Fantastika

General Category => Strana fantastika => Topic started by: zakk on June 26, 2016, 03:26:00 PM

Title: Nagrade
Post by: zakk on June 26, 2016, 03:26:00 PM
Sinoć dodeljene Lokusove nagrade pred gomilom naroda u havajkama

http://www.locusmag.com/News/2016/06/2016-locus-awards-winners/

2016 Locus Awards Winners

— posted Saturday 25 June 2016 @ 2:30 pm PDT
The Locus Science Fiction Foundation announced the winners of the 2016 Locus Awards. on Saturday, June 25, 2016 during the Locus Awards Weekend in Seattle WA.

SCIENCE FICTION NOVEL
Ancillary Mercy, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
The Water Knife, Paolo Bacigalupi (Borzoi; Orbit UK)
Aurora, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
Seveneves, Neal Stephenson (Morrow)
A Borrowed Man, Gene Wolfe (Tor)

FANTASY NOVEL
Uprooted, Naomi Novik (Del Rey)
Karen Memory, Elizabeth Bear (Tor)
The House of Shattered Wings, Aliette de Bodard (Roc; Gollancz)
Wylding Hall, Elizabeth Hand (PS; Open Road)
The Fifth Season, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)

YOUNG ADULT BOOK
The Shepherd’s Crown, Terry Pratchett (Harper; Doubleday UK)
Half a War, Joe Abercrombie (Del Rey; Harper Voyager UK)
Half the World, Joe Abercrombie (Del Rey)
Harrison Squared, Daryl Gregory (Tor)
Shadowshaper, Daniel José Older (Levine)

FIRST NOVEL
The Grace of Kings, Ken Liu (Saga)
Sorcerer to the Crown, Zen Cho (Ace; Macmillan UK)
Signal to Noise, Silvia Moreno-Garcia (Solaris)
The Watchmaker of Filigree Street, Natasha Pulley (Bloomsbury US; Bloomsbury UK)
The Sorcerer of the Wildeeps, Kai Ashante Wilson (Tor.com)

NOVELLA
Slow Bullets, Alastair Reynolds (Tachyon)
Penric’s Demon, Lois McMaster Bujold (self-published)
‘‘The Citadel of Weeping Pearls’’, Aliette de Bodard (Asimov’s 10-11/15)
‘‘The Four Thousand, the Eight Hundred’’, Greg Egan (Asimov’s 12/15)
Binti, Nnedi Okorafor (Tor.com)

NOVELETTE
‘‘Black Dog’’, Neil Gaiman (Trigger Warning)
‘‘The Heart’s Filthy Lesson’’, Elizabeth Bear (Old Venus)
‘‘And You Shall Know Her by the Trail of Dead’’, Brooke Bolander (Lightspeed 2/15)
‘‘Folding Beijing’’, Hao Jingfang (Uncanny 1-2/15)
‘‘Another Word for World’’, Ann Leckie (Future Visions)

SHORT STORY
‘‘Cat Pictures Please’’, Naomi Kritzer (Clarkesworld 1/15)
‘‘Three Cups of Grief, by Starlight’’, Aliette de Bodard (Clarkesworld 1/15)
‘‘Madeleine’’, Amal El-Mohtar (Lightspeed 6/15)
‘‘The Dowager of Bees’’, China Miéville (Three Moments of an Explosion)
‘‘Hungry Daughters of Starving Mothers’’, Alyssa Wong (Nightmare 10/15)

ANTHOLOGY
Old Venus, George R.R. Martin & Gardner Dozois, eds. (Bantam)
The Year’s Best Science Fiction: Thirty-second Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin)
Hanzai Japan: Fantastical, Futuristic Stories of Crime From and About Japan, Nick Mamatas & Masumi Washington, eds. (Haikasoru)
Stories for Chip: A Tribute to Samuel R. Delany, Nisi Shawl & Bill Campbell, eds. (Rosarium)
Meeting Infinity, Jonathan Strahan, ed. (Solaris US; Solaris UK)

COLLECTION
Trigger Warning: Short Fictions and Disturbances, Neil Gaiman (Morrow)
The Best of Gregory Benford, Gregory Benford (Subterranean)
The Best of Nancy Kress, Nancy Kress (Subterranean)
Dancing Through the Fire, Tanith Lee (Fantastic Books)
Three Moments of an Explosion, China Miéville (Macmillan UK; Del Rey 2016)

MAGAZINE
Asimov’s
Clarkesworld
F&SF
File 770
Tor.com

PUBLISHER
Tor
Baen
Gollancz
Orbit
Subterranean

EDITOR
David G. Hartwell
John Joseph Adams
Ellen Datlow
Gardner Dozois
Jonathan Strahan

ARTIST
Michael Whelan
Galen Dara
Julie Dillon
Bob Eggleton
John Picacio

NON-FICTION
Letters to Tiptree, Alisa Krasnostein & Alexandra Pierce, eds. (Twelfth Planet)
The Culture Series of Iain M. Banks, Simone Caroti (McFarland)
Lois McMaster Bujold, Edward James (University of Illinois Press)
Frederik Pohl, Michael R. Page (University of Illinois Press)
Ray Bradbury, David Seed (University of Illinois Press)

ART BOOK
Julie Dillon, Julie Dillon’s Imagined Realms, Book 2: Earth and Sky (self-published)
Women of Wonder: Celebrating Women Creators of Fantastic Art, Cathy Fenner, ed. (Underwood)
Spectrum 22: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
Edward Gorey: His Book Cover Art & Design, Steven Heller, ed. (Pomegranate)
The Fantasy Illustration Library, Volume One: Lands & Legends, Malcolm R. Phifer & Michael C. Phifer (Michael Publishing)
 

The Locus Awards are chosen by a survey of readers in an open online poll that runs from February 1 to April 15. We welcome and invite everyone to vote in the poll. Our recommended list for 2015 can be found here.

Connie Willis was MC for the awards ceremony. Weekend events included author readings with Willis and Stephen Graham Jones; a kickoff Clarion West party honoring first week instructor Paul Park, Clarion West supporters, awards weekend ticket holders, and special guests; panels with leading authors; an autograph session with books available for sale courtesy of University Book Store; and a lunch banquet with the annual Hawai’ian shirt contest, all followed by a Locus party on Saturday night.

For more information about the Locus Awards please visit the 2016 Locus Awards Information Page.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 27, 2016, 08:32:29 AM
Tipično… od 5 nominacija nagradu zgrabi jedina koju nisam čitala…  :o

The winners of the 2016 Sir Julius Vogel Awards have been announced. The awards are given annually by The Science Fiction and Fantasy Association of New Zealand (SFFANZ) for excellence in science fiction and fantasy by New Zealanders and New Zealand residents. This year’s awards were presented at Au Contraire 2016.

Best Novel:
Ardus, by Jean Gilbert

Best Youth Novel: Dragons Realm, by Eileen Mueller
Best Novella / Novelette: The Ghost of Matter, by Octavia Cade
Best Short Story: “The Thief’s Tale,” by Lee Murray
Best Collected Work: Write Off Line 2015: The Earth We Knew, by Jean Gilbert, edited by Chad Dick
Best Professional Artwork: Cover for Shortcuts – Track 1, by K.C. Bailey
Best Professional Production/Publication: White Cloud Worlds Anthology 3, edited by Paul Tobin
Best Fan Production/ Publication: Phoenixine, edited by John & Lynelle Howell
Best Fan Writing: John Toon
Best Fan Artwork: Keith Smith, for contributions to Novazine
Best New Talent: Jean Gilbert
Services To Science Fiction, Fantasy And Horror: Marie Hodgkinson
Services to Fandom: Glenn Young
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 12, 2016, 08:37:01 AM
World Fantasy Award Nominations


The ballot for this year’s World Fantasy Award has been announced. The winners will be announced at a banquet at the World Fantasy Con held in Columbus, OH the weekend of October 27-30, 2016.

Novel

The Buried Giant, by Kazuo Ishiguro
The Fifth Season, by N.K. Jemisin
Uprooted, by Naomi Novik
Savages, by K.J. Parker
The Chimes, by Anna Smaill
A Head Full of Ghosts, by Paul Tremblay


Long Fiction

The Unlicensed Magician, by Kelly Barnhill
“The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn,” by Usman T. Malik
“Guignol” by Kim Newman
“Waters of Versailles” by Kelly Robson
“Farewell Blues,” by Bud Webster


Short Fiction

“The Neurastheniac” by Selena Chambers
“Pockets” by Amal El-Mohtar
“The Heat of Us: Notes Toward an Oral History” by Sam J. Miller
“The Deepwater Bride” by Tamsyn Muir
“Hungry Daughters of Starving Mothers” by Alyssa Wong


Anthology

The Doll Collection,, edited by Ellen Datlow
Black Wings IV, edited by S.T. Joshi
She Walks in Shadows, edited by Silvia Moreno-Garcia & Paula R. Stiles
Cassilda’s Song, edited by Joseph S. Pulver, Sr.
Aickman’s Heirs, edited by Simon Strantzas


Collection

Bone Swans, by C.S.E. Cooney
Leena Krohn: Collected Fiction, by Leena Krohn
Skein and Bone, by V.H. Leslie
Get in Trouble, by Kelly Link
Reality by Other Means: The Best Short Fiction of James Morrow, by James Morrow
You Have Never Been Here, by Mary Rickert


Artist

Richard Anderson
Galen Dara
Julie Dillon
Kathleen Jennings
Thomas S. Kuebler
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 12, 2016, 08:38:36 AM
Sidewise Award Nominees

he Sidewise Award nominees have been announced. Presented to recognize excellence in alternate history and named for Murray Leinster’s 1934 short story “Sidewise in Time,” the winners will be announced at MidAmeriCon II, this year’s Worldcon, in Kansas City, Missouri, on August 20 at 1:00 CT.



Short Form


“Red Legacy,” by Eneasz Brodski
“Elizabethtown,” by Eric Cline
“It Doesn’t Matter Anymore,” by Bill Crider
“Losing Amelia,” by Rev Dicerto
“The Last of Time,” by Ken Poyner
“The Hero of Deadwood,” by James Reasoner


Long Form

The Big Lie, by Julie Mayhew
The British Lion,, by Tony Schumacher
Joe Steele, by Harry Turtledove
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 12, 2016, 08:39:26 AM
Shirley Jackson Award Winners



The Shirley Jackson Award winners were announced at Readercon on July 10. The Shirley Jackson Awards were established to recognize outstanding achievement in the literature of psychological suspense, horror, and the dark fantastic.


Novel: Experimental Film, by Gemma Files
Novella: Wylding Hall, by Elizabeth Hand
Novelette: “Even Clean Hands Can Do Damage,” by Steve Duffy
Short Fiction:”The Dying Season,” by Lynda E. Rucker
Single-Author Collection: The Bazaar of Bad Dreams, by Stephen King
Edited Anthology: Aickman’s Heirs, edited by Simon Strantzas
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 12, 2016, 08:41:04 AM
Gemmell Nominations


The nominees for the Gemmell Awards for fantasy have been announced. The Gemmell Awards are popularly voted awards. Anyone can vote by visiting the Gemmell Award website. The winners will be announced September 24, 2016 in a ceremony at Fantasycon.


The Legend Award for Best Fantasy Novel

The Dread Wyrm, by Miles Cameron
Son of the Black Sword, by Larry Correia
Gotrek & Felix: Slayer, by David Guymer
Ruin, by John Gwynne
The Liar’s Key, by Mark Lawrence


The Morningstar Award for Best Fantasy Newcomer

Battlemage,, by Stephen Aryan
The Traitor Baru Cormorant, by Seth Dickinson
The Fire Sermon,, by Francesca Haig
Starborn, by Lucy Hounsom
The Vagrant, by Peter Newman
An Ember in the Ashes, by Sabaa Tahir


The Ravenheart Award for Best Fantasy Cover Art

Kerem Beyit for the cover of The Dread Wyrm, by Miles Cameron
Jason Chan for the cover of The Liar’s Key by Mark Lawrence
Larry Elmore & Carol Russo Design for the cover of Son of the Black Sword, by Larry Correia
Raymond Swanland for the cover of Archaon: Lord of Chaos, by Rob Sanders
Paul Young for the cover of Ruin, by John Gwynne
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 12, 2016, 08:42:11 AM
Sunburst Nominations



The Sunburst Award for Excellence in Canadian Literature of the Fantastic is presented for the best in Canadian fantastic literature. The awards will be presented on September 14, 2016 and include a prize of Can$1,000 and a trophy. This year’s jurors include Timothy Anderson, Sylvie Bérard, Virginia O’Dine, Dale Sproule, and Myna Wallin.


Adult Fiction

The Little Washer of Sorrows, by Katherine Fawcett
Experimental Film, by Gemma Files
Signal to Noise, by Silvia Moreno-Garcia
Daydreams of Angels, by Heather O’Neill
The Affinities, by Robert Charles Wilson



Young Adult Fiction


An Inheritance of Ashes, by Leah Bobet
Sight Unseen, by David Carroll
The Unquiet, by Mikaela Everett
The Nest, by Kenneth Oppel
Boo, by Neil Smith


Short Story

“La Héron,” by Charlotte Ashley
“The Glad Hosts,” by Rebecca Campbell
“Stuck in the Past,” by Mike Donoghue
“Hide and Seek,” by Catherine A. MacLeod
“Two-Year Man,” by Kelly Robson
“Get the Message,” by Peter Wendt
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 13, 2016, 09:03:18 AM
Prometheus Award

The winners of the Prometheus Award, given for libertarian science fiction, have announced the winner of the Novel award. The award will be presented at MidAmeriCon II, this year’s worldcon, in Kansas City, August 21.


Best Novel: Seveneves, by Neal Stephenson

Hall of Fame Award: Courtship Rite, by Donald M. Kingsbury (1982)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 10, 2016, 08:04:25 AM
WSFA Finalists


The finalists for the 2016 Washington Science Fiction Association (WSFA) Small Press Awards have been announced. The awards are given annually to recognize excellence in short fiction originally published in small press venues. This year’s winners will be announced October 7-9 at Capclave.

    “The Art of Deception,” by Stephanie Burgis
    “Burn Her,” by Tanith Lee
    “Cat Pictures Please,” by Naomi Kritzer
    “The Empress in Her Glory,” by Robert Reed
    “The Haunting of Apollo A7LB,” by Hannu Rajaniemi
    “”Headspace,” by Beth Davis Cato
    “Leashing the Muse,” by Larry Hodges
    “Leftovers,” by Leona Wisoker
    “Today I Am Paul,” by Martin L. Shoemaker
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 10, 2016, 08:05:23 AM
Mythopoeic Winners


The winners of the 2016 Mythopoeic Society Awards were announced on August 7 at Mythcon 47 in San Antonio, TX.

    Fantasy Awards, Adult Literature: Uprooted, by Naomi Novik
    Fantasy Awards, Children’s Literature: Castle Hangnail, by Ursula Vernon
    Scholarship Awards, Inklings Studies: Charles Williams: The Third Inkling, by Grevel Lindop
    Scholarship Awards, Myth and Fantasy Studies: The Evolution of Modern Fantasy: From Antiquarianism to the Ballantine Adult Fantasy Series, by Jamie Williamson
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 15, 2016, 07:33:30 AM
Dragon Awards


Dragon Con has announced the nominees for the first Dragon Awards. Anyone can register on their website to vote prior to the deadline. This year’s nominees appeared between July 1, 2015 and June 30, 2016. The winners will be announced at Dragon Con.

Best Science Fiction Novel

Agent of the Imperium, by Marc Miller
Ancillary Mercy, by Ann Leckie
Aurora, by Kim Stanley Robinson
The Life Engineered, by J-F Dubeau
Raising Caine, by Charles E. Gannon
Somewhither: A Tale of the Unwitheriing Realm, by John C. Wright


Best Fantasy Novel (Including Paranormal)

Asteroid Made of Dragons, by G. Derek Adams
Blood Hound, by James Osiris Baldwin
Changeling’s Island, by Dave Freer
The Cinder Spires: The Aeronaut’s Windlass, by Jim Butcher
The Fifth Season, by N.K. Jemisin
Grave Measures, by R.R. Virdi
Son of the Black Sword, by Larry Correia


Best Young Adult / Middle Grade Novel

Calamity, by Brandon Sanderson
Carry On, by Rainbow Rowell
Changeling’s Island, by Dave Freer
The Shepherd’s Crown, by Terry Pratchett
Six of Crows, by Leigh Bardugo
Steeplejack, by A.J. Hartley
Trix and the Faerie Queen, by Alethea Kontis
Updraft, by Fran Wilde


Best Military Science Fiction or Fantasy Novel

Allies and Enemies: Fallen, by Amy J. Murphy
Blood in the Water, by Taylor Anderson
Chains of Command, by Marko Kloos
The End of All Things, by John Scalzi
Hell’s Foundations Quiver, by David Weber
The Price of Valor, by Django Wexler
Wrath of an Angry God: A Military Space Opera, by Gibson Michaels


Best Alternate History Novel

1635: A Parcel of Rogues, by Eric Flint & Andrew Dennis
1636: The Cardinal Virtues, by Eric Flint & Walter H. Hunt
Bombs Away: The Hot War, by Harry Turtledove
Deadlands: Ghostwalkers, by Jonathan Maberry
Germanica, by Robert Conroy
League of Dragons, by Naomi Novik


Best Apocalyptic Novel

Chasing Freedom, by Marina Fontaine
Ctrl Alt Revolt!, by Nick Cole
Dark Age, by Felix O. Hartmann
The Desert and the Blade, by S.M. Stirling
The Fifth Season, by N.K. Jemisin
A Time to Die, by Mark Wandrey


Best Horror Novel


Alice, by Christina Henry
Chapelwood, by Cherie Priest
Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay
Honor at Stake, by Declan Finn
Souldancer, by Brian Niemeier
An Unattractive Vampire, by Jim McDoniel


Best Comic Book

Astro City
Civil War II
Daredevil
DC Universe: Rebirth
Ms. Marvel
Providence
Saga


Best Graphic Novel

Chicago, by Glenn Head
Killing and Dying, by Adrian Tomine
March: Book Two, by John Lewis & Andrew Aydin
Sacred Heart, by Liz Suburbia
The Sandman: Overture, by Neil Gaiman
Virgil, by Steve Orlando


Best Science Fiction or Fantasy TV Series

Daredevil
Doctor Who
The Expanse
The Flash
Game of Thrones
Jessica Jones
Outlander


Best Science Fiction or Fantasy Movie

Ant-Man
Captain America: Civil War
Crimson Peak
Deadpool
The Martian
Star Wars Episode 7: The Force Awakens


Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game

Darkest Dungeon, by Red Hook Studios
Fallout 4, by Bethesda Softworks
Metal Gear Solid V, by Konami Digital Entertainment
Overwatch, by Blizzard Entertainment
Undertale, by Toby Fox
XCOM 2, by 2k Games


Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game

Fallout Shelter, by Bethesda Softworks
Hyper Burner, by Patrick Cook
Quaser One, by Emre Taskin
PewDiePie: Legend of the Brofist, by Outerminds Inc.
Star Wars: Galaxy of Heroes, by Electronic Arts


Best Science Fiction or Fantasy Board Game

Blood Rage, by Cool Mini or Not
Codenames, by Vlaada Chvatil
Monopoly: CTHULHU, by USAopoly
Pandemic: Legacy, by ZMan Games
Star Wars: Rebellion, by Fantasy Flight Games
Talon, by GMT Games


Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game

Call of Cthulhu Roleplaying Game (7th Edition), by Chaosium Inc.
Deluxe Tunnels & Trolls, by Flying Buffalo
Magic the Gathering: Shadows over Innistrad, by Wizards of the Coast
Magic the Gathering: Battle of Zendikar, by Wizards of the Coast
Mouse Guard 2nd Edition, by David Petersen & Luke Crane
Star Wars: Armada, by Fantasy Flight Games
Title: Re: Nagrade
Post by: zakk on August 15, 2016, 09:44:09 PM
Hm. Ovo mu dođe Hugo sa više podkategorija. Best of luck.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 19, 2016, 07:46:32 AM
Hm. Ovo mu dođe Hugo sa više podkategorija. Best of luck.


