати како функционише Сунчев систем.

Дакле то није замерка раду Весне Перић, него само, од мене, један скроман покушај допуне.

(3)   У данашњем и сутрашњем “Данасу” па у културном прилогу па на стр. XIII, чланак, потписује Д.С, наслов “Српски стрип у америчком Хеви металу”, дакле тамо је, у броју 301, изашао стрип лесковачког стриписте Марка Стојановића. Ту је и његов коментар, о том успеху.
Испод је чланак о некој фантази трилогији (епске фантастике), са насловом Гавранова сена. Претпостављамо да су вране остале без коментара!


100
Vesti iz Fantastike / Re: Vesti Srpskog društva za naučnu fantastiku
« Last post by nevidljivi on September 18, 2020, 09:23:38 AM »

(4)   Ове године, наравно, немогућ је Беокон? Сакурабана? Или сам ја слабо информисан? Нимало ја не замерам, никоме, ако су отказали, али, нису се потрудили да јаве да нема?


Sakurabana neće raditi Beokon pošto nije nađena formula za privlačenje publike u Domu omladine - suviše košta za ono malo ljudi koji se pojave. Niti je to bilo interesantno mladima, niti starijima. Šta bi LK uradio po tom pitanju - da li bi se ponovo išlo na neku varijantu filmskog festivala, to je već pitanje
Pages: 1 ... 8 9 [10]