Evo šta čika Liptak kaže o tome: (http://www.theverge.com/2016/8/13/12461038/dragon-awards-shortlist-dragoncon-science-fiction-fantasy)

The first ever Dragon Awards shortlist aims to be the next major award for science fiction fans

DragonCon, Atlanta Georgia’s annual science fiction and fantasy convention turns 30 this year, and with the anniversary, they’ve instituted a new genre award: the Dragon Award. The convention’s organizers released the nominee ballot yesterday, and it’s an intriguing list of works that might end up being a bit of a compromise between various factions within fandom.

In 2014 and 2015, an argument had begun to brew within the science fiction community. A group of fans had begun to take issue with the Hugo Awards: science fiction’s top honor. Calling themselves the Sad Puppies, they felt that the award was becoming less accessible to fandom at large, confined to a smaller group that were pushing a political and social agenda. On the other side of the argument, other fans applauded some of the most diverse nominee shortlists that the award had ever seen, with some fantastic stories and authors getting tipped for the genre’s top honors.

In the lead-up to the 2015 awards, the argument got heated, and after two conservative-leaning groups of fans gamed the nominee ballot to place a narrow selection up for vote, a number of nominated works weren’t even awarded a prize: "No Award" earned the top number of votes.

In the aftermath, a new award emerged from the crowded field: the Dragon Award, which will be awarded during this year’s DragonCon in Atlanta, Georgia. Like the Hugos, this award would be driven by fan participation: they would nominate their favorite works, and vote on the final shortlist. Unlike the Hugo Awards, which require a paid membership to vote, the Dragon Awards were a completely free process.

Given the nature of this award’s selection process, and the heated environment from which it came, this award could have easily been dismissed as an attempt for disgruntled fans to create their own award, reflecting their own slate of nominees. Looking over the award ballot, however, that doesn’t appear to be the case. Works such as Ancillary Mercy by Ann Leckie and The Fifth Season by N.K. Jemisin each made the list, which was a bit surprising: their works have been held up as representations for everything that was wrong with genre fiction from certain quarters.

On the other side, authors who have sold well commercially, such as Larry Correia and Jim Butcher made this list, as well as a number of self-published works, which often have a difficult time getting onto the shortlists for the Hugo and Nebula awards.

There are some major differences between this and the 2016 Hugo Award ballot. The Dragon Award includes several forms of gaming, while it ignores the short-fiction field entirely. It splits the genre into several recognizable categories such as Alternate History and Military Science Fiction/Fantasy, which allows for a wider selection of works to have a chance at getting the award.

With the Hugo Awards being issued next weekend at the World Science Fiction convention, and with the Dragon Awards being awarded on September 5th at DragonCon, it will be interesting to see which books walk away with their respective prizes.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 22, 2016, 07:59:34 AM
Hugo Awards



The Hugo Award winners were announced at MidAmeriCon II on August 20 at a ceremony toastmastered by Pat Cadigan and Jan Siegel.

Best Novel: The Fifth Season, by N.K. Jemisin
Best Novella: Binti, by Nnedi Okorafor
Best Novelette: “Folding Beijing,” by Jingfang Hao, trans. Ken Liu
Best Short Story: “Cat Pictures Please,” by Naomi Kritzer
Best Related Work: No Award
Best Graphic Story: The Sandman: Overture, by Neil Gaiman and J.H. Williams
Best Dramatic Presentation (Long Form): The Martian
Best Dramatic Presentation (Short Form): Jessica Jones: “A.K.A. Smile”
Best Editor (Long Form): Sheila E. Gilbert
Best Editor (Short Form): Ellen Datlow
Best Professional Artist: Abigail Larson
Best Semiprozine: Uncanny Magazine
Best Fanzine: File 770
Best Fancast: No Award
Best Fan Writer: Mike Glyer
Best Fan Artist: Steve Stiles
John W. Campbell Award: Andy Weir
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 22, 2016, 08:00:53 AM
Sidewise Winners

The Sidewise Awards for Alternate History winners have been announced at MidAmeriCon II following a discussion of alternate history featuring several past winners for the 20th anniversary presentation of the award.

Short Form: “It Doesn’t Matter Anymore,” by Bill Crider
Long Form: The Big Lie, by Julie Mayhew
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 22, 2016, 08:02:12 AM
Alfie Awards


George R. R. Martin announced the winners of the Alfie Awards, named for Alfie Bester and created to combat attempts to game the Hugo Award system, as his Hugo Losers Party on August 20. Martin created the first Hugo Losers Party in a hotel room at MidAmeriCon in 1976. This year’s event was held at the Midland Theatre in Kansas City.

Best Short Story: “Hungry Daughters of Starving Mothers,” by Alyssa Wong
Best Related Work: Letters to Tiptree, by Alisa Krasnostein and Alexandra Pierce
Best Graphic Novel: Bitch Planet, Volume 1: Extraordinary Machine, by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Taki Soma, and Robert Wilson
Best Artist: Julie Dillon
Best Fanzine: Journey Planet
Best Fancast: Tea and Jeopardy, by Emma Newman & Peter Newman
Best Fan Writer: Alexandra Erin
Secial Committee Award: Black Gate
Special Committee Award: Locus
Title: Re: Nagrade
Post by: zakk on August 22, 2016, 01:26:30 PM
Hugo Awards



The Hugo Award winners were announced at MidAmeriCon II on August 20 at a ceremony toastmastered by Pat Cadigan and Jan Siegel.

Best Novel: The Fifth Season, by N.K. Jemisin
Best Novella: Binti, by Nnedi Okorafor
Best Novelette: “Folding Beijing,” by Jingfang Hao, trans. Ken Liu
Best Short Story: “Cat Pictures Please,” by Naomi Kritzer
Best Related Work: No Award
Best Graphic Story: The Sandman: Overture, by Neil Gaiman and J.H. Williams
Best Dramatic Presentation (Long Form): The Martian
Best Dramatic Presentation (Short Form): Jessica Jones: “A.K.A. Smile”
Best Editor (Long Form): Sheila E. Gilbert
Best Editor (Short Form): Ellen Datlow
Best Professional Artist: Abigail Larson
Best Semiprozine: Uncanny Magazine
Best Fanzine: File 770
Best Fancast: No Award
Best Fan Writer: Mike Glyer
Best Fan Artist: Steve Stiles
John W. Campbell Award: Andy Weir

hm, baš ništa sad puppies?
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 22, 2016, 03:00:47 PM
Za kučad je očigledno ostao ćorak, što će oni nesumnjivo da iskoriste za dalje žalopojke…  ::)


Title: Re: Nagrade
Post by: angel011 on August 22, 2016, 04:48:37 PM
Fali nam "sad puppy face" smajli.  :)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 23, 2016, 07:49:46 AM
I to smajlić tužan i besan ujedno… ali videćemo šta će biti sa Dragon awards, jer ta ‘tuk-utuk’ politika nije baš najzdravija.

a druge nagrade idu dalje:


Sturgeon and Campbell Winners


The winners of the Campbell and Sturgeon Awards were announced on August 18 at the Campbell Conference, held this year in conjunction with MidAmeriCon II, the worldcon, in Kansas City, Mo. Both are juried awards, with the Campbell being presented for the Best SF Novel and the Sturgeon for Best Short Story. Next year, the Campbell Conference will be held in Lawrence, Kansas during its more traditional month of June.

John W. Campbell Award: Radiomen, by Eleanor Lerman
Theodore Sturgeon Award: “The Game of Snatch and Recovery,” by Kelly Link
Title: Re: Nagrade
Post by: zakk on August 24, 2016, 11:24:07 AM
Hmmm


Radiomen by Eleanor Lerman

Overview: There are two themes to Radiomen. First, if there are aliens interacting with our world they are likely just as confused about who or what God is as human beings are; and second, whoever they are, they’re probably just as fond of dogs as we are.

Laurie works at a bar at Kennedy airport and doesn't remember that when she was a child, she met an alien on the fire escape of a building where her uncle kept a shortwave radio. The radio is part of a universal network of repeaters that is maintained by an unknown alien race; they use the network to broadcast prayers into the universe.

She meets a psychic, who is actually part of a Scientology-like cult called the "Blue Awareness," as well as a late night radio host. All have their own reasons for unraveling the mystery of the lost radio network.


zanimljivo...


Ovo sa emitovanjem molitvi u etar, jel to budističko?

Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 30, 2016, 08:00:54 AM
Clarke Award Winner


The winner of the Arthur C. Clarke Award was announced on August 24. This year, the award included a prize of £2016.
The winner is Adrian Tchaikovsky for the novel Children of Time.
The administrators also announced that next year’s awards would be open to self-published and e-books.
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on August 30, 2016, 08:04:51 AM
Adrian Tchaikovsky for the novel Children of Time

Čitao neko?
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 07, 2016, 10:22:36 AM
Dragon Con has announced the winners for the first Dragon Awards. Anyone was eligible to vote with a valid e-mail address.

Best Science Fiction Novel: Somewhither: A Tale of the Unwitheriing Realm, by John C. Wright
Best Fantasy Novel (Including Paranormal): Son of the Black Sword, by Larry Correia
Best Young Adult / Middle Grade Novel: The Shepherd’s Crown, by Terry Pratchett
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel: Hell’s Foundations Quiver, by David Weber
Best Alternate History Novel: League of Dragons, by Naomi Novik
Best Apocalyptic Novel: Ctrl Alt Revolt!, by Nick Cole
Best Horror Novel: Souldancer, by Brian Niemeier
Best Comic Book: Ms. Marvel
Best Graphic Novel: The Sandman: Overture, by Neil Gaiman
Best Science Fiction or Fantasy TV Series: Game of Thrones
Best Science Fiction or Fantasy Movie: The Martian
Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game: Fallout 4, by Bethesda Softworks
Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game: Fallout Shelter, by Bethesda Softworks
Best Science Fiction or Fantasy Board Game: Pandemic: Legacy, by ZMan Games
Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game: Call of Cthulhu Roleplaying Game (7th Edition), by Chaosium Inc.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 07, 2016, 10:25:33 AM
Eugie Award Winner

“The Long Goodnight of Violet Wild” by Catherynne M. Valente was announced as the winner of the first Eugie Award. The award is presented for a story that is irreplaceable, that inspires, enlightens, and entertains. It is named for Nebula Award winning author Eugie Foster and the winner was announced at Dragon Con, which Foster worked on.
Title: Re: Nagrade
Post by: zakk on September 12, 2016, 02:18:04 PM
Adrian Tchaikovsky for the novel Children of Time

Čitao neko?

stavili smo na čitaonicu za oktobar... dobićeš
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 13, 2016, 07:07:06 AM
E super,  dođete nam ovde kao ekvivalent kušača hrane, jer strašno je prolifičan, po dve knjige godišnje i sve redom unutar serijala, pa sam podozriva malko…  ::)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 16, 2016, 07:58:16 AM

Sunburst Award Winners


The 2016 Sunburst Award winners have been announced. The Sunburst Award for Canadian Literature of the Fantastic is a juried award given to a Canadian writer for a book length work of SF. The prize comes with a hand-crafted medallion and Can$1,000. The jurors for the 2016 award were Timothy Anderson, Sylvia Bérard, Virginia O’Dine, Dale Sproule, and Myna Wallin.

Sunburst Award: Experimental Film, by Gemma Files
Sunburst Young Adult Award: An Inheritance of Ashes, by Leah Bobet
Sunburst Short Fiction Award: “Hide and Seek,” by Catherine MacLeod
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 26, 2016, 09:32:35 AM
British Fantasy Award Winners


The 2016 British Fantasy Award winners were announced on Sunday September 25, 2016, at FantasyCon 2016 in Scarborough: FantasyCon By The Sea.


Best Anthology: The Doll Collection, edited by Ellen Datlow
Best Artist: Julie Dillon
Best Collection: Ghost Summer: Stories, by Tananarive Due
Best Comic/Graphic Novel: Bitch Planet (#2–5), by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert Wilson IV and Cris Peter
Ms. Marvel, Vol. 2: Generation Why, by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt and Adrian Alphona
Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award): Uprooted, by Naomi Novik
Best Film/Television Production: Jonathan Strange & Mr Norrell, by Peter Harness
Best Horror Novel (the August Derleth Award): Rawblood, by Catriona Ward
Best Independent Press: Angry Robot (Marc Gascoigne)
Best Magazine/Periodical: Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award): Zen Cho, for Sorcerer to the Crown
Best Non-Fiction: Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
Best Novella: The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn, by Usman T. Malik
Best Short Fiction: “Fabulous Beasts,” by Priya Sharma
Special Award (The Karl Edward Wagner Award): The FantasyCon redshirts, past and present
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on October 03, 2016, 08:10:50 AM
Benford Receives Ackerman

Gregory Benford has been named the recipient of the Forrest J Ackerman Award for Service to Science Fiction by LASFS. Benford is being recognized for his contribution as an author and working scientist. The Forry Award is presented for lifetime achievement in science fiction fandom.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on October 13, 2016, 09:06:28 AM
WSFA Award

The winner of this year’s WSFA Small Press Award, presented at Capclave on October 8 to original short fiction published by a small press, is “Today I Am Paul,” by Martin L. Shoemaker. The story was published in Clarkesworld Magazine.

ima je ovde: http://clarkesworldmagazine.com/shoemaker_08_15/
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on October 17, 2016, 08:52:56 AM
Gaylactic Spectrum Awards

The Gaylactic Spectrum Award for Best novel, recognizing excellence in speculative fiction with GLBT themes, has been presented. The winner of the Best Novel award is Luna: New Moon, by Ian MacDonald.

(Mora da je bila stvarno sušna godina, kad je tu Luna odnela šnjur...   :-\ )
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on October 17, 2016, 08:53:59 AM


The 2016 Imadjinn Awards were presented at Imaginarium Convention in Louisville, KY the weekend of October 7-9. This is the first year the awards, presented to small press publications, were awarded.

Best Anthology: The Apex Book of World SF, edited by Mahvesh Murad
Best Fantasy Novel: King of the Bastards, by Brian Keene and Steven Shrewsbury
Best General Fiction Novel: Interstate Providence, by Samuel Miller
Best Horror Novel (Tie): Sins of Retribution, by James Gillen; Red Letter Day, by D A Madigan
Best Mystery Novel: Boneyard Beach, by Bill Noel
Best Non-Fiction Book: For Exposure, by Jason Sizemore
Best Paranormal Romance Novel: Dearly Beloved, by Rachael Rawlings
Best Romance Novel: A Time for Everything, by Mysti Parker
Best Science Fiction Novel: A Crowd of Stars, by Dave Creek
Best Short Story: “Nightmare,” by Tony Acree
Best Thriller Novel: Revenge, by Tony Acree
Best Urban Fantasy Novel: Pouraka, by Diana Gardner
Best Screenplay Feature Length: Inhuman Resources, by Hope Madden
Best Screenplay Short Length: Cemetery, by Pam Turner
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on October 24, 2016, 09:22:32 AM
Utopiales Nominations

Nominees for the awards presented at Utopiales, the Nantes International Science Fiction Festival have been announced in two categories. The Utopiales European Award recognizes a novel or collection published in French whose author is a citizen of an EC country. The prize has a cash value of 2000 euros. The winners will be announced at the Utopiales International Science Fiction Festival of Nantes the weekend of October 29-November 3.



Utopiales European Award

La fenêtre de Diane, by Dominique Douay
Futu.re, by Dimitri Glukhovsky. Translated by Denis E. Savine
Légationville, by China Miéville. Translated by Nathalie Mège (Embassytown)
Métaquine, by François Rouiller
Sous la Colline, by David Calvo
Le vivant, by Anna Starobinets. Translated by Raphaëlle Pache
Utopiales European Youth Award

Les Copies, by Jesper Wung-Sung. Translated by Jean-Baptiste Coursaud
Empreinte digitale, by Patrice Favaro
La source, by Maxime Fleury
Les sous-vivants, by Johan Héliot
Prix Utopiales 2016 du meilleur album de BD (Comics)

L’Apocalypse selon Magda, edited by Chloé Vollmer-Lo & Carole Maurel
Le dernier arpenteur des sables, edited by Jay Hosler
Ex Nihilo, edited by Stéphane Douay et Jean-François Kierzkowski
Nefer, Chants et contes des premières terres, edited by Arnaud Boutle
Pouvoirpoint, edited by Erwann Surcouf
Transperceneige Terminus, edited by Jean-Marie Rochette & Olivier Boquet
Zita, edited by Sylvie Fontaine
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on October 31, 2016, 09:07:53 AM
World Fantasy Awards


The World Fantasy Awards were presented on October 30 at World Fantasy Con in Columbus, OH. This year’s judges included Laird Barron, Rani Graff, Elaine Isaak, Kay Kenyon, and Konrad Walewski.


Novel: The Chimes, by Anna Smaill
Novella: The Unlicensed Magician, by Kelly Barnhill
Short Fiction: “Hungry Daughters of Starving Mothers,” by Alyssa Wong
Anthology: She Walks in Shadows, edited by Silvia Moreno-Garcia & Paula R. Stiles
Collection: Bone Swans, by C.S.E. Cooney
Artist: Galen Dara
Special Award – Professional: Stephen Jones, for The Art of Horror
Special Award – Nonprofessional: John O’Neill, for Black Gate
Life Achievement Winners: David G. Hartwell and Andrzej Sapkowski.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on November 09, 2016, 08:10:21 AM
The winners of the 2016 European Science Fiction Society Awards were announced at the 38th Eurocon, in Barcelona.

Hall of Fame

Best Author: Tom Crosshill (Latvia)
Best Artist: Stephan Martinère (France)
Best magazine: Bifrost (France)
Best Publisher: Ediciones B (Spain)
Best Promoter: (Three-way tie) James Bacon (Ireland), Roberto Quaglia (Italy), Organizers of Archipelacon (Finland & Sweden)
Best Translator: Andrew Bromfield (United Kingdom)


Encouragement Awards

Juraj Beloševic – Croatia
Maria Boyle- Ireland
Orshulya Farynyak – Ukraine
Maria Gyuzeleva – Bulgaria
Jan Hlávka and Jana Vybíralová- Czech Republic
Alexandru Lamba – Romania
Felicidad Martínez – Spain
Kuschuj Nepoma – Russia
Mark E. Pocha – Slovakia
Rui Ramos- Portugal
Melanie Vogeltanz – Austria
Spirit of Dedication Awards


Best Author: Guillem López – (Spain)
Best Artist: Kristina Bilota Toxicpanda (Croatia)
Best Fanzine: SuperSonic (Spain)
Best Website: Risingshadow (Finland)
Best Dramatic Presentation: (Tie) El Ministerio Del Tiempo(Spain), The Shaman (Austria)
Best Creator of Children’s Science Fiction of Fantasy Books: Sofia Rhei (Spain)
Honorary Award: European Grand Master: Herbert W. Franke
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on January 23, 2017, 06:57:16 AM
Philip K. Dick Nominees



Consider, by Kristy Acevedo
Hwarhath Stories: Transgressive Tales by Aliens, by Eleanor Arnason
The Mercy Journals, by Claudia Casper
Graft, by Matt Hill
Unpronounceable, by Susan diRende
Super Extra Grande,by Yoss, translated by David Frye
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on February 13, 2017, 10:09:20 AM
Audie Award Finalists


Science Fiction
The Book of the Unnamed Wife, by Med Elison, read by Angela Dawe
Crosstalk, by Connie Willis, read by Mia Barron
The Dispatcher, by John Scalzi, read by Zachary Quinto
Sleeping Giants, by Sylvain Neuvel, read by various
Star Wars: The Force Awakens, by Alan Dean Foster, read by Marc Thomson

Fantasy
The Bands of Mourning, by Brandon Sanderson, read by MIchael Kramer
The Black Prism, by Brent Weeks, read by Simon Vance
The Everything Box, by Richard Kadrey, read by Oliver Wyman
The Hike, by Drew Magary, read by Christopher Lane
The League of Dragons, by Naomi Novik, read by Simon Vance

Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on February 22, 2017, 06:25:44 AM
Nebula Award Nominees

Novel

All the Birds in the Sky, by Charlie Jane Anders
Borderline, by Mishell Baker
The Obelisk Gate, by N.K. Jemisin
Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee
Everfair, by Nisi Shawl


Novella

Runtime, by S.B. Divya
The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson
The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
“The Liar,” by John P. Murphy
A Taste of Honey, by Kai Ashante Wilson



Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation

Arrival, Directed by Denis Villeneuve, Screenplay by Eric Heisserer
Doctor Strange, Directed by Scott Derrickson, Screenplay by Scott Derrickson & C. Robert Cargill
Kubo and the Two Strings, Directed by Travis Knight, Screenplay by Mark Haimes & Chris Butler
Rogue One: A Star Wars Story, Directed by Gareth Edwards, Written by Chris Weitz & Tony Gilroy
“The Bicameral Mind,” Westworld, Directed by Jonathan Nolan, Written by Lisa Joy & Jonathan Nolan
Zootopia, Directed by Byron Howard, Rich Moore, & Jared Bush, Screenplay by Jared Bush & Phil Johnston



Andre Norton Award for Young Adult Science Fiction and Fantasy

The Girl Who Drank the Moon, by Kelly Barnhill
The Star-Touched Queen, by Roshani Chokshi
The lie Tree, by Frances Hardinge
Arabella of Mars, by David D. Levine
Rainhead, by Philip Reeve
Rocks Fall, Everyone Dies, by Lindsay Ribar
The Evil Wizard Smallbone, by Delia Sherman
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on February 22, 2017, 06:28:10 AM
Aurealis Nominees


Best Science Fiction Novel

Watershed, by Jane Abbott
Confluence, by SK Dunstall
Gemima: Illuminae Files 2, by Amy Kaufman & Jay Kristoff
Squid’s Grief, by DK Mok
Stiletto, by Daniel O’Malley
Threader, by Rebekah Turner



Best Fantasy Novel

Nevernight, by Jay Kristoff
Fall of the Dagger, by Glenda Larke
Den of Wolves, by Juliet Marillier
Vigil, by Angela Slatter
Road to Winter, by Mark Smith
Sisters of the Fire, by Kim Wilkins


Best Horror Novel

Fear is the Rider, by Kenneth Cook
My Sister Rosa, by Justine Larbalestier
The Grief Hole, by Kaaron Warren



Best Collection

Crow Shine, by Alan Baxter
Concentration, by Jack Dann
A Feast of Sorrows, by Angela Slatter
Winter Children, by Angela Slatter



Best Anthology

Dreaming in the Dark, edited by Jack Dann
Defying Doomsday, edited by Tsana Dolichva and Holly Kench
Year’s Best YA Speculative fiction 2015, edited by Julia Rios and Alisa Krasnostein
Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 10, edited by Jonathan Strahan
In Your Face, edited by Tehani Wessely

Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on February 22, 2017, 06:29:40 AM
BSFA Nominations


Best Novel

Daughter of Eden, by Chris Beckett
A Closed and Common Orbit, by Becky Chambers
Europe in Winter, by Dave Hutchinson
Occupy Me, by Tricia Sullivan
Azanian Bridges, by Nick Wood



Best Short Story

“The End of Hope Street,” by Malcolm Devlin
“Liberty Bird,” by Jaine Fenn
“Taking Flight,” by Una McCormack
“Presence,” by Helen Oyeyemi
“The Apologists,” by Tade Thompson
“The Arrival of Missives,” by Aliya Whiteley



Best Non-Fiction

THEN: Science Fiction Fandom in the UK 1930-1980, by Rob Hansen
“Boucher, Backbone and Blake: The Legacy of Blakes Seven,” by Erin Horáková
“Breaking the Cycle of the Golden Age: Jack Glass and Isaac Asimov’s Foundation Trilogy,” by Anna McFarlane
“New Model Authors? Authority, Authordom, Anarchism and the Atomized Text in a Networked World,” by Paul Graham Raven
“100 African Writers of SFF,” by Geoff Ryman
“Introduction” to The Big Book of Science Fiction, by Ann & Jeff VanderMeer
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on February 27, 2017, 09:00:04 AM
The Horror Writers Association (HWA) has announced the nominees for the 2016 Bram Stoker Awards.


Superior Achievement in a Novel

Hard Light: A Cass Neary Crime Novel, by Elizabeth Hand
Mongrels, by Stephen Graham Jones
The Fisherman, by John Langen
Stranded: A Novel, by Bracken MacLeod
Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay



Superior Achievement in a First Novel

The Apothecary’s Curse, by Barbara Barnett
Hollow House, by Greg Chapman
Haven, by Tom Deady
Mayan Blue, by Michelle Garza aand Melissa Lason
The Eighth, by Stephanie Wyktovich


Superior Achievement in an Anthology

Chiral Mad 3, edited by Michael Bailey
The Beauty of Death, edited by Alessandro Manzetti
Borderlands 6, edited by Thomas F. Monteleone & Oliva F. Monteleone
Fright Mare-Women Write Horror, edited by Billie Sue Mosiman
Gutted: Beautiful Horror Stories, edited by Doug Murano and D. Alexander Ward


Superior Achievement in a Fiction Collection

Swift to Chase, by Laird Barron
A Long December, by Richard Chizmar
The Doll-Master and Other Tales of Terror, by Joyce Carol Oates
Lethal Birds, by Gene O’Neill
American Nocturne, by Hank Schwaeble


Superior Achievement in Non-Fiction

Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural, edited by Leo Braudy
Shirley Jackson: A Rather Haunted Life, by Ruth Franklin
Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film, by Danel P. Olson
the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft, edited by W. Scott Poole
Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
Dracula, by David J. Skal
The Gothic Worlds of Peter Straub, by John Tibbetts
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on March 06, 2017, 07:21:53 AM
Asimov’s has announced the finalists for their thirty-first annual reader’s poll and invites readers to read the stories. The winners will be announced the weekend of May 18-21 at the SFWA Nebula Conference in Pittsburgh. Editor Sheila Williams notes that they intend to make the finalists available on-line each year from now on.


Novellas

“Choose Poison, Choose Life,” by Michael Blumlein
“Where There Is Nothing, There Is God,” by David Erik Nelson
“What We Hold Onto,” by Jay O’Connell
“Lazy Dog Out,” by Suzanne Palmer
“Einstein’s Shadow,” by Allen M. Steele


Novelettes

“I Married a Monster from Outer Space,” by Dale Bailey
“They Have All One Breath,” by Karl Bunker
“President John F. Kennedy, Astronaut,” by Sandra McDonald
“Ten Poems for the Mossums, One for the Man,” by Suzanne Palmer
“Matilda,” by Kristine Kathryn Rusch


Short Stories

“The Mutants Men Don’t See,” by James Alan Gardner
“White Dust,” by Nathan Hillstrom
“All That Robot…,” by Rich Larson
“Exceptional Forces,” by Sean McMullen
“Dome on the Prairie,” by Robert Reed
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on March 15, 2017, 06:23:44 AM
Anlab Finalists

Analog has announced the finalists for their annual reader’s poll and invites readers to read the stories. The winners will be announced the weekend of May 18-21 at the SFWA Nebula Conference in Pittsburgh.

Novella

“The Coward’s Option,” by Adam-Troy Castro
“The Soul Behind the Face,” by Adam-Troy Castro
“The Journeyman: Into the Great North Wood,” by Michael F. Flynn
“Wyatt Earp 2.0,” by Wil McCarthy
“Progress Report,” by Rajnar Vajra


Novelette

“Playthings,” by Stephen L. Burns
“Dreams of the Rocket Men,” by C. Stuart Hardwick
“Detroit Hammersmith, Zero-Gravity Toilet Repairman [Retired],” by Suzanne Palmer
“Prodigal,” by Gord Sellar
“Diamond Jim and the Dinosaurs,” by Rosemary Claire Smith


Short Story

“The Battle of Ceres,” by Karl Bunker
“Jewels from the Sky,” by Brendan DuBois
“Rocket Surgery,” by Effie Seiberg
“Death of a Starship Poet,” by James Van Pelt
“The Continuing Saga of Tom Corbett, Space Cadet,” by James Van Pelt
“In the Absence of Instructions to the Contrary,” by Frank Wu


Fact Articles

“A Mind of Its Own,” Part 1 & Part 2, by Edward M. Lerner
“Here We Go Loopedy Loop: A Brief History of Time Travel,” Part 1 & Part 2, by Edward M. Lerner
“Human 2.0: Being All We Can Be,” Part 1 & Part 2, by Edward M. Lerner
“Dawn Comes to the Asteroid Belt: What NASA’s 9-Year Mission is Learning About One of Science Fiction’s Favorite Realms,” by Richard A. Lovett
“Energy for the Future: Solar-Derived Fuels, Artificial Leaves, and Electricity-Eating Microbes that Poop Out Gasoline,” by Richard A. Lovett
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on March 15, 2017, 06:25:00 AM
Grand Prix de l’Imaginaire Nominees


The Grand Prix de l’Imaginaire were presented at Maison de l’Imaginaire du festival Étonnants Voyageurs in Saint-Malo, France the weekend of June 3-5. The award was created in 1974 and foreign language awards have been presented since 1992.



French Novel

Le Mur de Planck, by Christophe Carpentier
Chroniques de l’étrange, tomes 1 & 2, by Romain D’Huissier
Vostok, by Laurent Kloetzer
Sitrinjêta, by Christian Léourier
Latium, tomes 1 & 2, by Romain Lucazeau
Défaite des maîtres et possesseurs, by Vincent Message
Jardin d’hiver, by Olivier Paquet
Métaquine, tomes 1 & 2, by François Rouiller


Foreign Novel

Mémoires, par lady Trent, tomes 1 & 2 [The Memoirs of Lady Trent, volumes 1 & 2], by Marie Brennan
L’Espace d’un an [The Long Way to a Small Angry Planet], by Becky Chambers
Les Chroniques du Radch [Imperial Radch trilogy], by Ann Leckie
Le Problème à trois corps [The Three-Body Problem], by Cixin Liu
Merfer [Railsea], by China Miéville
La Maison dans laquelle, by Mariam Petrosyan
L’Inclinaison [The Gradual], by Christopher Priest
Frankenstein à Bagdad [Fraankishtaayn fii Baghdaad], by Ahmed Saadawi
Avec joie et docilité [Auringon ydin], by Johanna Sinisalo
Annihilation, by Jeff Vandermeer
Le Subtil changement, tomes 1 à 3 [Small Change, volumes 1-3], by Jo Walton
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on March 22, 2017, 07:25:05 AM
This Is Horror Award Winners

The winners of the 2016 This is Horror Award were announced on March 20. The winners were selected by an open vote on the organization’s website.

Novel of the Year: The Fisherman, by John Langan
Novella of the Year: The Ballad of Black Tom, by Victor LaVelle
Short Story Collection of the Year: Furnace, by Livia Llewellyn
Anthology of the Year: Autumn Cthulhu, edited by Mike Davis
Fiction Magazine of the Year: The Lovecraft eZine
Publisher of the Year: Word Horde
Fiction Podcast of the Year: The Other Stories
Nonfiction Podcast of the Year: The Lovecraft eZine Podcast
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on March 22, 2017, 07:26:21 AM
Baen Memorial Winners


The winner of the 2017 Jim Baen Memorial Short Story Award, sponsored by Baen Books and the National Space Society, have been announced. The contest looks for stories which explore the promise of space exploration. The winner will be published as the featured story on the Baen Books main website and paid at the normal paying rates for professional stories and receive an award, membership to the 2017 International Space Development Conference, a year’s membership in the National Space Society, and a prize package containing various Baen Books and National Space Society merchandise.

Grand Prize: “Feldspar,” by Philip A. Kramer
2nd Place: “Bullet Catch,” by Stephen Lawson
3rd Place: “An Economy of Air,” by M. T. Reiten
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 03, 2017, 09:54:08 AM
Prometheus Nominees

This year’s nominees for the Prometheus Award have been announced. The awards are presented by the Libertarian Futurist Society and winners will be announced in August at Worldcon 75, which will be held in Helsinki, Finland.


The Corporation Wars: Dissidence, by Ken MacLeod
The Corporation Wars: Insurance, by Ken MacLeod
The Mandibles: A Family, 2029-2047, by Lionel Shriver
The Core of the Sun, by Johanna Sinisalo, translated by Lola Rogers
Blade of p’Na, by L. Neil Smith
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 03, 2017, 09:55:10 AM
Compton Crook Nominees

The Baltimore Science Fiction Society has announced the finalists for the 2017 Compton Crook/Stephen Tall Award. The award is presented for the best debut SF/Fantasy/Horror novel of the year and will be presented at Balticon 51 on the weekend of May 26-29, 2017. The winner is selected by a vote of the Baltimore Science Fiction Society membership.

Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee
Arabella of Mars, by David D. Levine
Sword and Verse, by Kathy MacMillan
Sleeping Giants, by Sylvain Neuvel
Too Like the Lightning, by Ada Palmer
Sleep State Interrupt, by T.C. Weber
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 05, 2017, 08:55:29 AM
Hugo Nominees

This year’s Hugo nominees were announced by Worldcon 75 on April 4. All members of Worldcon 75, the 75th World Science Fiction Convention, are eligible to vote for this year’s winners, which will be announced at the Worldcon on August 12.



Best Novel

All the Birds in the Sky, by Charlie Jane Anders
A Closed and Common Orbit, by Becky Chambers
Death’s End, by Cixin Liu
Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee
The Obelisk Gate, by N. K. Jemisin
Too Like the Lightning, by Ada Palmer



Best Novella (1410 ballots)

The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson
Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
Penric and the Shaman, by Lois McMaster Bujold
A Taste of Honey, by Kai Ashante Wilson
This Census-Taker, by China Miéville


Best Novelette

Alien Stripper Boned From Behind By The T-Rex, by Stix Hiscock
“The Art of Space Travel,” by Nina Allan
“The Jewel and Her Lapidary,” by Fran Wilde
“The Tomato Thief,” by Ursula Vernon
“Touring with the Alien,” by Carolyn Ives Gilman
“You’ll Surely Drown Here If You Stay,” by Alyssa Wong



Best Short Story

“The City Born Great,” by N. K. Jemisin
“A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers,” by Alyssa Wong
“Our Talons Can Crush Galaxies,” by Brooke Bolander
“Seasons of Glass and Iron,” by Amal El-Mohtar
“That Game We Played During the War,” by Carrie Vaughn
“An Unimaginable Light,” by John C. Wright


Best Related Work

The Geek Feminist Revolution, by Kameron Hurley
The Princess Diarist, by Carrie Fisher
Traveler of Worlds: Conversations with Robert Silverberg, by Robert Silverberg and Alvaro Zinos-Amaro
The View From the Cheap Seats, by Neil Gaiman
“The Women of Harry Potter,” posts by Sarah Gailey
Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016, by Ursula K. Le Guin
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 13, 2017, 09:14:42 AM
The Nominations for the 2017 Ditmar Awards, presented for excellence in Australian science fiction, have been announced. This year’s ceremony will take place at Continuum 13 the weekend of June 9-12 in Melbourne, Australia.


Best Novel

The Grief Hole, by Kaaron Warren
The Lyre Thief, by Jennifer Fallon
Squid’s Grief, by D.K. Mok
Vigil, by Angela Slatter
The Wizardry of Jewish Women, by Gillian Polack


Best Novella or Novelette

“All the Colours of the Tomato,” by Simon Petrie
“By the Laws of Crab and Woman,” by Jason Fischer
“Did We Break the End of the World?” by Tansy Rayner Roberts
“Finnegan’s Field,” by Angela Slatter
“Glass Slipper Scandal,” by Tansy Rayner Roberts
“Going Viral,” by Thoraiya Dyer


Best Short Story

“Flame Trees,” by T.R. Napper
“No Fat Chicks,” by Cat Sparks
“There’s No Place Like Home,” by Edwina Harvey


Best Collected Work

Crow Shine, by by Alan Baxter
Defying Doomsday, by Tsana Dolichva and Holly Kench
Dreaming in the Dark, by Jack Dann
In Your Face, by Tehani Wessely
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 13, 2017, 09:16:25 AM
100 Year Starship has announced the finalists for the Canopus Award for Excellence in Interstellar Writing. The award recognizes works that contribute to the excitement, knowledge, and understanding of interstellar space exploration and travel. The winners will be announced on August 12, during the 100 Year Starship Nexus in Los Angeles.


Previously Published Long-Form Fiction (40,000 words or more):

The Long Way to a Small, Angry Planet, by Becky Chambers
Dark Orbit, by Carolyn Ives Gilman
Seveneves, by Neal Stephenson
The Three-Body Problem, by Cixin Liu, Translated by Ken Liu
Arkwright, by Allen Steele


Previously Published Short-Form Fiction (between 1,000 and 40,000 words)

“Slow Bullets,” by Alastair Reynolds
“The Long Vigil,” by Rhett C. Bruno
“The Citadel of Weeping Pearls,” by Aliette de Bodard
“Wavefronts of History and Memory,” by David D. Levine
“The Four Thousand, The Eight Hundred,” by Greg Egan
“Whom He May Devour,” by Alex Shvartsman
“Love and Relativity,” by Stewart C. Baker


Previously Published Nonfiction (between 1,000 and 40,000 words):

“A Terrestrial Planet Candidate in a Temperate Orbit Around Proxima,” by Guillem AngladaEscude, et al.
“A Science Critique of Aurora by Kim Stanley Robinson,” by Stephen Baxter, James Benford, and Joseph Miller
Welcome to Mars: Making a Home on the Red Planet, by Buzz Aldrin and Marianne Dyson
“Let’s All Go to Mars,” by John Lanchester
“Our Worldship Broke!” by Jim Beall


Original Fiction (1,000-5,000 words):

“The Quest for New Cydonia,” by Russell Hemmell
“Luminosity,” by Adeene Denton
“Mission,” by Yoshifumi Kakiuchi
“Envoy,” by K. G. Jewell
“Sleeping Westward,” by Lorraine Schein


Original Non-Fiction (1,000-5,000 words):

“Motivatingly Plausible Ways to Reach the Stars,” by James Blodgett
“Microbots—The Seeds of Interstellar Civilization,” by Robert Buckalew
“An Anthropic Program for the Long-Term Survival of Humankind,” by Roberto Paura
“Terraforming Planets, Geoengineering Earth,” by James Fleming
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 18, 2017, 08:34:12 AM

Eugie Foster Nominees


“The City Born Great,” by N.K. Jemisin
“The Limitless Perspective of Master Peek, or, the Luminescence of Debauchery,” by Catherynne M. Valente
“Seasons of Glass and Iron,” by Amal El-Mohtar
“Ten Poems for the Mossums, One for the Man,” by Suzanne Palmer
“You’ll Surely Drown Here If You Stay,” by Alyssa Wong
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 18, 2017, 08:36:14 AM
The British Science Fiction Association (BSFA) Award winners were announced on April 15 at Innominate, the 68th Eastercon, in Birmingham, UK.

Best Novel: Europe in Winter, by Dave Hutchinson
Best Short Fiction: “Liberty Bird,” by Jaine Fenn
Best Non-Fiction: 100 African Writers of SFF, by Geoff Ryman
Best Artwork: “Cover for Central Station, by Lavie Tidhar,” by Sarah Anne Langton
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 18, 2017, 09:12:02 AM
The winner of this year’s Philip K. Dick Award for Best original paperback publication was announced at Norwescon on April 14. The Dick Award is sponsored by the Philadelphia Science Fiction Society and the Philip K. Dick Trust. This year’s judges were Michael Armstrong, Brenda Clough, Meg Elison, Lee Konstantinou, and Ben Winters.

Winner: The Mercy Journals, by Claudia Casper
Special citation: Unpronounceable, by Susan diRende
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 18, 2017, 09:13:24 AM

The 2016 Aurealis Awards winners

Best Horror Novel: The Grief Hole, by Kaaron Warren
Best Fantasy Novel: Nevernight, by Jay Kristoff
Best Science Fiction Novel: Gemina: Illuminae Files 2, by Amie Kaufman and Jay Kristoff
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 18, 2017, 09:36:40 AM
i... nova statueta WFA nagrade!

(http://www.arctera.com/wfa/award2017.jpg)
Title: Re: Nagrade
Post by: angel011 on April 18, 2017, 03:33:56 PM
Verovatno se vode logikom da drvo, valjda, niko neće smatrati uvredljivim.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 19, 2017, 08:52:15 AM
Heh, videćemo... i staroj statueti je trebalo četiri decenije za procenu uvredljivosti, tako da, vreme će već pokazati kako se ova kotira. Istini za volju, teško je pronaći kako drvo može biti ikako uvredljivo, ali s druge strane, u neki  tako generalan simbol može se utrpati bilo šta. Otud se i admini nagrade trude da mu od samog početka instaliraju namensko značenje:
Quote
The Awards Administration wanted something representational that would reflect the depth and breadth of the fantasy field, from horror to high fantasy and all stops in between. Trees—good trees, evil trees, prophetic trees, harboring trees, forests full of demons, forests of sanctuary—turn up throughout art and literature from the very beginning. They represent life, strength, nature, endurance, wisdom, rebirth, protection; they symbolize the link between heaven and earth. In Christian mythology, mankind starts with the Tree of Knowledge of Good and Evil. In Norse mythology, the entire structure of the universe is dependent on the giant ash Yggdrasill, the World Tree, which many Eastern European countries see as a home to the spirits of the dead. Indian mythology has the cosmic tree Asvattha, and there are plenty of fantastical trees in Greek and Roman mythology too, including dryads, the nymphs who inhabit trees, the Dodona grove of prophetic trees, and Argo, Jason's ship, which maintained the magical properties of the tree which provided its wood.

The Green Man is a magical figure in many countries; druids are tied to the oak and the ash; some oak trees were thought to be oracular. Yews guard the entrance to the underworld, rowan keeps witches away. In Native American myth the hero Gluskap created humans by shooting an arrow into the heart of a birch. In Persia, the tree which grew from the decomposing corpse of the first human split into a man and woman, and the fruit became the other races of mankind. Buddha reached enlightenment under a Bodhi tree, which in turn inspired Robert Jordan's Chora trees.

Trees bestride fantasy literature, from Roger Zelazny's The Chronicles of Amber to Robert Holdstock's WFA-winning Mythago Wood cycle, C.S. Lewis' Narnia chronicles to Michael Sullivan's Age of Myth cycle, the godswoods of Westeros in George R.R. Martin's A Song of Ice and Fire, J.R.R. Tolkien's Ents and Enid Blyton's Magical Faraway Tree.

But not all trees are nurturing: it's the treatment of a Chora sapling which begins a bloody war in Jordan's books. Tolkien's Mirkwood is as evil as its denizens and Weasels and Stoats rampage around Kenneth Grahame's Wild Wood; J.K. Rowling's Whomping Willow has terrified millions, while Patrick Rothfuss' Cthaeh, lurk unseen in the branches of a giant tree in the fae realm. There's the baobab tree in Antoine de Saint-Exupéry's The Little Prince, Ray Bradbury's The October Tree, the apple tree in The Wizard of Oz, and many more.

Vincent Villafranca has encapsulated the worlds of fantasy in the branches of our new award, and we thank him.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 19, 2017, 08:56:10 AM
Nego, da vidimo šta se trenutno čita u Japanu:

The nominations for the Seiun Awards have been announced. The translation categories are presented below. The Seiun Awards are the Japanese fan-voted awards and winners will be announced at Donburacon, the 56th Japanese National SF convention, held August 26-27, 2017 in Shizuoka City.

Translated Long Story

United States of Japan, by Peter Tieryas, translated by Naoya Nakahara
The Complete Magnus Ridolph, by Jack Vance, translated by Hisashi Asakura & Akinobu Sakai
The Dandelion Dynasty, by Ken Liu, translated by Yoshimichi Furusawa
The Complete Roderick, by John Thomas Sladek, translated by Kiichiro Yanashita
The First Fifteen Lives of Harry August, by Claire North, translated by Hiromi Amagai
Imperial Radch trilogy, by Ann Leckie, translated by Hideko Akao
Enchanted Night, by Steven Millhauser, translated by Motoyuki Shibata
Translated Short Story

“Seventh Sight,” by Greg Egan, translated by Makoto Yamagishi
“The Day the World Turned Upside Down,” by Thomas Olde Heuvelt, translated by Jun Suzuki
“Backward, Turn Backward,” by James Tiptree, Jr., translated by Kazuko Onoda
“The Guiding Nose of Ulfant Banderōz,” by Dan Simmons, translated by Akinobu Sakai
“The Deathbird,” by Harlan Ellison, translated by Norio Ito
“Simulacrum,” by Ken Liu, translated by Yoshimichi Furusawa
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 19, 2017, 08:58:09 AM
... i Novom Zelandu:

The nominations for the 2017 Sir Julius Vogel Awards have been announced. The awards are given annually by The Science Fiction and Fantasy Association of New Zealand (SFFANZ) for excellence in science fiction and fantasy by New Zealanders and New Zealand residents. This year’s awards will be presented at Lexicon 2017.


Professional Award Nominees

Best Novel

Innocents, by Sarah Fayermann
Den of Wolves, by Juliet Marillier
Into the Mist, by Lee Murray
Daybreak Rising, by Kiran Oliver
Night’s Fall, by Richard Parry


Best Youth Novel

Stranded Starship (You Say Which Way), by Kevin Berry
The Ghosts of Moonlight Creek, by Sue Copsey
Battlesaurus: Clash of Empires, by Brian Falkner
Light in My Dark, by Jean Gilbert and William Dresden


Best Novella / Novelette

The Convergence of Fairy Tales, by Octavia Cade
“Babylon’s Song,” by Woelf Dietrich
The Sleeper’s Dance – A Novella, by Mouse Diver-Dudfield
“Spindle,” by Dan Rabarts
Tipuna Tapu, by Dan Rabarts


Best Short Story

“Narco,” by Michelle Child
“Splintr,” by A.J. Fitzwater
“Wakers,” by Sean Monaghan
“Call of the Sea,” by Eileen Mueller
“BlindSight,” by A.J. Ponder
“London’s Crawling,” by Emma Pullar


Best Collected Work

At the Edge, edited by Dan Rabarts and Lee Murray
Everything is Fine, by Grant Stone


Best Professional Artwork

Cover artwork for Write Off Line 2016: Everyone’s a Winner, by Kodi Murray
Cover artwork for Beyond the Stars, by Kodi Murray
Cover artwork for Chameleon Moon, by Laya Rose
Midnight Star, Laya Rose
Cover artwork for That Kind of Planet, by Emma Weakley
Cover artwork for At the Edge, by Emma Weakley


Best Professional Production / Publication

That Kind of Planet, by Emma Weakley
Best Dramatic Presentation

This Papier Mache Boulder is Actually Really Heavy, by Andrew Beszant and Christian Nicholson
Chronesthesia, directed by Hayden J. Weal, collaborator Simeon Duncombe
AFK: the webseries, episode 12, “ZERG,” directed by Peter Haynes



Fan Award Nominees

Best Fan Production/ Publication

Novazine, edited by Jacqui Smith
Phoenixine, edited by John and Lynelle Howell
Summer Star Trek: Mirror, Mirror


Best Fan Writing

Alex Lindsay for “SITREP,” Published in Phoenxine
Jacqui Smith, For contributions to Novazine
Octavia Cade, For “Food and Horror” Column Series


Best Fan Artist

Keith Smith, Contributions to Novazine
Special Award Nominees


Best New Talent

Eileen Mueller
Richard Parry
Laya Rose
Darian Smith


Services To Science Fiction, Fantasy And Horror

Lee Murray


Services To Fandom

Jan Butterworth
Lynelle Howell
Title: Re: Nagrade
Post by: Ghoul on April 30, 2017, 05:29:07 PM
2016 Bram Stoker Awards Winners

— posted Saturday 29 April 2017
http://www.locusmag.com/News/2017/04/2016-bram-stoker-awards-winners/


The Horror Writers Association (HWA) announced the winners for the 2016 Bram Stoker Awards on April 29, 2017 at a gala held aboard the Queen Mary in Long Beach CA during StokerCon 2017.

Superior Achievement in a Novel

The Fisherman, John Langan (Word Horde)


Hard Light, Elizabeth Hand (Minotaur)
Mongrels, Stephen Graham Jones (William Morrow)
Stranded, Bracken MacLeod (Tor)
Disappearance at Devil’s Rock, Paul Tremblay (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel

Haven, Tom Deady (Cemetery Dance)


The Apothecary’s Curse, Barbara Barnett (Pyr)
Hollow House, Greg Chapman (Omnium Gatherum)
Mayan Blue, Michelle Garza & Melissa Lason (Sinister Grin)
The Eighth, Stephanie M. Wytovich (Dark Regions)


Superior Achievement in a Young Adult Novel

Snowed, Maria Alexander (Raw Dog Screaming)


Last Days of Salton Academy, Jennifer Brozek (Ragnarok)
Holding Smoke, Elle Cosimano (Disney-Hyperion)
When They Fade, Jeyn Roberts (Knopf)
The Telling, Alexandra Sirowy (Simon & Schuster)

Superior Achievement in Long Fiction

The Winter Box, Tim Waggoner (Darkfuse)


The Sadist’s Bible, Nicole Cushing (01Publishing)
“That Perilous Stuff”, Scott Edelman (Chiral Mad 3)
The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
“The Jupiter Drop”, Josh Malerman (You, Human)

Superior Achievement in Short Fiction

“The Crawl Space”, Joyce Carol Oates (Ellery Queen 9-10/16)


“Time is a Face on the Water”, Michael Bailey (Borderlands 6)
“A Rift in Reflection”, Hal Bodner (Chiral Mad 3)
“The Bad Hour”, Christopher Golden (What the #@&% Is That?)
“Arbeit Macht Frei”, Lisa Mannetti (Gutted: Beautiful Horror Stories)

Superior Achievement in a Fiction Collection

The Doll-Master and Other Tales of Terror, Joyce Carol Oates (Mysterious)


Swift to Chase, Laird Barron (JournalStone)
A Long December, Richard Chizmar (Subterranean)
Lethal Birds, Gene O’Neill (Omnium Gatherum)
American Nocturne, Hank Schwaeble (Cohesion)

Superior Achievement in an Anthology

Borderlands 6, Oliva F. Monteleone & Thomas F. Monteleone, eds. (Samhain)


Chiral Mad 3, Michael Bailey, ed. (Written Backwards)
The Beauty of Death, Alessandro Manzetti, ed. (Independent Legions)
Fright Mare – Women Write Horror, Billie Sue Mosiman, ed. (self-published)
Gutted: Beautiful Horror Stories, Doug Murano & D. Alexander Ward, eds. (Crystal Lake)

Superior Achievement in Non-Fiction

Shirley Jackson: A Rather Haunted Life, Ruth Franklin (Liveright)


Haunted, Leo Braudy (Yale University Press)
Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”, Danel P. Olson (Centipede)
In the Mountains of Madness, W. Scott Poole (Soft Skull)
Something in the Blood, David J. Skal (Liveright)
The Gothic Worlds of Peter Straub, John Tibbetts (McFarland)


Superior Achievement in a Poetry Collection

Brothel, Stephanie M. Wytovich (Raw Dog Screaming)

Sacrificial Nights, Bruce Boston & Alessandro Manzetti (Kipple Officina Libraria)
Corona Obscura, Michael R. Collings (self-published)
Field Guide to the End of the World, Jeannine Hall Gailey (Moon City)
Small Spirits, Marge Simon (self-published)


Superior Achievement in a Graphic Novel

Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe, James Chambers (Moonstone)


Blood Feud, Cullen Bunn (Oni)
No Mercy: Volume 2, Alex de Campi (Image)
Outcast: Volume 3: This Little Light, Robert Kirkman (Image)
The Steam Man, Mark Alan Miller & Joe R. Lansdale (Dark Horse)
Providence: Act 1, Alan Moore (Avatar)


Superior Achievement in a Screenplay

The Witch


Penny Dreadful: “A Blade of Grass”
Stranger Things: “The Upside Down”
Stranger Things: “The Vanishing of Will Byers”
10 Cloverfield Lane

nije loše. znao sam da će langan da dobije čim sam pročito roman. lepo je to, mada imam krupne rezerve prema tom spoju intimne priče o gubitku i megalomanskog metafizičkog horora...
u broju maj/jun RUE MORGUE magazina je moj članak o langanovoj upcoming zbirci koji uključuje i moj intervju s njim.  8)

inače, u jednom ranijem broju RUE MORGUE pisao sam prikaz za zbirku dž. k. outs koja je sad dobila stokera.  8)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 02, 2017, 08:38:12 AM
i jedna veoma...  :o nagrada:

Odyssey Scholarship Announced

George R.R. Martin has announced that he will be offering a full scholarship to the Odyssey Writers Workshop. The Miskatonic Scholarship will be awarded to a new author of Lovecraftian style cosmic horror. It will be a full scholarship covering tuition, fees, and lodging for a student and given annually. The winner of the scholarship will be selected by a panel of three judges based on writing samples from students who have demonstrated need.

http://grrm.livejournal.com/534795.html
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 08, 2017, 09:14:23 AM
The Nominees for this year’s Kurd Laßwitz award for science fiction published in Germany have been announced.


Best German Science-Fiction Novel

Moonatics, by Arne Ahlert
Omni, by Andrea Brandhorst
Der Bahnhof von Plön, by Christopher Ecker
Helix: Sie werden uns ersetzen, by Marc Elsberg
Alles außer irdisch, by Horst Evers
Sternentor , by Mathias Falke
Im Nebel kein Wort, by Frank Hebben
Vektor, by Jo Koren
Das Universum nach Landau, by Karsten Kruschel
Unsterblich, by Jens Lubbadeh
Blumen vom Mars, by Gabriele Nolte
Ein neuer Himmel für Kana, by Karla Schmidt
Babylon, by Thomas Thiemeyer



Best Foreign Science-Fiction Book (translated into German)

A Darkling Sea, by James L. Cambias
The Long Way to a Small Angry Planet, by Becky Chambers
The Fold, by Peter Clines
The Three-Body Problem, by Cixin Liu
Sleeping Giants, by Sylvain Neuvel
Lagoon, by Nnedi Okorafor
Aurora, by Kim Stanley Robinson
The End of the Running Club, by Adrian J. Walker
Half a Crown, by Jo Walton
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 08, 2017, 09:15:49 AM
The 2017 Aurora/Boréal Award ballot for French language has been announced.

Meilleur roman

Le crépuscule des arcanes 3. Le sorcier de l’Île d’Orléans, by Sébastien Chartrand
Les monstres intérieurs, by Héloïse Côté
La chambre verte, by Martine Desjardins
Les Cendres de Sedna, by Ariane Gélinas
La rue du Lac-Frisson 1. L’arbre maléfique, by Frédéric Raymond


Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 08, 2017, 09:17:47 AM
The 2017 Compton Crook 35th Award Winner is:

Too Like the Lightning ( Terra Ignota, Book 1) Ada Palmer, Tor Books (May 10, 2016)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 15, 2017, 08:53:06 AM
Locus has announced the shortlist for this year’s Locus Awards. The winners will be presented in Seattle, WA on the weekend of June 23-25. Connie Willis will serve as emcee.


Science Fiction Novel

Company Town, by Madeline Ashby
The Medusa Chronicles, by Stephen Baxter & Alastair Reynolds
Take Back the Sky, by Greg Bear
Visitor, by C.J. Cherryh
Babylon’s Ashes, by James S.A. Corey
Death’s End, by Cixin Liu
After Atlas, by Emma Newman
Central Station, by Lavie Tidhar
The Underground Railroad, by Colson Whitehead
Last Year, by Robert Charles Wilson


Fantasy Novel

All the Birds in the Sky, by Charlie Jane Anders
Summerlong, by Peter S. Beagle
City of Blades, by Robert Jackson Bennett
The Obelisk Gate, by N.K. Jemisin
Children of Earth and Sky, by Guy Gavriel Kay
The Wall of Storms, by Ken Liu
The Last Days of New Paris, by China Miéville
The Winged Histories, by Sofia Samatar
The Nightmare Stacks, by Charles Stross
Necessity, by Jo Walton


Horror Novel

The Brotherhood of the Wheel, by R.S. Belcher
Fellside, by M.R. Carey
The Fireman, by Joe Hill
Mongrels, by Stephen Graham Jones
The Fisherman, by John Langan
Certain Dark Things, by Silvia Moreno-Garcia
HEX, by Thomas Olde Heuvelt
The Family Plot, by Cherie Priest
Lovecraft Country, by Matt Ruff
Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay


Young Adult Book

Crooked Kingdom, by Leigh Bardugo
The Girl Who Drank the Moon, by Kelly Barnhill
Lois Lane: Double Down, by Gwenda Bond
Truthwitch, by Susan Dennard
Poisoned Blade, by Kate Elliott
Burning Midnight, by Will McIntosh
Goldenhand, by Garth Nix
Revenger, by Alastair Reynolds
This Savage Song, by Victoria Schwab
The Evil Wizard Smallbone, by Delia Sherman


First Novel

The Reader, by Traci Chee
Waypoint Kangaroo, by Curtis Chen
The Star-Touched Queen, by Roshani Chokshi
The Girl from Everywhere, by Heidi Heilig
Roses and Rot, by Kat Howard
Ninefox Gambit, by Yoon Ha Lee
Arabella of Mars, by David D. Levine
Infomocracy, by Malka Older
Everfair, by Nisi Shawl
Vigil, by Angela Slatter
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 15, 2017, 08:55:35 AM
The Shirley Jackson Awards were established to recognize outstanding achievement in the literature of psychological suspense, horror, and the dark fantastic. The winners will be announced on July 16 at Readercon 28 in Quincy, Massachusetts.

Novel

The Girls, by Emma Cline
The Wonder, by Emma Donoghue
Lily, by Michael Thomas Ford
Mongrels, by Stephen Graham Jones
I’m Thinking of Ending Things, by Iain Reid
Foxlowe, by Eleanor Wasserberg


Novella

“Maggots,” by Nina Allan
The Sadist’s Bible, by Nicole Cushing
The Warren, by Brian Evenson
The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson
The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
Muscadines, by S.P. Miskowski


Single-Author Collection

We Show What We Have Learned, by Clare Beams
A Natural History of Hell, by Jeffrey Ford
Furnace, by Livia Llewellyn
Almost Insentient, by Almost Divine, D.P. Watt
Greener Pastures, by Michael Wehunt


Edited Anthology

An Unreliable Guide to London, edited by Kit Caless & Gary Budden
Autumn Cthulhu, edited by Mike Davis
The Madness of Dr. Caligari, edited by Joseph S. Pulver, Sr.
Those Who Make Us: Canadian Creature, Myth, and Monster Stories, edited by Kelsi Morris & Kaitlin Tremblay
The Starlit Wood, edited by Dominik Parisien & Navah Wolfe
Title: Re: Nagrade
Post by: zakk on May 22, 2017, 06:28:53 PM
The Science Fiction and Fantasy Writers of America have announced the winners of the 2016 Nebula Awards. The winners are…

Novel:
All the Birds in the Sky, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
Borderline, Mishell Baker (Saga)
The Obelisk Gate, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Ninefox Gambit, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
Everfair, Nisi Shawl (Tor)

Novella:
Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
Runtime, S.B. Divya (Tor.com Publishing)
The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
‘‘The Liar’’, John P. Murphy (F&SF 3-4/16)
A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)


Novelette:
‘‘The Long Fall Up’’, William Ledbetter (F&SF 5-6/16)
‘‘Sooner or Later Everything Falls Into the Sea’’, Sarah Pinsker (Lightspeed 2/16)
‘‘Blood Grains Speak Through Memories’’, Jason Sanford (Beneath Ceaseless Skies 3/17/16)
“The Orangery“, Bonnie Jo Stufflebeam (Beneath Ceaseless Skies 12/8/16)
The Jewel and Her Lapidary, Fran Wilde (Tor.com Publishing)
‘‘You’ll Surely Drown Here If You Stay’’, Alyssa Wong (Uncanny 5-6/16)


Short Story:
‘‘Seasons of Glass and Iron“, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
‘Our Talons Can Crush Galaxies’’, Brooke Bolander (Uncanny 11-12/16)
‘‘Sabbath Wine’’, Barbara Krasnoff (Clockwork Phoenix 5)
‘‘Things With Beards’’, Sam J. Miller (Clarkesworld 6/16)
‘‘This Is Not a Wardrobe Door’’, A. Merc Rustad (Fireside Magazine 1/16)
‘‘A Fist of Permutations in Lightning and Wildflowers’’, Alyssa Wong (Tor.com 3/2/16)
‘‘Welcome to the Medical Clinic at the Interplanetary Relay Station│Hours Since the Last Patient Death: 0’’, Caroline M. Yoachim (Lightspeed 3/16)


Bradbury:
Arrival
Doctor Strange
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story
Westworld: ‘‘The Bicameral Mind’’
Zootopia


Norton:
Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
The Girl Who Drank the Moon, Kelly Barnhill (Algonquin)
The Star-Touched Queen, Roshani Chokshi (St. Martin’s)
The Lie Tree, Frances Hardinge (Macmillan UK; Abrams)
Railhead, Philip Reeve (Oxford University Press; Switch)
Rocks Fall, Everyone Dies, Lindsay Ribar (Dawson)
The Evil Wizard Smallbone, Delia Sherman (Candlewick)
The Kate Wilhelm Solstice Award was given to two recipients: Toni Weisskopf and Peggy Rae Sapienza.

The Awards were presented at a ceremony held in the Pittsburgh Marriott City Center in Pennsylvania on the evening of May 20, 2017. For more information on the Nebula Awards and the Nebula Conference, see the SFWA website.


All the Birds in the Sky je bio na čitaonici i nije bilo lepih reči.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 29, 2017, 08:54:57 AM
Robert J. Sawyer has been presented with the Heinlein Award at Balticon 51. The Heinlein Award is given to writers of science fiction and technical writers whose work inspires the exploration of space. The recipients are selected by a panel from the Heinlein Society. Sawyer received a plaque, a sterling silver medallion engraved with Heinlein’s likeness, and two lapel pins.
(http://www.bsfs.org/images/hmedal.bmp)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 30, 2017, 09:56:10 AM
Sunburst Nominees

The Spawning Grounds, by Gail Anderson-Dargatz
Company Town, by Madeline Ashby
Three Years With the Rat, by Jay Hosking
Spells of Blood and Kin, by Claire Humphrey
The Witches of New York, by Ami McKay
Certain Dark Things, by Silvia Moreno-Garcia
Sleeping Giants, by Sylvain Neuvel
The Angels of Our Better Beasts, by Jerome Stueart
Necessity, by Jo Walton
Last Year, by Robert Charles Wilson
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 31, 2017, 08:03:36 AM
The Cóyotl Awards honor excellence in anthropomorphic fiction.


The Digital Coyote, by Kris Schnee
The Goat, by Bill Kieffer
“400 Rabbits,” by Alice “Huskyteer” Dryden
Gods with Fur, by Fred Patten
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 31, 2017, 08:04:18 AM
The forty-third Premio Italia Awards were announced at Italcon 43.

International SF Novel: Green Mars (Il verde di Marte), by Kim Stanley Robinson
Science Fiction Novel: Real Mars, by Alessandro Vietti
Fantasy Novel: Il segreto del vecchio cimitero, by Marco Di Giaimo and Giuseppe Bono
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 31, 2017, 08:05:31 AM
The 2017 Aurora Award ballot for English language has been announced.

Best Novel

Children of Earth and Sky, by Guy Gavriel Kay
Company Town, by Madeline Ashby
The Courier, by Gerald Brandt
The Nature of a Pirate, by A.M. Dellamonica
Quantum Night, by Robert J. Sawyer
Stars like Cold Fire, by Brent Nichols


Best Young Adult Novel

Day of the Demon, by Randy McCharles
Door into Faerie, by Edward Willett
Heir to the Sky, by Amanda Sun
Icarus Down, by James Bow
Mik Murdoch: Crisis of Conscience, by Michell Plested
The Wizard Killer – Season One, by Adam Dreece


Best Short Fiction

“Age of Miracles,” by Robert Runté
“Frog Song,” by Erika Holt
“Living in Oz,” by Bev Geddes
“Marion’s War,” by Hayden Trenholm
“Seasons of Glass and Iron,” by Amal el-Mohtar
“When Phakack Came to Steal Papa” A Ti-Jean Story,” by Ace Jordyn


Best Poem/Song

No award will be given out in this category in 2017 due to insufficient eligible nominees
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 02, 2017, 08:28:34 AM

Silver Falchion Nominees


Best Fantasy/SciFi

The Apothecary’s Curse, by Barbara Barnett
Gentleman Jole and the Red Queen, by Lois McMaster Bujold
The Phoenix Descent, by Chuck Grossart
A Murder in Time, by Julie McElwain
The City of Seven Gods, by Andrew Peters
Shamar, by Lydia Staggs
The Delphi Effect, by Rysa Walker


Best Horror

Awakening, by Eric Gardner
Defiance, by Eric Gardner
The Crandall Haunting, by A.H. Gilbert
The Blackening of Flesh, by Christian Larsen


Best Fiction – Children

Balto of the Blue Dawn, by Mary Pope Osborne
Something’s Tuggin on my Claw, by Janice Petrie
Pugs of the Frozen North, by Philip Reeve
The Evil Wizard Smallbone, by Delia Sherman


Best Fiction – Teen/Young Adult

Useless Bay, by M.J. Beaufrand
Weregirl, by C.D. Bell
Trapped, by P.A. DeVoe
The Door That Led to Where, by Sally Gardner
The Lost Property Office, by James Hanibal
The Dagger’s Curse, by Wendy H. Jones
Dream Crimes, by Gabriela Naumnik
Dr. Fell and the Playground of Doom, by David Neilsen
Train to Glory, by Lisa Potocar
Color Blind, by Sheila Sobel
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 05, 2017, 07:33:20 AM
John W. Campbell Award Nominees


Zero K, by Don DeLillo
The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson
Into Everywhere, by Paul J. McAuley
The Medusa Chronicles, by Alastair Reynolds and Stephen Baxter
Everfair, by Nisi Shawl
Occupy Me, by Tricia Sullivan
Rosewater, by Tade Thompson
Central Station, by Lavie Tidhar
The Underground Railroad, by Colson Whitehead
The Arrival of Missives, by Aliya Whiteley
Alien Morning, by Rick Wilber
Underground Airlines, by Ben Winters
Azanian Bridges, by John Nicholas Wood
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 06, 2017, 08:53:27 AM
The winners of the 2017 Sir Julius Vogel Awards were announced at Lexicon 2017.

Best Novel: Into the Mist, by Lee Murray
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 09, 2017, 08:57:21 AM
Naomi Alderman has won the Baileys Prize for Women’s Fiction for her novel The Power. This is the first time an SF work has won the award. The Baileys Prize includes a cash award of £30,000. The Baileys Prize was founded in 1996 and honors excellence, originality, and accessibility in writing by women around the world.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 09, 2017, 08:58:44 AM
The nominees for the Mythopoeic Awards have been announced

Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature

Will Do Magic For Small Change, by Andrea Hairston
Ghost Talkers, by Mary Robinette Kowal
Kingfisher, by Patricia A. McKillip
The Raven Cycle: The Raven Boys; The Dream Thieves; Blue Lily, Lily Blue; and The Raven King, by Maggie Stiefvater
Thessaly Trilogy: The Just City; The Philosopher Kings; Necessity, by Jo Walton
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 14, 2017, 07:51:07 AM
The winners of the Ditmar Awards were announced on June 11 at Continuum, the Australian National SF Convention, held in Melbourne.

Best Novel: The Grief Hole, by Kaaron Warren
Best Novella or Novelette: “Did We Break the End of the World?” by Tansy Rayner Roberts
Best Short Story: “No Fat Chicks,” by Cat Sparks;
Best Collected Work: (tie) Defying Doomsday, edited by Tsana Dolichva and Holly Kench; Dreaming in the Dark, by Jack Dann
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 14, 2017, 09:25:58 AM
The winners for this year’s Kurd Laßwitz award for science fiction published in Germany have been announced.

Best German Science-Fiction Novel: Omni, by Andreas Brandhorst
Best German Short Story: “Suicide Rooms,” by Gabriele Behrend
Best Foreign Science-Fiction Book: Die drei Sonnen (The Three-Body Problem), by Cixin Liu
Best Science-Fiction Translation: Martina Hasse, for Cixin Liu’s Die drei Sonnen
Best Cover Art or Illustration: Greg Ruth, for Nnedi Okorafor:’s Lagune
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 18, 2017, 09:43:21 AM
The winners of the Campbell and Sturgeon Awards

Theodore Sturgeon Memorial Award: “The Future is Blue,” by Catherynne M. Valente
John W. Campbell Memorial Award: Central Station, by Lavie Tidhar
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 19, 2017, 11:52:45 AM
The European Science Fiction Society presented the 2017 ESFS Awards at Eurocon in Dortmund, Germany on June 17.

Hall of Fame

Best Author: Dario Tonani (Italy)
Best Artist: (tie) Aurélien Police (France); Judith Clute (United Kingdom)
Best Magazine: Supersonic (Spain)
Best Publisher: tracus Arte (Romania)
Best Promoter: Ian Watson (United Kingdom)
Best Translator: Natalia Osoianu (Russia)


Achievement Awards

Best Work of Fiction: The Call, by Peadar O’Guilin (Ireland)
Best Work of Art: Cover of The 1000 Year Reich, by Juan Miguyel Aguilera (Spain)
Best Fanzine: CounterClock (Sweden)
Best Internet Publication, Other Than a Fanzine: Diezukunft.de (Germany)
Best Dramatic Presentation: Boy 7 (Germany)
Best Work for Children: Chasodei, by Natalia Sherba (Ukraine)



Honorary Award: European Grand Master: Zoran Živković
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on June 20, 2017, 08:13:07 AM
Ne vredi. Čovek uporno govori da ne piše naučnu fanastiku, ali nema ko da sluša...
Šalim se, naravno...
Sama Enciklopedija je više nego dovoljan razlog za ovu nagradu, a kamoli ukupan doprinos razvoju žanra.
Title: Re: Nagrade
Post by: Aleksandar_B_Nedeljkovic on June 20, 2017, 12:09:06 PM
Да, хвала, Мићо, то сте добро рекли, то је тачно најбољи угао гледања на то. Good thought!
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 21, 2017, 07:54:31 AM
The nominees for this year’s James White Award have been announced.. This year’s panel of judges included Lorna Gibb, David Gullen, and Konrad Waleski. The James White Award is an annual short story competition open to non-professional authors.

“Don,” by Steve Dubois
“May the Pain Guide You Home,” by Daniel Roy
“The Morrigan,” by Stewart Horn
“Skin and Bone,” by Beth Plutchak
“The Cut,” by Elsie WK Donald
“The Dying Glass,” by Cameron Johnston
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on June 21, 2017, 07:55:11 AM
The Sidewise Award nominees have been announced. Presented to recognize excellence in alternate history and named for Murray Leinster’s 1934 short story “Sidewise in Time,” the winners will be announced in August.


Short Form

“The Danish Crutch,” by Anna Belfrage
“Treasure Fleet,” by Daniel Benson
“Twilight of the Mesozoic Moon,” by Brent A. Harris & Ricardo Victoria
“The Battle of London Bridge,” by G. K. Holloway
“What If the Jewish State Had Been Established in East Africa,” by Adam Rovner
Pirate Utopia,” by Bruce Sterling


Long Form

Acts of the Assassins (a.k.a. The Apostle Killer), by Richard Beard
Underground Airlines, by Ben Winters
Azanian Bridges, by Nick Wood
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 17, 2017, 08:36:55 AM
The winners of the Prometheus Award, given for libertarian science fiction, have announced the winner of the Novel award. The award will be presented at Worldcon 75, this year’s Worldcon, in Helsinki, the weekend of August 9-13.

Best Novel: The Core of the Sun, by Johanna Sinisalo
Hall of Fame: “Coventry,” by Robert A. Heinlein
Special Award: First chapter of Freefall, by Mark Stanley
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 17, 2017, 08:38:27 AM
The Shirley Jackson Award winners were announced at Readercon on July 16. The Shirley Jackson Awards were established to recognize outstanding achievement in the literature of psychological suspense, horror, and the dark fantastic.

Novel: The Girls, by Emma Cline
Novella: The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
Novelette: “Waxy,” by Camilla Grudova
Short Story: “Postcards from Natalie,” by Carrie Laben
Collection: A Natural History of Hell, by Jeffrey Ford
Anthology: The Starlit Wood, edited by Dominik Parisien & Navah Wolfe
Board of Directors Award: Ruth Frankling for her contribution to the legacy of Shirley Jackson in recognition of her biography, Shirley Jackson: A Rather haunted Life
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 17, 2017, 08:39:15 AM
The winners of the Rhysling Award, presented for speculative poetry by the SFPA, have been announced.

Long Form: “Rose Child,” by Theodora Goss
Short Form: “George Tecumseh Sherman’s Ghosts,” by Marge Simon
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 17, 2017, 08:40:20 AM
The 2017 British Fantasy Award short list has been announced. The winners of these awards will now be decided by the previously announced juries. The winners will be announced at the awards ceremony on Sunday October 1, 2017, at FantasyCon 2017 in Peterborough, England.

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

The Summer Goddess, by Joanne Hall
The High King’s Vengeance, by Steven Poore
The Tiger and the Wolf, by Adrian Tchaikovsky
The Silver Tide, by Jen Williams


Best Horror Novel (the August Derleth Award)

The Searching Dead, by Ramsey Campbell
The Hidden People, by Alison Littlewood
13 Minutes, by Sarah Pinborough
Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay


Best Novella

Hammers on Bone, by Cassandra Khaw
The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
Bodies of Water, by V.H. Leslie
Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
The Grieving Stones, by Gary McMahon
Arrival of Missives, by Aliya Whiteley
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 31, 2017, 08:49:34 AM
The ballot for this year’s World Fantasy Award has been announced. The winners will be announced at a banquet at the World Fantasy Con held in San Antonio, TX the weekend of November 2-5, 2017.


Novel

Borderline, by Mishell Baker
Roadsouls, by Betsy James
The Obelisk Gate, by N. K. Jemisin
The Sudden Appearance of Hope, by Claire North
Lovecraft Country, by Matt Ruff


Long Fiction

The Dream-Quest of Vellitt Boe, by Kij Johnson
Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
“Every Heart a Doorway,” by Seanan McGuire
“Bloodybones,” by Paul F. Olson
“A Taste of Honey,” by Kai Ashante Wilson


Short Fiction

“Das Steingeschöpf,” by G. V. Anderson
“Our Talons Can Crush Galaxies,” by Broke Bolander
“Season of Glass and Iron,” by Amal El-Mohtar
“Little Widow,” by Maria Dahvana Headley
“The Fall Shall Further the Flight in Me,” by Rachael K. Jones


Anthology

Clockwork Phoenix 5,, edited by Mike Allen
Dreaming in the Dark, edited by Jack Dann
Children of Lovecraft, edited by Ellen Datlow
Best American Science Fiction and Fantasy, edited by Karen Joy Fowler and John Joseph Adams
The Starlit Wood: New Fairy Tales, edited by Dominik Parisien and Navah Wolfe


Collection

Sharp Ends, by Joe Abercrombie
On the Eyeball Floor and Other Stories, by Tina Connolly
A Natural History of Hell, by Jeffrey Ford
Vaculi Magia, by L. S. Johnson
The Paper Menagerie and Other Stories, by Ken Liu
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 31, 2017, 08:50:29 AM
The winner of the Arthur C. Clarke Award was announced on July 27. This year, the award included a prize of £2017. The winner is Colson Whitehead for the novel Underground Railroad.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 07, 2017, 08:24:22 AM
Dragon Con has announced the nominees for the second Dragon Awards. Anyone can register on their website to vote prior to the deadline. This year’s nominees appeared between July 1, 2016 and June 30, 2017. The winners will be announced at Dragon Con.


Best Science Fiction Novel

A Closed and Common Orbit, by Becky Chambers
Babylon’s Ashes, by James S.A. Corey
Death’s End, by Cixin Liu
Escaping Infinity, by Richard Paolinelli
Rise, by Brian Guthrie
Space Tripping, by Patrick Edwards
The Collapsing Empire, by John Scalzi
The Secret Kings, by Brian Niemeier


Best Fantasy Novel (Including Paranormal)

A Sea of Skulls, by Vox Day
Beast Master, by Shayne Silvers
Blood of the Earth, by Faith Hunter
Dangerous Ways, by R.R. Virdi
Monster Hunter Memoirs: Grunge, by Larry Correia and John Ringo
The Hearthstone Thief, by Pippa DaCosta
Wings of Justice, by Michael-Scott Earle


Best Young Adult / Middle Grade Novel

A Court of Wings and Ruin, by Sarah J. Maas
Defy the Stars, by Claudia Gray
Firebrand, by A.J. Hartley
It’s All Fun and Games, by Dave Barrett
Rachel and the Many Splendored Dreamland, by L. Jagi Lamplighter
Swan Knight’s Son, by John C Wright
The Hammer of Thor, by Rick Riordan


Best Military Science Fiction or Fantasy Novel

Allies and Enemies: Exiles, by Amy J. Murphy
Caine’s Mutiny, by Charles E. Gannon
Cartwright’s Cavaliers, by Mark Wandrey
Invasion: Resistance, by J.F. Holmes
Iron Dragoons, by Richard Fox
Star Realms: Rescue Run, by Jon Del Arrox
Starship Liberator, by B.V. Larson and David Van Dyke
The Span of Empire, by Eric Flint and David Carrico


Best Alternate History Novel

1636: The Ottoman Onslaught, by Eric Flint
A Change in Crime, by D.R. Perry
Another Girl, Another Planet, by Lou Antonelli
Breath of Earth, by Beth Cato
Fallout: The Hot War, by Harry Turtledove
No Gods, Only Daimons, by Kai Wai Cheah
The Last Days of New Paris, by China Mieville
Witchy Eye, by D.J. Butler


Best Apocalyptic Novel

A Place Outside the Wild, by Daniel Humphreys
American War, by Omar El Akkad
Codename: Unsub, by Declan Finn and Allan Yoskowitz
The Obelisk Gate, by N.K. Jemisin
The Seventh Age: Dawn, by Rick Heinz
Walkaway, by Cory Doctorow
ZK: Falling, by J.F. Holmes


Best Horror Novel

A God in the Shed, by J-F Dubeau
Blood of Invidia, by Tom Tinney and Morgen Batten
Donn’s Hill, by Caryn Larrinaga
Live and Let Bite, by Declan Finn
Nothing Left to Lose, by Dan Wells
The Bleak December, by Kevin G. Summers
The Changeling, by Victor LaValle
The Hidden People, by Alison Littlewood


Best Comic Book

Buffy The Vampire Slayer Season Eleven, by Christos Gage, Rebekah Isaacs
Monstress, by Marjorie Liu, Sana Takeda
Motor Girl, by Terry Moore
Ms. Marvel, by G. Willow Wilson, Takeshi Miyazawa
Saga, by Brian K Vaughan, Fiona Staples
The Dresden Files: Dog Men, by Jim Butcher, Mark Powers, Diego Galindo
Wynonna Earp Legends, by Beau Smith, Tim Rozon, Melanie Scrofano, Chris Evenhuis


Best Graphic Novel

Clive Barker Nightbreed #3, by Marc Andreyko, Clive Barker, Emmanuel Xerx Javier
Girl Genius: the Second Journey of Agatha Heterodyne, Book 2: The City of Lightning, by Phil and Kaja Foglio
Jim Butcher’s The Dresden Files: Wild Card, by Jim Butcher, Carlos Gomez
Love is Love, by Marc Andreyko, Sarah Gaydos, James S. Rich
March Book 3, by John Lewis, Andrew Aydin
My Favorite Thing is Monsters, by Emil Ferris
Stuck in My Head, by J.R. Mounts


Best Science Fiction or Fantasy TV Series

Doctor Who
Lucifer
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
Stan Lee’s Lucky Man
Stranger Things
The Expanse
Westworld
Wynonna Earp


Best Science Fiction or Fantasy Movie

Arrival, directed by Denis Villeneuve
Doctor Strange, directed by Scott Derrickson
Guardians of the Galaxy Vol. 2, directed by James Gunn
Logan, directed by James Mangold
Passengers, directed by Morten Tyldum
Rogue One: A Star Wars Story, directed by Gareth Edwards
Wonder Woman, directed by Patty Jenkins


Best Science Fiction or Fantasy PC / Console Game

Dishonored 2, by Arkane Studios
Final Fantasy XV, by Square Enix
Mass Effect: Andromeda, by Bioware
NieR: Automata, by PlatinumGames
The Legend of Zelda: Breath of the Wild, by Nintendo
Titanfall 2, by Respawn Entertainment


Best Science Fiction or Fantasy Mobile Game

Con Man: The Game, by Monkey Strength Productions
Fire Emblem Heroes, by Nintendo
Monument Valley 2, by Ustwogames
Pokemon GO, by Niantic
Sky Dancer, by Pine Entertainment
Super Mario Run, by Nintendo


Best Science Fiction or Fantasy Board Game

Betrayal at House on the Hill: Widow’s Walk, by Avalon Hill
Gloomhaven, by Cephalofair Games
Hero Realms, by White Wizard Games
Mansions of Madness (Second Edition), by Fantasy Flight Games
Scythe, by Stonemaier Games
Terraforming Mars, by Stronghold Games


Best Science Fiction or Fantasy Miniatures / Collectible Card / Role-Playing Game

A Shadow Across the Galaxy X-Wing Wave X, by Fantasy Flight Games
Bloodborne: The Card Game, by CMON Limited
Dark Souls: The Board Game, by Steamforged Games
Magic the Gathering: Eldritch Moon, by Wizards of the Coast
Pulp Cthulhu, by Chaosium
Star Wars: Destiny, by Fantasy Flight Games
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 14, 2017, 03:32:13 PM
This year’s Hugo Awards were presented at Worldcon 75 in Helsinki on August 11. In addition to the Hugos, the Seiun for Best translated works were presented (although previously announced), the Finnish Atorox Award, as well the Big Heart Award.


Best Novel: The Obelisk Gate, by N. K. Jemisin
John W. Campbell Award for Best New Writer: Ada Palmer
Best Series: The Vorkosigan Saga, by Lois McMaster Bujold
Best Novella: Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
Best Novelette: “The Tomato Thief,” by Ursula Vernon
Best Short Story: “Seasons of Glass and Iron,” by Amal El-Mohtar
Best Related Work: Words Are My Matter: Writings About Life and Books, 2000-2016, by Ursula K. Le Guin
Best Graphic Story: Monstress, Volume 1: Awakening, written by Marjorie Liu, illustrated by Sana Takeda
Best Dramatic Presentation – Long Form: Arrival, screenplay by Eric Heisserer based on a short story by Ted Chiang, directed by Denis Villeneuve
Best Dramatic Presentation – Short Form: The Expanse: “Leviathan Wakes,” written by Mark Fergus and Hawk Ostby, directed by Terry McDonough
Best Editor – Short Form: Ellen Datlow
Best Editor – Long Form: Liz Gorinsky
Best Professional Artist: Julie Dillon
Best Semiprozine: Uncanny Magazine, edited by Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, Michi Trota, Julia Rios, and podcast produced by Erika Ensign & Steven Schapansky
Best Fanzine: Lady Business, edited by Clare, Ira, Jodie, KJ, Renay, and Susan
Best Fancast: Tea and Jeopardy, presented by Emma Newman with Peter Newman
Best Fan Writer: Abigail Nussbaum
Best Fan Artist: Elizabeth Leggett
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on August 16, 2017, 08:47:34 AM
Zanimljivo. Pratkično svi nagrađeni radovi su manje-više čista fantastika.
Title: Re: Nagrade
Post by: Aleksandar_B_Nedeljkovic on August 16, 2017, 02:05:18 PM
Научна?
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on August 16, 2017, 02:09:09 PM
Ma kakva "naučna". To malo ko više piše. Sve nagrađene priče su fentazi, manje-više...
Title: Re: Nagrade
Post by: Aleksandar_B_Nedeljkovic on August 16, 2017, 02:17:33 PM
Хвала на информацији. Која јесте значајна, јесте важна. И потребна, увек.
Title: Re: Nagrade
Post by: angel011 on August 17, 2017, 09:21:38 PM
The Vorkosigan Saga je spejs opera.
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on August 18, 2017, 08:44:21 AM
Jes' vala, al' je krenula još osamdesetih i sumnjam da ti iko danas čita ko ima bilo kakvih pretenzija ka lepoj književnosti.
Uzgred, je l' ta kategorija postojala, ili su je sad izmislili?
Title: Re: Nagrade
Post by: angel011 on August 18, 2017, 12:20:12 PM
Kategorija serijala? Sad su je izmislili.

"Best Series
A multi-volume science fiction or fantasy story, unified by elements such as plot, characters, setting, and presentation, appearing in at least three (3) volumes consisting in total of at least 240,000 words by the close of the previous calendar year, at least one volume of which was published in the previous calendar year. If any series and a subset series thereof both receive sufficient nominations to appear on the final ballot, only the version which received more nominations shall appear.

Note that there is a pending amendment to the WSFS Constitution that, if ratified by the 2017 WSFS Business Meeting, will add Best Series as a new permanent category. The definition above is based on the wording of the proposed new category."

http://www.thehugoawards.org/hugo-history/2017-hugo-awards/
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on August 21, 2017, 02:10:36 PM
Što ih ne sprečava da pojedinačnim knjigama iz serijala dodeljuju nagrade za najbolji roman... kmek...
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 22, 2017, 10:12:10 AM
The Sidewise Awards for Alternate History winners have been announced. This year’s judges included Stephen Baxter, Karen Hellekson, Matt Mitrovich, Jim Rittenhouse, Kurt Sidaway, and Steven H. Silver. Stephen Baxter will be stepping down as a judge after serving for the past ten years.

Short Form: (tie) “Treasure Fleet,” by Daniel Benson; “What If the Jewish State Had Been Established in East Africa,” by Adam Rovner

Iii, najzad da nagradu odnese jedna fenomenalna knjiga!!

Long Form: Underground Airlines, by Ben H. Winters
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on August 23, 2017, 07:48:20 AM
Ma kakva "naučna". To malo ko više piše. Sve nagrađene priče su fentazi, manje-više...


Ne bih se baš složila: mislim da dosta pisaca danas proizvodi SF korpus, samo se to manje vidi iz vizure populističkih nagrada. Generalno govoreći, svaka nagrada bez ozbiljnog žiriranja isporučuje najniži populistički nazivnik, i tu jesi u pravu, takvu prozu ne čita niko sa ozbiljnim književnim pretenzijama. Ali to ipak ne znači da takvog korpusa nema.

Isto tako, slažem se da su “nekad davno” stvari bile bolje po tom pitanju, ali smatram da to nije toliko do proze, nego više do profila samog fandoma. “onda” je fandom imao daleko zreliji profil, prosto zato što je u njemu bilo više zrelijih ljudi, pisaca i čitalaca jednako. I ne mislim time na puki prosek starosne dobi, nego na samu zrelost kao takvu – ljudi su naprosto bili angažovaniji nego danas, ali ipak, mislim da je to više oznaka cajtgajsta negoli samog kvaliteta žanrovske proze. Danas u fandomu ubedljivo preovladava grupi / sikofantska kultura, i to se lako odražava na samo glasanje, kad su ovako populističke nagrade u pitanju. Ali one žiračke su i dalje solidne, po mom mišljenju, i solidno ukazuju na korpus, kad se sve nijanse uzmu u obzir.
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on August 23, 2017, 12:07:59 PM
Ma, šalio sam se, kao što znaš... Pročitao sam dosta iz Dozoisa za vreme letovanja. Ima tu prave naučne fantastike. Povremeno i dobre.
Mada si u pravu što se tiče ozbiljnosti.  Većini stvari se ranije pristupalo znatno ozbiljnije, pa su i rezultati bili ozbiljniji.
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 05, 2017, 12:15:14 PM
The winners of the Baen Fantasy Adventure Award were announced at Gen Con. The winner’s work will be published on the Baen website with the winner receiving professional pay and a selection of Baen Books.

Grand prize: “The Blue Widow,” by J.P. Sullivan
First runner-up: “Dust of the Fallen,” by Barbara Doran
Second runner-up: “And Not Go Hungry,” by Laurie Tom
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 05, 2017, 12:15:55 PM
The finalists for the 2017 Washington Science Fiction Association (WSFA) Small Press Awards have been announced. The awards are given annually to recognize excellence in short fiction originally published in small press venues. This year’s winners will be announced October 6-8 at Capclave.

“A Salvaging of Ghosts”,” by Aliette de Bodard
“The Mytilenian Delay”,” by Neil James Hudson
“Radio Silence”,” by Walter H. Hunt
“Foxfire, Foxfire”,” by Yoon Ha Lee
“Vengeance Sewn With Fey Cord”,” by Christine Lucas
“The Witch’s Knives”,” by Margaret Ronald
“Jupiter or Bust”,” by Brad R. Torgersen
“The Tomato Thief”,” by Ursula Vernon
“Only Their Shining Beauty Was Left”,” by Fran Wilde
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 05, 2017, 12:17:34 PM
The nominees for the first Joan Aiken Future Classics Prize have been announced. The competition is for works of middle-grade fiction and will be judged by Lizza Aiken and agent Julia Churchill. The winner will receive £1,000 and a set of Aiken’s The Wolves Chronicles. The winner will be announced on September 14.

Snow Foal, by Susan Bailey-Sillick
The Awful Orphanage, by Tim Ellis
The Thief of Serendib, by Nizrana Farook
Hartboy, by Sophie Kirtley
The Truth about Chickens, by Caroline Murphy
Return to the Wild, by Nicola Penfold
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on September 06, 2017, 09:30:07 AM
The second annual Dragon Awards were presented at Dragon Con.

Best Science Fiction Novel: Babylon’s Ashes, by James S.A. Corey
Best Fantasy Novel (Including Paranormal): Monster Hunter Memoirs: Grunge, by Larry Correia and John Ringo
Best Young Adult / Middle Grade Novel: The Hammer of Thor, by Rick Riordan
Best Military Science Fiction or Fantasy Novel: Iron Dragoons, by Richard Fox
Best Alternate History Novel: Fallout: The Hot War, by Harry Turtledove
Best Apocalyptic Novel: Walkaway, by Cory Doctorow
Best Horror Novel: The Changeling, by Victor LaValle
Best Comic Book: The Dresden Files: Dog Men, by Jim Butcher, Mark Powers, Diego Galindo
Best Graphic Novel: Jim Butcher’s The Dresden Files: Wild Card, by Jim Butcher, Carlos Gomez
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on November 06, 2017, 08:45:33 AM
British Fantasy Awards 2017


Fantasy Novel (robert Holdstock Award)

Winner: The Tiger and the Wolf, Adrian Tchaikovsky (Pan Macmillan)
The High King's Vengeance, Steven Poore (Kristell Ink)
The Silver Tide, Jen Williams (Headline)
The Summer Goddess, Joanne Hall (Kristell Ink)


Horror Novel (august Derleth Award)

Winner: Disappearance at Devil's Rock, Paul Tremblay (Titan)
13 Minutes, Sarah Pinborough (Gollancz)
The Hidden People, Alison Littlewood (Jo Fletcher)
The Searching Dead, Ramsey Campbell (PS Publishing)


Anthology

Winner: People of Colo(u)r Destroy Science Fiction, Nalo Hopkinson & Kristine Ong Muslim, eds. (Lightspeed)
Asian Monsters, Margrét Helgadóttir, ed. (Fox Spirit)
Dead Letters, Conrad Williams, ed. (Titan)
Fight Like a Girl, Joanne Hall & Roz Clarke, eds. (Kirstell Ink)
Something Remains, Peter Coleborn & Pauline E. Dungate, eds. (Alchemy)
The Starlit Wood, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)


Collection

Winner: Some Will Not Sleep, Adam Nevill (Ritual Limited)
The Parts We Play, Stephen Volk (PS Publishing)
Secret Language, Neil Williamson (NewCon)
Sharp Ends, Joe Abercrombie (Gollancz)
A Tiding of Magpies, Peter Sutton (Kensington Gore Hammered Horror)
The Unheimlich Manoeuvre, Tracy Fahey (Boo Books)


Novella

Winner: The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com)
The Arrival of Missives, Aliya Whiteley (Unsung Stories)
Bodies of Water, V. H. Leslie (Salt)
Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com)
The Grieving Stones, Gary McMahon (Horrific Tales)
Hammers on Bone, Cassandra Khaw (Tor.com)


Short Fiction

Winner: “White Rabbit”, Georgina Bruce (Black Static Jan/Feb 2016)
“Charmed Life”, Simon Avery (Something Remains)
“Greenteeth”, Gary Budden (Black Static Jan/Feb 2016)
“The Watcher”, Sammy H. K. Smith (The Book of Angels)
“Waxy”, Camilla Grudova (Granta 136)
“The Women's Song”, Nadine West (Fight Like a Girl)


Non-fiction

Winner: The Geek Feminist Revolution, Kameron Hurley (Tor)
Blood Spectrum column, Gary Couzens (Black Static)
Ginger Nuts of Horror, Jim McLeod, ed. (gingernutsofhorror.com)
This Spectacular Darkness, Joel Lane (Tartarus)
Women of Harry Potter series of posts, Sarah Gailey (Tor.com)
Words Are My Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016, Ursula K. Le Guin (Small Beer)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on November 06, 2017, 08:48:14 AM
World Fantasy Awards 2017


Novel

Winner: The Sudden Appearance of Hope, Claire North (Redhook; Orbit UK)
Borderline, Mishell Baker (Saga)
Lovecraft Country, Matt Ruff (Harper)
The Obelisk Gate, N. K. Jemisin (Orbit)
Roadsouls, Betsy James (Aqueduct)


Long Fiction

Winner: The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com)
The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com)
“Bloodybones”, Paul F. Olson (Whispered Echoes)
Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com)
A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com)


Short Fiction

Winner: “Das Steingeschöpf”, G. V. Anderson (Strange Horizons 12 Dec 2016)
“The Fall Shall Further the Flight in Me”, Rachael K. Jones (Clockwork Phoenix 5)
“Little Widow”, Maria Dahvana Headley (Nightmare Sep 2016)
“Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny Nov/Dec 2016)
“Seasons of Glass and Iron”, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on December 08, 2017, 09:46:03 AM

Endeavour Award 2017

Winner
(tie): Dreams of Distant Shores, Patricia A. McKillip (Tachyon)
(tie): Lovecraft Country, Matt Ruff (Harper)


Finalists
Arabella of Mars, David D. Levine (Tor)
Eocene Station, Dave Duncan (Five Rivers)
Waypoint Kangaroo, Curtis Chen (Thomas Dunne)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on January 06, 2018, 05:54:00 PM

i evo nam i goodreads nagrade za SF:

BEST SCIENCE FICTION

(https://images.gr-assets.com/books/1494273579l/34928122.jpg)

Artemis by Andy Weir
 
Readers clearly love Andy Weir to the moon and back. After winning Best Science Fiction in the 2014 Goodreads Choice Awards for his thrilling debut, The Martian, he receives the same honor for his second book. Part space adventure, part exhilarating heist tale, Artemis follows young smuggler Jazz Bashara as she lands in the middle of conspiracy on the first and only city on the moon.



Dakle, moram reći da me Weir poprilično razočarao sa ovim romanom, ali dobro, šta da se radi... treba nam i romana za plažu. :)

ostali pažnje vredni naslovi koji su bili u trci su:

Waking Gods by Sylvain Neuvel
Thrawn by Timothy Zahn
American War by Omar El Akkad
Home by Nnedi Okorafor
Borne by Jeff VanderMeer
Babylon's Ashes by James S.A. Corey
All Our Wrong Todays by Elan Mastai
The Collapsing Empire by John Scalzi
And the Rest is History by Jodi Taylor
For We Are Many by Dennis E. Taylor
All Systems Red by Martha Wells
Provenance by Ann Leckie
The Rise and Fall of D.O.D.O. by Neal Stephenson
Raven Stratagem by Yoon Ha Lee
Six Wakes by Mur Lafferty
Fields of Fire by Marko Kloos
The Stars Are Legion by Kameron Hurley
The Punch Escrow by Tal M. Klein
Seven Surrenders by Ada Palmer
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 05, 2018, 01:46:38 PM
Where and When: StokerCon, Providence RI : March 3, 2018
Eligibility Year: 2017


Novel
Winner: Ararat, Christopher Golden (St. Martin's)
Black Mad Wheel, Josh Malerman (Ecco)
I Wish I Was Like You, S. P. Miskowski (JournalStone)
Sleeping Beauties, Stephen King & Owen King (Scribner)
Ubo, Steve Rasnic Tem (Solaris)


First Novel
Winner: Cold Cuts, Robert Payne Cabeen (Omnium Gatherum)
The Boulevard Monster, Jeremy Hepler (Bloodshot)
In the Valley of the Sun, Andy Davidson (Skyhorse)
Kill Creek, Scott Thomas (Ink Shares)
What Do Monsters Fear?, Matt Hayward (Post Mortem)


Young-adult Novel

Winner: The Last Harvest, Kim Liggett (Tor Teen)
The Door to January, Gillian French (Islandport)
Hellworld, Tom Leveen (Simon Pulse)
The Ravenous, Amy Lukavics (Harlequin Teen)
When I Cast Your Shadow, Sarah Porter (Tor Teen)



Long Fiction
Winner: Mapping the Interior, Stephen Graham Jones (Tor.com)
Agents of Dreamland, Caitlín R. Kiernan (Tor.com)
“Faking It Until Forever Comes”, Scott Edelman (Liars, Fakers, and the Dead Who Eat Them)
A Kiss of Thorns, Tim Waggoner (DarkFuse)
Sweetlings, Lucy Taylor (Tor.com)



Short Fiction
Winner: “Apocalypse Then”, Lisa Mannetti (Never Fear: The Apocalypse)
“I Will Be the Reflection Until the End”, Michael Bailey (Tales from the Lake, Vol. 4)
“Loving You Darkly”, Mercedes M. Yardley (F(r)iction Sum 2017)
“So Sings the Siren”, Annie Neugebauer (Apex 12 Oct 2017)
“A Song Left Behind in the Aztakea Hills”, James Chambers (Shadows Over Main Street, Vol. 2)



Collection
Winner: Strange Weather, Joe Hill (William Morrow)
And Her Smile Will Untether the Universe, Gwendolyn Kiste (JournalStone)
The Carp-Faced Boy and Other Tales, Thersa Matsuura (Independent Legions)
Goblin, Josh Malerman (Earthling)
Writing Madness, Patrick McGrath (Centipede)



Anthology
Winner: Behold!: Oddities, Curiosities and Undefinable Wonders, Doug Murano, ed. (Crystal Lake)
The Beauty of Death, Vol. 2: Death by Water, Alessandro Manzetti & Jodi Renee Lester, eds. (Independent Legions)
Black Feathers, Ellen Datlow, ed. (Pegasus)
Nights of the Living Dead, Jonathan Maberry & George A. Romero, eds. (St. Martin's Griffin)
Sycorax's Daughters, Kinitra Brooks, Linda D. Addison & Susana Morris, eds. (Cedar Grove)



Nonfiction
Winner: Paperbacks from Hell, Grady Hendrix (Quirk)
The Art of Horror Movies, Stephen Jones, ed. (Applause Theatre & Cinema)
Horror in Space, Michele Brittany, ed. (McFarland)
Searching for Sycorax, Kinitra D. Brooks (Rutgers University Press)
Where Nightmares Come From, Joe Mynhardt & Eugene Johnson, eds. (Crystal Lake)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 05, 2018, 01:48:36 PM
Where and When: Norwescon 41, SeaTac WA : March 30, 2018
Eligibility Year: 2017

Philip K. Dick Award 2018


Winner
Bannerless, Carrie Vaughn (Mariner/Houghton Mifflin Harcourt)


Special Citation
After the Flare, Deji Bryce Olukotun (The Unnamed Press)



Finalists
All Systems Red, Martha Wells (Tor.com)
The Book of Etta, Meg Elison (47North)
Revenger, Alastair Reynolds (Orbit)
Six Wakes, Mur Lafferty (Orbit)
The Wrong Stars, Tim Pratt (Angry Robot)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 05, 2018, 01:50:26 PM
Where and When: 69th Eastercon, Harrogate : March 30, 2018 - April 2, 2018
Eligibility Year: 2017


British SF Association Awards 2018


Novel
Winner: The Rift, Nina Allan (Titan)
Dreams Before the Start of Time, Anne Charnock (47North)
Exit West, Mohsin Hamid (Hamish Hamilton)
Provenance, Ann Leckie (Orbit)



Shorter Fiction
Winner: The Enclave, Anne Charnock (NewCon)
“Angular Size”, Geoff Nelder (Sferics 2017)
The Murders of Molly Southbourne, Tade Thompson (Tor.com)
“These Constellations Will Be Yours”, Elaine Cuyegkeng (Strange Horizons 7 Aug 2017)
“Uncanny Valley”, Greg Egan (Tor.com 9 Aug 2017)



Artwork
Winner (tie): Jim Burns for The Ion Raider by Ian Whates (NewCon)
Winner (tie): Victo Ngai for “Waiting on a Bright Moon” by JY Yang (Tor.com 12 Jul 2017)
Marcin Wolski for 2084 by George Sandison, ed. (Unsung Stories)
Chris Moore for The Memoirist by Neil Williamson (NewCon)
Geneva Benton for “Sundown Towns” (Fiyah #3)
Galen Dara for “These Constellations Will Be Yours” by Elaine Cuyegkeng (Strange Horizons 7 Aug 2017)



Nonfiction
Winner: Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
The 2017 Shadow Clarke Award blog, Shadow Clarke Award jurors (Anglia Ruskin Centre for Science Fiction and Fantasy) (jurors are: Nina Allan, Maureen Kincaid Speller, Victoria Hoyle, Vajra Chandrasekera, Nick Hubble, Paul Kincaid, Jonathan McCalmont, Megan AM)
“The Myth of Meritocracy and the Reality of the Leaky Pipe and Other Obstacles in Science Fiction & Fantasy”, Juliet E. McKenna (Gender Identity and Sexuality in Current Fantasy and Science Fiction)
“The Unthinkability of Climate Change: Thoughts on Amitav Ghosh's The Great Derangement”, Vandana Singh (Strange Horizons Fund Drive Special 2017)
Wells at the World's End 2017 blog posts, Adam Roberts (Wells at the World’s End)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 05, 2018, 01:55:51 PM
Where and When: Swancon 43, Perth : April 2, 2018
Eligibility Year: 2017



Aurealis Awards 2018



Sf Novel
Winner: From the Wreck, Jane Rawson (Transit Lounge)
Closing Down, Sally Abbott (Hachette Australia)
Lotus Blue, Cat Sparks (Skyhorse)
Terra Nullius, Claire G. Coleman (Hachette Australia)
An Uncertain Grace, Krissy Kneen (Text)
Year of the Orphan, Daniel Findlay (Penguin Random House Australia)



Sf Novella
Winner: Girl Reporter, Tansy Rayner Roberts (Book Smugglers)
“I Can See the Ending”, Will Kostakis (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology)
“Island Green”, Shauna O'Meara (Ecopunk!)
Matters Arising from the Identification of the Body, Simon Petrie (Peggy Bright)
“This Silent Sea”, Stephanie Gunn (Review of Australian Fiction #166)
“The Wandering Library”, D. K. Mok (Ecopunk!)



Sf Short Story
Winner: “Conversations with an Armoury”, Garth Nix (Infinity Wars)
“Cards and Steel Hearts”, Pamela Jeffs (Lawless Lands: Tales from the Weird Frontier)
“Hurk + Dav”, Alfie Simpson (Breach #01)
“A Little Faith”, Aiki Flinthart (Like a Woman)
“The Missing Years”, Lyn Battersby (Andromeda Spaceways #66)
“One Small Step”, Amie Kaufman (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology)



Fantasy Novel
Winner: Godsgrave, Jay Kristoff (HarperCollins)
Cassandra, Kathryn Gossow (Odyssey)
Crossroads of Canopy, Thoraiya Dyer (Tor)
Gap Year in Ghost Town, Michael Pryor (Allen & Unwin)
Gwen, Goldie Goldbloom (Fremantle)
Wellside, Robin Shortt (Candlemark & Gleam)



Fantasy Novella
Winner: In Shadows We Fall, Devin Madson (self-published)
The Book Club, Alan Baxter (PS Publishing)
“Braid”, Kirstyn McDermott (Review of Australian Fiction #161)
“The Cunning Woman's Daughter”, Kate Forsyth & Kim Wilkins (The Silver Well)
Humanity for Beginners, Faith Mudge (Less Than Three)
“Remnants”, Nathan Burrage (Dimension6 #11)



Fantasy Short Story
Winner: “The Curse Is Come Upon Me, Cried”, Tansy Rayner Roberts (Please Look After This Angels & Other Winged Stories)
“Duplicity”, J. Ashley Smith (Dimension6 #11)
“Hamelin's Graves”, Freya Marske (Andromeda Spaceways #69)
“The Little Mermaid, in Passing”, Angela Slatter (Review of Australian Fiction #147)
“Oona Underground”, Lili Wilkinson (Begin, End, Begin: A #LoveOzYA Anthology)
“The Rainmaker Goddess, Hallowed Shaz”, Marlee Jane Ward (Feminartsy 6 Apr 2017)



Horror Novel
Winner: Soon, Lois Murphy (Transit Lounge)
Aletheia, J. S. Breukelaar (Crystal Lake)
Who's Afraid Too?, Maria Lewis (Hachette Australia)



Horror Novella
Winner: “The Stairwell”, Chris Mason (Below the Stairs: Tales from the Cellar)
“Furtherest”, Kaaron Warren (Dark Screams Volume 7)
“Grind”, Michael Grey (Pacific Monsters)
Hope and Walker, Andrew Cull (Vermillion)
The Mailman, Jeremy Bates (Ghillinnein)
“No Good Deed”, Angela Slatter (New Fears)



Horror Short Story
Winner: “Old Growth”, J. Ashley Smith (SQ Mag May 2017)
“Angel Hair”, Deborah Sheldon (Perfect Little Stitches and Other Stories)
“The Endless Below”, Alfie Simpson (Breach #02)
“On the Line”, J. Ashley Smith (Midnight Echo #12)
“Outside, a Drifter”, Lisa L. Hannett (Looming Low Volume 1)
“Reef”, Kat Clay (SQ Mag May 2017)



Anthology
Winner: Infinity Wars, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
The Best Science Fiction and Fantasy of the Year: Volume 11, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Dimension6: Annual Collection 2017, Keith Stevenson, ed. (coeur de lion)
Midnight Echo #12, Shane Jiraiya Cummings & Anthony Fergson, eds. (Australasian Horror Writers Association)
The Year's Best Australian Fantasy and Horror 2015, Liz Grzyb & Talie Helene, eds. (Ticonderoga)



Collection
Winner: The Silver Well, Kate Forsyth & Kim Wilkins (Ticonderoga)
Beneath the Floating City, Donna Maree Hanson (self-published)
The Birdcage Heart & Other Strange Tales, Peter M. Ball (Brain Jar)
Perfect Little Stitches and Other Stories, Deborah Sheldon (IFWG Australia)
Please Look After This Angel & Other Winged Stories, Tansy Rayner Roberts (self-published)
Singing My Sister Down and Other Stories, Margo Lanagan (Allen & Unwin)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 10, 2018, 12:30:50 PM
 2018 Heinlein Award


Neal Stephenson is the winner of the 2018 Robert A. Heinlein Award, given for “outstanding published works in science fiction and technical writings that inspire the human exploration of space,” recognizing his body of work, including 15 novels and many non-fiction articles.

The winner was chosen by a committee of SF authors chaired by Michael F. Flynn, and will receive a plaque, a sterling silver medallion, and two lapel pins, all featuring the likeness of Robert A. Heinlein. The award will be presented May 25, 2018 at the Renaissance Harborplace Hotel in Baltimore MD during the opening ceremonies of Balticon 52.

(http://locusmag.com/wp-content/uploads/2018/02/heinlein-award.bmp)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 10, 2018, 12:51:14 PM
The Kitschies, the annual tentacle-themed prize for works containing elements of the “speculative and fantastic,” have announced the winners for the most “progressive, intelligent, and entertaining” fiction of 2017.


The hand-crafted tentacle trophies were awarded at a ceremony held at London’s Star of Kings on April 9. The winners included a science fiction tale in a future of mercenaries and interstellar monopolies; the tale of sisters reunited and the struggle to believe memories over reality; and an epic narrative following three generations of beekeepers from the past, present, and future.


Below find the complete shortlist, with winners in bold.



The Red Tentacle (Novel), judged by Jon Courtenay Grimwood, Leila Abu El Hawa, Joshua Idehen, Ewa Scibor-Rylska, and Alasdair Stuart:

Winner: The Rift by Nina Allan (Titan)
Black Wave by Michelle Tea (& Other Stories)
We See Everything by William Sutcliffe (Bloomsbury)
Fever by Deon Meyer, translated by L. Seegers (Hodder)
City of Circles, by Jess Richards (Hodder)



The Golden Tentacle (Debut), also judged by Jon Courtenay Grimwood, Leila Abu El Hawa, Joshua Idehen, Ewa Scibor-Rylska, and Alasdair Stuart:

Winner: Hunger Makes the Wolf, by Alex “Acks” Wells (Angry Robot)
How Saints Die by Carmen Marcus (Harville Secker)
Age of Assassins by RJ Barker (Orbit)
The Black Tides of Heaven by JY Yang (Tor.com Publishing)
Mandelbrot the Magnificent, by Liz Ziemska (Tor.com Publishing)



The Inky Tentacle (Cover Art), judged by Dapo Adeola, Sharan Dhaliwal, Jet Purdie, and Stuart Taylor:

Winner: The History of Bees by Maja Lunde, design by Jack Smyth and the S&S Art Department (Scribner)
The Land of Neverendings by Kate Saunders, illustrated by David Dean (Faber and Faber)
Black Wave by Michelle Tea, illustrated by Rose Stafford at Print Club, design by Hannah Naughton (& Other Stories)
The Real-Town Murders by Adam Roberts, jacket design and illustration by Black Sheep (Gollancz)
Our Memory Like Dust by Gavin Chait, design by Richard Shailer (Transworld)


Congratulations to all of the winners!
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on April 26, 2018, 10:40:21 AM
Where and When: Balticon 52, Baltimore : May 25, 2018 - May 28, 2018
Eligibility Year: 2017


Compton Crook Stephen Tall Memorial Award 2018

Winner
The Prey of Gods, Nicky Drayden (Harper Voyager)



Finalists
All Our Wrong Todays, Elan Mastai (Dutton)
Amatka, Karin Tidbeck (Vintage)
Gilded Cage, Vic James (Del Rey)
The Guns Above, Robyn Bennis (Tor)
Lotus Blue, Cat Sparks (Talos)
The Strange Case of the Alchemist's Daughter, Theodora Goss (Saga)


Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on May 08, 2018, 12:16:05 PM
Where and When: WisCon 42, Madison, WI : May 25, 2018 - May 28, 2018
Eligibility Year: 2017



James Tiptree Jr Memorial Award 2018


Winner
Who Runs the World?, Virginia Bergin (Macmillan)



Honor List
The Black Tides of Heaven and The Red Threads of Fortune, JY Yang (Tor)
The Devourers, Indra Das (Del Rey)
“Don't Press Charges and I Won't Sue”, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)
Dreadnought and Sovereign, April Daniels (Diversion)
An Excess Male, Maggie Shen King (Harper Voyager)
Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Gray Wolf)
An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
Title: Re: Nagrade
Post by: zakk on May 10, 2018, 03:59:41 PM

http://sfera.hr/2018/dobitnici-nagrade-sfera-za-2017/

Ovogodišnji dobitnici za najbolja djela objavljena u 2017. su:

najbolja minijatura: Goran Čolakhodžić, Sredstva proizvodnje (Homo Climaticum, Zelena akcija, 2017.)
najbolja kratka priča: Tajana Vujnović, Gospa od smrti (Ubiq, časopis za književnu fantastiku, broj 21, Društvo za znanstvenu fantastiku SFera, Zagreb, 2017.)
najbolja priča: Darko Macan, Sirene hipersvemira (Sfumato, Društvo za znanstvenu fantastiku SFera, Zagreb, 2017.)
najbolji roman za mlade: Vesna Kurilić, Izazov krvi (Društvo za znanstvenu fantastiku SFera, Zagreb, 2017.)
najbolji teorijski rad: Silvestar Mileta, Alternativna povijest: Wegnerova konceptualizacija podžanra u okviru utopijskih studija (Ubiq, časopis za književnu fantastiku, broj 20, Društvo za znanstvenu fantastiku SFera, Zagreb, 2017.)
najbolja ilustracija u boji: Sebastijan Čamagajevac, ilustracija naslovnice romana Vanje Spirina Junker’s i Vailiant protiv sila tame (Hangar 7, Zagreb, 2017.)
Title: Re: Nagrade
Post by: Miodrag Milovanovic on May 22, 2018, 12:35:37 PM
NEBULA 2018

BEST NOVEL
Winner: The Stone Sky, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
The Strange Case of the Alchemist’s Daughter, Theodora Goss (Saga)
Spoonbenders, Daryl Gregory (Knopf; riverrun)
Six Wakes, Mur Lafferty (Orbit US)
Jade City, Fonda Lee (Orbit US; Orbit UK)
Autonomous, Annalee Newitz (Tor; Orbit UK 2018)

BEST NOVELLA
Winner: All Systems Red, Martha Wells (Tor.com Publishing)
River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com Publishing)
Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com Publishing)
And Then There Were (N-One), Sarah Pinsker (Uncanny 3-4/17)
Barry’s Deal, Lawrence M. Schoen (NobleFusion Press)
The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com Publishing)

BEST NOVELETTE
Winner: A Human Stain, Kelly Robson (Tor.com 1/4/17)
Dirty Old Town, Richard Bowes (Magazine of Fantasy & Science Fiction 5-6/17)
Weaponized Math, Jonathan P. Brazee (The Expanding Universe, Vol. 3)
Wind Will Rove, Sarah Pinsker (Asimov’s 9-10/17)
A Series of Steaks, Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld 1/17)
Small Changes Over Long Periods of Time, K.M. Szpara (Uncanny 5-6/17)

BEST SHORT STORY
Winner: Welcome to Your Authentic Indian Experience TM, Rebecca Roanhorse (Apex8/17)
Fandom for Robots, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny 9-10/17)
Utopia, LOL?, Jamie Wahls (Strange Horizons 6/5/17)
Clearly Lettered in a Mostly Steady Hand, Fran Wilde (Uncanny 9-10/17)
The Last Novelist (or A Dead Lizard in the Yard), Matthew Kressel (Tor.com3/15/17)
Carnival Nine, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 5/11/17)

THE RAY BRADBURY AWARD FOR OUTSTANDING DRAMATIC PRESENTATION
Winner: Get Out (Written by Jordan Peele)
The Good Place: “Michael’s Gambit” (Written by Michael Schur)
Logan (screenplay by Scott Frank, James Mangold, and Michael Green)
The Shape of Water (Screenplay by Guillermo del Toro and Vanessa Taylor)
Star Wars: The Last Jedi (Written by Rian Johnson)
Wonder Woman (Screenplay by Allan Heinberg)

THE ANDRE NORTON AWARD FOR OUTSTANDING YOUNG ADULT SCIENCE FICTION OR FANTASY BOOK
Winner: The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
Exo, Fonda Lee (Scholastic Press)
Weave a Circle Round, Kari Maaren (Tor)
Want, Cindy Pon (Simon Pulse)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 03, 2018, 10:57:34 AM
Lambda Award 2018


Winner: Autonomous, Annalee Newitz (Tor)

Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
An Excess Male, Maggie Shen King (Harper Voyager)
I Stole You, Kristen Ringman (Handtype)
The Lost Daughter Collective, Lindsey Drager (DZANC)
Night Visitors, Owen Keehnen (OutTales)
The Prey of Gods, Nicky Drayden (Harper Voyager)
An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 03, 2018, 10:58:30 AM
Theodore Sturgeon Memorial Award 2018


Winner
“Don't Press Charges and I Won't Sue”, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)



Finalists
“And Then There Were (N-One)”, Sarah Pinsker (Uncanny Mar 2017)
“The Discrete Charm of the Turing Machine”, Greg Egan (Asimov's Nov/Dec 2017)
“Fandom for Robots”, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny Sep 2017)
“The Martian Obelisk”, Linda Nagata (Tor.com Jul 2017)
“The Secret Life of Bots”, Suzanne Palmer (Clarkesworld Sep 2017)
“A Series of Steaks”, Vina Jie-Min Prasad (Clarkesworld Jan 2017)
“Sidewalks”, Maureen McHugh (Omni Nov 2017)
“We Who Live in the Heart”, Kelly Robson (Clarkesworld May 2017)
“Welcome to Your Authentic Indian ExperienceTM”, Rebecca Roanhorse (Apex Aug 2017)
“Zen and the Art of Starship Maintenance”, Tobias S. Buckell (Cosmic Powers)
Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 03, 2018, 10:59:13 AM
John W. Campbell Memorial Award 2018


Winner
The Genius Plague, David Walton (Pyr)



Finalists
After the Flare, Deji Bryce Olukotun (Unnamed)
Austral, Paul McAuley (Gollancz)
Autonomous, Annalee Newitz (Tor)
Borne, Jeff VanderMeer (MCD)
Future Home of the Living God, Louise Erdrich (Harper)
The Moon and the Other, John Kessel (Saga)
New York 2140, Kim Stanley Robinson (Orbit)
The People's Police, Norman Spinrad (Tor)
The Rift, Nina Allan (Titan)
The Stargazer's Embassy, Eleanor Lerman (Mayapple)
The Stars Are Legion, Kameron Hurley (Saga)
Tropic of Kansas, Christopher Brown (HarperCollins)


Title: Re: Nagrade
Post by: Lidija on July 03, 2018, 11:02:27 AM
Locus Awards 2018



Sf Novel

Winner: The Collapsing Empire, John Scalzi (Tor US; Tor UK)

Borne, Jeff VanderMeer (MCD; HarperCollins Canana; Fourth Estate)
Luna: Wolf Moon, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
New York 2140, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
Persepolis Rising, James S. A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
Provenance, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
Raven Strategem, Yoon Ha Lee (Solaris US; Solaris UK)
Seven Surrenders, Ada Palmer (Tor; Head of Zeus)
The Stars Are Legion, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
Walkaway, Cory Doctorow (Tor; Head of Zeus)


Fantasy Novel

Winner: The Stone Sky, N. K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)

City of Miracles, Robert Jackson Bennett (Broadway; Jo Fletcher)
The Delirium Brief, Charles Stross (Tor.com; Orbit UK)
Horizon, Fran Wilde (Tor)
The House of Binding Thorns, Aliette de Bodard (Ace; Gollancz)
Jade City, Fonda Lee (Orbit US; Orbit UK)
Ka: Dar Oakley in the Ruin of Ymr, John Crowley (Saga)
The Ruin of Angels, Max Gladstone (Tor.com)
Spoonbenders, Daryl Gregory (Knopf; Riverrun)
The Stone in the Skull, Elizabeth Bear (Tor)


Horror Novel

Winner: The Changeling, Victor LaValle (Spiegel & Grau)

After the End of the World, Jonathan L. Howard (Dunne)
Behind Her Eyes, Sarah Pinborough (Flatiron; HarperCollins UK)
Food of the Gods, Cassandra Khaw (Abaddon US; Abaddon UK)
Ill Will, Dan Chaon (Ballantine)
Mormama, Kit Reed (Tor)
The Night Ocean, Paul La Farge (Penguin Press)
Red Snow, Ian R. MacLeod (PS Publishing)
Ubo, Steve Rasnic Tem (Solaris US; Solaris UK)
Universal Harvester, John Darnielle (Farrar, Straus & Giroux; Scribe UK)


First Novel

Winner: The Strange Case of the Alchemist's Daughter, Theodora Goss (Saga)


Amatka, Karin Tidbeck (Vintage)
Amberlough, Lara Elena Donnelly (Tor)
The Art of Starving, Sam J. Miller (HarperTeen)
Autonomous, Annalee Newitz (Tor)
The Bear and the Nightingale, Katherine Arden (Del Rey)
The City of Brass, S. A. Chakraborty (Harper Voyager)
Lincoln in the Bardo, George Saunders (Random House; Bloomsbury)
An Unkindness of Ghosts, Rivers Solomon (Akashic)
Winter Tide, Ruthanna Emrys (Tor.com)


Novella

Winner: All Systems Red, Martha Wells (Tor.com)


Agents of Dreamland, Caitlín R. Kiernan (Tor.com)
“And Then There Were (N-One)”, Sarah Pinsker (Uncanny Mar/Apr 2017)
Binti: Home, Nnedi Okorafor (Tor.com)
The Black Tides of Heaven, JY Yang (Tor.com)
Down Among the Sticks and Bones, Seanan McGuire (Tor.com)
In Calabria, Peter S. Beagle (Tachyon)
Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com)
The Red Threads of Fortune, JY Yang (Tor.com)
River of Teeth, Sarah Gailey (Tor.com)


Novelette

Winner: “The Hermit of Houston”, Samuel R. Delany (F&SF Sep/Oct 2017)


“Children of Thorns, Children of Water”, Aliette de Bodard (Uncanny Jul/Aug 2017)
“Come See the Living Dryad”, Theodora Goss (Tor.com 9 Mar 2017)
“Extracurricular Activities”, Yoon Ha Lee (Tor.com 15 Feb 2017)
“The Hidden Girl”, Ken Liu (The Book of Swords)
“The Lamentation of Their Women”, Kai Ashante Wilson (Tor.com 24 Aug 2017)
“The Mathematical Inevitability of Corvids”, Seanan McGuire (Black Feathers)
“Waiting on a Bright Moon”, JY Yang (Tor.com 12 Jul 2017)
“Wind Will Rove”, Sarah Pinsker (Asimov's Sep/Oct 2017)
“The Worshipful Society of Glovers”, Mary Robinette Kowal (Uncanny Jul/Aug 2017)


Short Story

Winner: “The Martian Obelisk”, Linda Nagata (Tor.com 19 Jul 2017)


“Carnival Nine”, Caroline M. Yoachim (Beneath Ceaseless Skies 11 May 2017)
“Dear Sarah”, Nancy Kress (Infinity Wars)
“Don't Press Charges and I Won't Sue”, Charlie Jane Anders (Global Dystopias)
“Fandom for Robots”, Vina Jie-Min Prasad (Uncanny Sep/Oct 2017)
“Fire.”, Elizabeth Hand (Fire.)
“Persephone of the Crows”, Karen Joy Fowler (Asimov's May/Jun 2017)
“Starlight Express”, Michael Swanwick (F&SF Sep/Oct 2017)
“Welcome to Your Authentic Indian ExperienceTM”, Rebecca Roanhorse (Apex Aug 2017)
“Zen and the Art of Starship Maintenance”, Tobias S. Buckell (Cosmic Powers)


Collection

Winner: Ursula K. Le Guin: The Hainish Novels and Stories, Ursula K. Le Guin (Library of America)


Cat Pictures Please and Other Stories, Naomi Kritzer (Fairwood)
Her Body and Other Parties, Carmen Maria Machado (Graywolf)
Norse Mythology, Neil Gaiman (Norton; Bloomsbury)
The Overneath, Peter S. Beagle (Tachyon)
The Refrigerator Monologues, Catherynne M. Valente (Saga)
Six Months, Three Days, Five Others, Charlie Jane Anders (Tor.com)
Strange Weather, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
Tender, Sofia Samatar (Small Beer)
Wicked Wonders, Ellen Klages (Tachyon)


Anthology

Winner: The Book of Swords, Gardner Dozois, ed. (Bantam; HarperCollins UK)


The Best of Subterranean, William Schafer, ed. (Subterranean)
The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume Eleven, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Black Feathers, Ellen Datlow, ed. (Pegasus)
Bookburners, Max Gladstone, ed. (Saga)
Cosmic Powers, John Joseph Adams, ed. (Saga)
The Djinn Falls in Love and Other Stories, Mahvesh Murad & Jared Shurin, eds. (Solaris US; Solaris UK)
Infinity Wars, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Transcendent 2: The Year's Best Transgender Speculative Fiction, Bogi Takács, ed. (Lethe)
The Year's Best Science Fiction: Thirty-fourth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)


Non-fiction

Winner: Luminescent Threads: Connections to Octavia E. Butler, Alexandra Pierce & Mimi Mondal (Twelfth Planet)


Don't Live for Your Obituary, John Scalzi (Subterranean)
Iain M. Banks, Paul Kincaid (University of Illinois Press)
In Search of Silence: The Journals of Samuel R. Delany, Volume 1, 1957-1969, Samuel R. Delany (Wesleyan University Press)
The Invention of Angela Carter, Edmund Gordon (Oxford University Press US; Chatto & Windus 2016)
J.G. Ballard, D. Harlan Wilson (University of Illinois Press)
A Lit Fuse: The Provocative Life of Harlan Ellison, Nat Segaloff (NESFA)
Not So Good a Gay Man, Frank M. Robinson (Tor)
Sleeping with Monsters: Readings and Reactions in Science Fiction and Fantasy, Liz Bourke (Aqueduct)
Star-Begotten: A Life Lived in Science Fiction, James Gunn (McFarland)